tontti

hei.
Jos kuvitellaan että tontti maksaa 20 000e ja kastellin valmistalo paketti 130 000e niin paljonko yli 150 000e tarvimme rahaa kaikenkaikkiaan kaikkiin muihin kuluihin? maaperätutkimus, liitännät yms. siis suurinpiirtein? 5000e 10 000e 20 000e???
4515
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Joudutte järjestelemään...

- Vesiliittymät
- Sähköliittymät
- Tele-liittymän
- Maankaivuun, poiskuljetuksen
- Mahdollisen räjäyttämisen/paaluttamisen
- Sorapatjan rakentamisen
- Salaojat
- Maantäytöt
- Pihatyöt
- Autotalli/katos/paikka
- Rakennusluvat
- Valvojan palkka

Eli 50.000 euroa jos hyvin kaikki menee

Äänestä
  • arvioitu mun mielestä. Jos tontille on helppo rakentaa, ehkä, mutta tontti voi olla yllätys, perustukset on kalliita tehdä. Ja kuinka pitkän tie joutuu tekemään ja onko tien pohjaa olemassa. Aina ei 100.000 riitä!! Näistähän myytävien talojen hinnat muodostuvat. Moni vertaa pelkkään talopakettiin, joka on puolet kustannuksista.

    Äänestä

  • talontekijän vaimo kirjoitti:

    arvioitu mun mielestä. Jos tontille on helppo rakentaa, ehkä, mutta tontti voi olla yllätys, perustukset on kalliita tehdä. Ja kuinka pitkän tie joutuu tekemään ja onko tien pohjaa olemassa. Aina ei 100.000 riitä!! Näistähän myytävien talojen hinnat muodostuvat. Moni vertaa pelkkään talopakettiin, joka on puolet kustannuksista.

    vesiakttopaketti *3 ja avaimet käteen 1,5x

    Äänestä

Joo ihan alkuun pitää sanoa, että noi kertoimet sun muut prosentit voi jättää omaan arvoonsa. Rahaa voi mennä 1,1xpaketti tai 2,0xpaketti, riippuen lähinnä tontista ja laskentatavasta (ihmisillä on paha tapa jättää laskematta jotain kuluja)

Mutta jos nyt koitan lutella jotain kustannuksia, jota ainakin tulee:

-liittymät rakennuslupa maksut mennee monessa kunnassa jo yli 10 tonnista. Haja-asutus alueella jää tietenkin pois liittymiä, mutta tarvitaan sitten kaivoja, pidempiä sähkövetoja jne. jolloin rahaa voi upota enemmänkin

-maan kaivuuta ja täyttöjä tulee aina vaikka tontti olisi kuinka hyvä ja helppo. Jos laskee, että minimi olisi 100m2 x1m eli sata kuutiota kaivuuta ja täyttöä. Maksaa ainakin 5000 poiskuljetus.

-routaeristykset ja salaojat talon ympärille on töineen varmaan useamman kympin metri eli siitäkin tulisi joku 2-3 tonnia. Luultavasti myös muita talon ulkopuolisia putkituksia tarvitaan.

-ulkopuolen maalaus 10e/m2x150m2 ->1500e

-Vastaavan ja pääsuunnittelijan markkinahintaa en yhtään tiedä mutta eiköhän sekin 2-3 tonnia vie

-pohjatutkimus tonnista ylöspäin samoin puunkaato/ muu raivaus

Lisäksi tulee sitten kaikkea pienempää: jättemaksuja, vedet, sähköt jne. Ja jotain varmaan unohdinkin..

Eli reilu 20 tonnia tulisi mielestäni minimihinnaksi sille, mitä saa laittaa paketin päälle. Eikä se vielä sisällä pihoja tai autosuojaa (joka voi muuten jossainpäin olla pakollinen)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


av kirjoitti:

hei.
Jos kuvitellaan että tontti maksaa 20 000e ja kastellin valmistalo paketti 130 000e niin paljonko yli 150 000e tarvimme rahaa kaikenkaikkiaan kaikkiin muihin kuluihin? maaperätutkimus, liitännät yms. siis suurinpiirtein? 5000e 10 000e 20 000e???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu