hei.
Jos kuvitellaan että tontti maksaa 20 000e ja kastellin valmistalo paketti 130 000e niin paljonko yli 150 000e tarvimme rahaa kaikenkaikkiaan kaikkiin muihin kuluihin? maaperätutkimus, liitännät yms. siis suurinpiirtein? 5000e 10 000e 20 000e???
tontti
4
491
Vastaukset
- Mikkivaan
Joudutte järjestelemään...
- Vesiliittymät
- Sähköliittymät
- Tele-liittymän
- Maankaivuun, poiskuljetuksen
- Mahdollisen räjäyttämisen/paaluttamisen
- Sorapatjan rakentamisen
- Salaojat
- Maantäytöt
- Pihatyöt
- Autotalli/katos/paikka
- Rakennusluvat
- Valvojan palkka
Eli 50.000 euroa jos hyvin kaikki menee- talontekijän vaimo
arvioitu mun mielestä. Jos tontille on helppo rakentaa, ehkä, mutta tontti voi olla yllätys, perustukset on kalliita tehdä. Ja kuinka pitkän tie joutuu tekemään ja onko tien pohjaa olemassa. Aina ei 100.000 riitä!! Näistähän myytävien talojen hinnat muodostuvat. Moni vertaa pelkkään talopakettiin, joka on puolet kustannuksista.
- joku kohtuus
talontekijän vaimo kirjoitti:
arvioitu mun mielestä. Jos tontille on helppo rakentaa, ehkä, mutta tontti voi olla yllätys, perustukset on kalliita tehdä. Ja kuinka pitkän tie joutuu tekemään ja onko tien pohjaa olemassa. Aina ei 100.000 riitä!! Näistähän myytävien talojen hinnat muodostuvat. Moni vertaa pelkkään talopakettiin, joka on puolet kustannuksista.
vesiakttopaketti *3 ja avaimet käteen 1,5x
- yksrakentaja
Joo ihan alkuun pitää sanoa, että noi kertoimet sun muut prosentit voi jättää omaan arvoonsa. Rahaa voi mennä 1,1xpaketti tai 2,0xpaketti, riippuen lähinnä tontista ja laskentatavasta (ihmisillä on paha tapa jättää laskematta jotain kuluja)
Mutta jos nyt koitan lutella jotain kustannuksia, jota ainakin tulee:
-liittymät rakennuslupa maksut mennee monessa kunnassa jo yli 10 tonnista. Haja-asutus alueella jää tietenkin pois liittymiä, mutta tarvitaan sitten kaivoja, pidempiä sähkövetoja jne. jolloin rahaa voi upota enemmänkin
-maan kaivuuta ja täyttöjä tulee aina vaikka tontti olisi kuinka hyvä ja helppo. Jos laskee, että minimi olisi 100m2 x1m eli sata kuutiota kaivuuta ja täyttöä. Maksaa ainakin 5000 poiskuljetus.
-routaeristykset ja salaojat talon ympärille on töineen varmaan useamman kympin metri eli siitäkin tulisi joku 2-3 tonnia. Luultavasti myös muita talon ulkopuolisia putkituksia tarvitaan.
-ulkopuolen maalaus 10e/m2x150m2 ->1500e
-Vastaavan ja pääsuunnittelijan markkinahintaa en yhtään tiedä mutta eiköhän sekin 2-3 tonnia vie
-pohjatutkimus tonnista ylöspäin samoin puunkaato/ muu raivaus
Lisäksi tulee sitten kaikkea pienempää: jättemaksuja, vedet, sähköt jne. Ja jotain varmaan unohdinkin..
Eli reilu 20 tonnia tulisi mielestäni minimihinnaksi sille, mitä saa laittaa paketin päälle. Eikä se vielä sisällä pihoja tai autosuojaa (joka voi muuten jossainpäin olla pakollinen)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1003596Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1142239Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso62073Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani71817- 361536
Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai191022Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es581016Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t36940Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 70892Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä47850