Luumupuusta?

Mistähän johtuu, kun luumupuut eivät edes kuki, ovat jo ainakin 7 vuotta vanhoja. Lajikkeet ovat K-S sopivia, tonttini on aurinkoinen vanhaa peltoa.
5715
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Jos ne ovat liian pieniä kukkimaan? Odota vielä muutama vuosi, jos eivät silloinkaan ole kukkineet, on aika varmaa että jokin on ne tuhonnut. Eihän auringonvaloa ole liikaa? Kuumana päivänä kasville kannattaa antaa runsaasti vettä, vaikka taivasalla olisikin.

Äänestä

olla ravinteiden puutetta. Oletko muistanut syyslannoituksen. Tai lannoitatko liikaa typpilannoitteella, jolloin puu keskittyy enemmän versokasvuun. Kannattaa kokeilla pelkästään tuhka lannoitusta, josta luumu saa sopivasti kaliumia.

Äänestä
  • Kiitos, puut eivät ole pieniä ja en usko että typpeäkään on liikaa, mutta tuhkakuuri onnoistuu,

    Äänestä

Olet valinnut puita joile ei ole pölyttäjiä. Hanki sopivai puita kavereiksi tai itsepöllyttäviä lajikkeita.

Äänestä
  • ei johdu pölyttäjä lajikkeen puuteesta. Jos kukkimisen jälkeen ei tulisi luumuja, silloin tarvitaan pöylyttäjä.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Mökkiläinen kirjoitti:

Mistähän johtuu, kun luumupuut eivät edes kuki, ovat jo ainakin 7 vuotta vanhoja. Lajikkeet ovat K-S sopivia, tonttini on aurinkoinen vanhaa peltoa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu