Tarkoitus oli aloittaa painonpudotus ja kuntosalilla käynti tämän vuoden alussa. Kuinka kävikään? Ei vaan ole saanut aikaiseksi lähteä salille. Yksinmeno ei oikein innosta, eikä huvita :( Läskikapina täytyisi kyllä aloittaa.
Vaivihkaa on kiloja kertynyt, eikä niistä eroonpääsy ole niin helppoa, kuin luulisi. Herkkuja tulee syötyä ja colaa juotua, vaikka ei pitäisi. Taidan olla jo oikea sohvaperuna. Töiden määrä on vähentynyt ja sen kyllä huomaa, mitä siitä on seurannut. Painonkasvu. Miten sitä voikin olla taas niin saamaton? Onko muilla samoja ongelmia oman painon suhteen?
Kuntosalilla käynti...
9
1877
Vastaukset
- 15 kiloa liikaa
Samantapaista tunnelmaa mullakin.
Pitäisi uida enemmän ja lenkillä käydä enemmän, mutta kun ei jaksa tai ei huvita.
Pitäisi kai olla personal trainer :) Ei vaiskaan, kunhan innostuis vaan.
Herkut maistuu liikaa ja varsinkin iltaisin tulee syöpöteltyä - läskit lähtee
Viikon olen pitänyt melko kovaa dieettiä, ja enää ei tee edes mieli ylensyödä, vaan jo pienestä määrästä tuntee itsensä täydeksi.
Ensimmäinen viikko on syömisen suhtein vaikein, siitä se sitten lähtee, jos on lähteäkseen.
Toinen juttu on se, että miten saa motivoitua itsensä kuntoiluun. - +10kg liikaa!
todella hoikassa kunnossa, ei yhtään läskiä ja ihan litteä vatsa. En juonut olutta kuin harvoin ja söinkin ilmeisesti vähemmän, kuin nykyään. Nyt kun on ikää tullut vähän yli 40, alkaa olla tilanne ihan toinen. Oikein hämmästyttää, miten paljon painoa on tullut lisää ja miten vaikeaa sen pudottaminen on. Aineenvaihdunta on muuttunut toisenlaiseksi, kuin mitä se nuorempana oli. Olut pitäisi jättää kokonaan väliin, siitä tämä ainakin osaksi johtuu, samaten suklaasta ja colasta. Huh,huh sentään, kesällä tulee liikuttua enemmän ja paino on helpompi pitää kurissa. Nyt alkaa jo oikein masentaa tämä läskinä oleminen :(
Tsemppiä vaan muillekin saman ongelman kanssa painiville. - ****'
Olen suunitellut kuntosalille menoa jo jonkun vuoden, pitäisi saada painoa lisää, bmi tasan 18, mutta kun en tunne ketään niin eipä tule lähdettyä yksinkään. Ajattelin sitten, että alan hiihtämään, otan mp3-soittimen mukaan, niin ei tarvitse seuraa, mutta en sitten tiedä viedä lähdenkö kuitenkaan.
- sadsasa
Kuntosalilla EI laske paino, vaan päinvastoin paino nousee. Kuntosalilla kasvatetaan lihaksia, ei kuluteta läskiä.
Jos haluat pudottaa painoa niin pitää seuraavat kolme asiaa hoitaa kuntoon:
1) syö vähemmän!
2) syö useammin!
3) lähde lenkille, jumppaan tai uimaan
Se että pitää syödä useammin tarkoittaa että päivän ruoka-annos pitää hajauttaa pitkin päivää niin että noin kolmen tunnin välein on ruokailu. Kuitenkin niin, että YHTEENSÄ syöt päivän aikana vähemmän kuin mihin olet tottunut.
Ja tosiaan, kuntosalilla kasvaa lihakset, mutta lenkkipolulla palaa rasva. Jos menet uimaan, niin ei riitä että lillut poreammeessa, vaan pitää oikeasti uida niin että "tulee hiki" (tosin vedessä ei oikein voi hikoilla :).- t***a
Kuntosalilla voi treenata eri tavoilla. Jos nostaa isoja painoja pari kertaa ja sitten huilaa 5 minuuttia ennekuin vetää seuraavan sarjan, ei tietenkään rasva pala. Sensijan voi vetää kiertoharjoitteluna pitkiä sarjoja, esim, minuutti yhdessä laitteessa tai vaikka 30 toistoa, heti toiseen vehkeeseen eikä tippaakaan istuskella välillä! Kuntopyörää tai stepperiä voi polkea välillä, niin että pieni hengästys pysyy päällä. Vähintään yhtä tehokasta kuin lenkkeily, eikä voi edes jättää väliin huonoon säähän vedoten. Saliharjoittelu on myös monipuolisempaa, koko kehon liikuntaa, ja vaikka olisi katkassut jalkansa, niin silti voi käydä treenaamassa yläkroppaa. Ei tekosyitä, miksi ei voisi aloittaa kuntosaliharjoittelua!
Kuntosaleilla on myös ohjattuja ryhmiä, sellaiseen kannattaa mennä aluksi. Porukkaan kuuluminen kannustaa ja ainakin pukuhuoneessa saa vähän kontaktia muihin ihmisiin. Hyvä ohjaaja innostaa ja kun pääsee alkuun, niin kohta jo haluaakin mennä salille. Ja vaikka ennakkoon vähän tuntuisikin, ettei millään huvittaisi, niin treenin jälkeen voi olla itseensä tyytyväinen, että kannattipa lähteä.
