Kävin koulua 1973-1985 ja TKK:n 1986-1994. Sen jälkeen olen toiminut tuotekehityksessä eri IT-firmoissa Suomessa, USA:ssa ja Japanissa.
Tässä lista kouluaineista joista on ollut hyötyä. Ne siinä järjestyksessä, mistä on ollut eniten hyötyä.
- Äidinkieli. Se on ollut pohja kaikkeen muuhun opiskeluun. Koulun jälkeen osasin hyvin suomen. Siitä se on sitten vähän rapistunut. Helppo ja mielenkiitoinen aine.
- Englanti. Tarvitsen sitä joka päivä töissä ja vapaa-ajalla. Opiskelussa se oli tärkeä kosak suurin osa kirjoista oli englanninkielisiä. Koulun jälkeen en ollut riittävän hyvä englannissa. Kun luin monta vuotta englanninkielisiä kirjoja ja olin vuoden USA:ssa niin tulin sujuvaksi. Koulussa olisi pitänyt olla enemmän englannin opetusta. Hieman vaikea mulla enkä pienenä ymmärtänyt sen täyttä tärkeyttä.
- Matematiikka. Tarvitsin sitä opiskelussa ja myös töissä. Se on luonnut pohjan matemaattisfysikaalliselle ajattelulle, jota tarvitsen joka päivä niin töissä kuin vapaa-ajalla. Koulussa opin hyvin matematiikan. Sitä oli ihan sopivasti.
- Fysiikka (ja ympäristöoppi). Vähän kuin matematiikka mutta on hyödyllisempi etityisesti arkielämän toimintojen tajuamiseen. Koulussa mun suosikkiaine ja sitä oli sopivasti. Näin jälikäteen fyssa painoittui liikaa laskemiseen ja liian vähän fysiikan tajuamiseen. Mulla ei ollut mitään vaikeuksia matikassa ja fyssassa.
- Liikunta. Näin jälkikäteen yksi tärkeimistä aineista. Sitä olisi saanut olla enemmän. Jopa telinevoimistelua.
- Historia, biologia, maantieto. Mielenkiintoisia ja hyödyllsiä aineita. Opetettiin sopivasti. Maantieto vaan loppui kesken lukiossa.
- Tekniset työt, kuvaamataito ja musiikki. Ihan mukavat mutta kummankin pitäisi olla vapaaehtoisia. Kaikien pitäisi kuitenkin valita ainakin yksi. Miksi tekniset työt loppui lukiossa? Olisin mielelläni käynnyt teknisten töiden kurssilla.
Tässä olivat aineet joista on ollut hyötyä. Olen iloinen että niitä opetettin ja osaa niistä voisi lisätä.
Sitten aineet joista ei ole ollut hyötyä.
- Ruotsi. Opiskelin 6 vuotta koulussa ja kaksi TKK:lla mutta en kieltä tarvitse. Oli koko koulun kurjin aine ja näin jälkikäteen myös turhin. Varmasti tärkeä joillekkin mutta minulle aivan turha riippakivi.
- Saksa. Tämä on täällä muista johtuvista syistä. Se on se että minun oli pakko opiskella kolmea kieltä: englantia, ruotsia ja saksaa. Englannin opin mutta ruotsia ja saksaa en. Syy on varmasti siinä että kieliä oli liikaa. Mun rajani oli kaksi kieltä. Jos olisin saanut valita niin olisin ottanut vain saksan ja sitten myös oppinut sen ja se olisi mennyt tohon ylempään listaan. Nyt se oli mulla toinen pakkopulla ruotsin lisäksi. Kumpaakaan en oppinut ja yhteensä näihin kahteen kieleen pistin noin 60% opiskeluajasta. Siis lähes 2/3 opiskelusta meni kankkulan kaivoon koska en voinut valita minulle sopivia kieliä.
Lupuksi aineet joita olisin halunnut mutta eivät olleet mahdollisia
- Tietotekniikka. Se oli silloin lastenkengissä mutta jotain olisi voinnut opettaa.
- Konekirjoitus. Se ei onnistunut jos halusi tekniset työt. Taidosta olisi ollut paljon hyötyä.
- Japani. Halusin jo silloin opiskella sitä mutta pienessä koulussa ja kahden pakollisen kielen (englanti ja ruotsi) jälkeen mahdotonta.
Jos nyt menisin ylä-asteelle ja saisin valita niin opiskelisin tupla-englannin ja japanin. Jos japania ei olisi niin saksan.
Suomen koulusta saisi matemaattisteknisille pojille todella viihtyisän ja tuottavan paikan, jos kielivalinnat tulisivat vapaaehtoisiksi.
Mitkä aineet ovat olleet hyödyllisiä
Nastolan Johannes
0
195
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid134847En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene43619Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi21558Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.110533Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal50525- 36522
- 41463
Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et33461Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää118438Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni22397