Mennäänkö Värtilässä, Kostamuksessa ja siitä pohjoiseen kevyt kuorma-autolla (pakettiauto joka on rekisteröity kuorma-autoksi) henkilöautopuolella kuten täällä eteläisimmissä paikoissa? Tarkoituksena ois mennä Norjasta Storskogista yli ja Muurmanskin kautta alaspäin ja jostain kohtaa Suomeen takas.
Onkos kellään kokemuksia millaisessa kunnossa pohjoisen tiet on. Ajankohtana kevättalvi.
Onkos kellään kokemuksia millaisessa kunnossa pohjoisen tiet on. Ajankohtana kevättalvi.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Hanaa vaan, tiet on hyvässä kunnossa, paikoin paremmat kuin kesällä, jos ei plussa-asteet ja loskakelit ole vielä ajankohtaiset. Eiköhän rajalla työskentelevät neuvo oikeat kaistat, sitä turha stressailla ennakkoon.
Muurmanskista Norjaan oleva pätkä on saanut viime kesänä uuden pinnan joten siellä on hyvä päristellä. Toivottavasti tuohon kevyt KA ongelmaan saat vastauksia, viduddaahan se rauhallisempaakin ihmistä jos on jonottanu pari tuntia väärässä jonossa...
No ei mennä. Varmaankin 5 vuotta sitten keksivät katsoa , että onko nuo isot pakettiautot rekisteröity paketti vai kuorma-autoiksi.
Ja siitä seurasi , että rajan yli ei päässyt kuorma-autoksi rekisteröidyllä jos ei ollut kuljetuslupaa.
Tankkausmatkat tyssäs siihen noilla vehkeillä.
Missä eivät päästä kuorma-autoa yli? Eteläisillä pisteillä Imatra/Nuijamaa/Vaalimaa Silverado menee henkilöautopuolelta siinä missä muutkin Ducatot ja Hummerit jotka on kuorma-autoiksi rekisteröity.
Tuo kevyt kuorma-autolla rajanylitys muuttui Värtsilässä juuri viikko sitten. Ennen tarvittiin se matkalupa Suomen tullista jne.
Viime viikolla ei tarvittu sitten enää mitään muuta kuin normaalit tulliselvitykset (kuten henkilöautoilla)??
Ja nyt vissiinkin se autositoumuskin jää pois (siinä tahdissa kun ne lomakkeet ko. tullissa loppuu), ja tilalle taitaa tulla vaatimus että autosta löytyy jauhesammutin ja EA-laukku.
Etelän raja-asemilla kuorma-autoilla on päässyt yli aikaisemminkin kuten henkilöautolla.