Eikä pelkkään vaa'an lukemaan kannata tuijottaa. Itselläni paino pysyi samana, kun rasvaa lähti ja lihasta tuli tilalle. Lihas on painavampaa kuin rasva, joten lihaksikas ihminen on hoikempi kuin samanpanoinen läski. Pienempi rasvaprosentti on kaiken a ja o.
- kölnish
Tuloksia tulee, kun lopettaa sen ajattelemisen, että huvittaako lähteä vai ei. Sitä vain lähtee. Ja tekee.
Kuntopyörää voi polkea, vaikka ei yhtään huvittaisi. Se on täysin mekaanista fyysistä toimintaa. Ei vaadi mitään tiettyä tunnetilaa tai jotain erityisiä fiiliksiä. Ja sama pätee kaikkiin muihinkin kuntosalin laitteisiin.
Arvaa huvittaako huippu-urheilijoita treenata noin 350 päivää vuodessa? No ei varmaan huvita! Mutta silti he treenaavat, koska treenata voi silloinkin, kun ei yhtään huvita. - Yleinen vuodattaja
Moni on luullut minun käyneen salilla, mutta viimeksi kävin vuonna 2004 yhden kerran.
Kuten joku sanoikin, ei kai se sali ole paras tapa pudottaa painoa. Tärkeintä on, ettet saa liikaa energiaa. Vältä sokeroitua colaa, makeisia ym. kaakkuja. Älä syö suruun.
Painoin joulun jälkeen 79 kg, eli 10 kg oli minullakin liikaa. Inttiaikoina olin pieni ja hoikka, noin 65 kg. Ihannepainoni olisi kai joku 68 kg, sillä olen huomattavan lyhyt.
Aloitin heti vuoden alussa laihiksen. Jätin pois mirtzapin-lääkkeen ja makeiset. Colaa juon, mutta se on light-verisiota, joten sokerin sijasta siinä on muita myrkkyjä. Tänään ennen ensimmäistä ateriaa painoni oli 73,4 kg, eli jo 5 kg on lähtenyt. Tavoitteenani on se 70, sen alemmas en halua. Minulla on huomattavan lihaksikkaat jalat, joten niitä ei aleta keventämään. Kävelen joka ilta vähintään 6 km.
Eli kertaus:
Ei sokeroituja virvoitusjuomia, ei makeisia. Laihduttamisessa kannattaa kiinnittää huomio oikeaan ruokaan. Sitä pitää syödä paljon, jolloin ei tule vedettyä pullaa tms. kaloripommeja. Käy myöskin lenkillä. Liikunta ja kuntosali ovat hyvänä tukena laihduttamisessa ja ne auttavat siinä, etteivät lihakset ala supistua. - mnavna
Tuohon ei jaksa/huvita tilaan saa korjauksen sillä että liittyy kalliiseen kuntosaliin :)
Ite maksan 74€/kk Elixialle ja minimisoppari on vuoden, eli tuo maksaminen "pakottaa" käymään salilla.
Pysyvämpi ratkasu on se että salilla käynnistä saa tehtyä rutiinin. Ite meen suoraan töistä 3x/vk, eikä lähteminen tunnu missään. Salin ohella käyn spinningissä ja parissa muussa ryhmäjututssa.
En oo koskenu kuntosali laitteisiin ikinä ennen kun Elixiaan lliityin, sittenkin siihen vähän pakotettiin kun PT halus tehdä mulle saliohjelman. Tykkään ryhmäliikunnoista enemmän, laitteissa se tuntuu työltä ja väkinäiseltä. Käytän niitä laitteita kyllä kun siellä käyn.
1h ryhmäliikuntojen ja suihkun jälkeen on hyvä tunne, kun nuo on niin rankkoja kun tekee kunnolla.
Tavotteena itellä ei oo sellanen 300-leffan sotilaan ylävartalo vaan jotain vähän hillitympää. Näkyvää 6/8 packiä en haluais vaan semmonen sopiva.
Elixiaa voin sen verran mainostaa jäsenenä, että siellä saa liittyessään 2 personal trainer ohjausta mukaan, joka laatii saliohjelmat ja opastaa yms. Jos pidempää henkilökohtasta opastusta haluaa niin sitten pitää maksaa. Lyhyt neuvonta on ilmasta.
Mitä tuohon syömiseen tulee, niin itellä ei tee enää edes mieli mitään munkkeja yms. Karkit on ainoa joita on vaan pakko saada :/
Makeannälkään pyrin syömään jotain hedelmiä, viinirypäleitä, omenoita tai banaaneja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Henkirikos kiuruvedellä
Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut1494382Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi1953941Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia
"Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoainetukijärjestelmän, kun energianhinnat nousi302653Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs102442100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman
Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es322193Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin
Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks51780Läpäiseekö Martina Aitolehti Erikoisjoukot - kyllä vai ei?
Martina Aitolehti on pärjännyt mainiosti Erikoisjoukoissa. Yrittäjä on mielipiteiltään napakka ja hän sivaltaakin koulut1081498Olen aika varma
että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa491424Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys
Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä241301Ei ne päivät ole samanlaisia...
Toisena hymyillään ja katsellaan silmiin, toisena taas tuntuu ettei edes tunneta toisiamme, vältellään ja katseet ei vah361119