Lipponen haukkuu Väyryslandian ylipapit ja -papittaret
Perjantai 5.2.2010 klo 06.00
Entinen demaripääministeri Paavo Lipponen haukkuu perusteellisesti kolumnissaan Turun Sanomissa keskustalaisen aluepolitiikan.
Lipposen mukaan kepulandiassa
Lipposen mukaan kepulandiassa "puuhastelua ohjaa keskustan karvainen valtapoliittinen käsi". (JARNO JUUTI)
Lipponen kirjoitti perjantaina, että keskustan johtama aluehallintouudistus on tuottamassa suuren sekaannuksen ja täydellisen pannukakun. Aluehallinnon uudistamisen lopputuloksesta ei ota Erkin velikään selvää, Lipponen moitti.
- Kaiken takana, eikä edes millään tavalla kätkettynä, puuhastelua ohjaa keskustan karvainen valtapoliittinen käsi. Suomesta ollaan tekemässä kepulandioiden saaristo, emämaana pohjoiseen luotaava Suur-Kepulandia. Ja tämän kaiken me saamme porvarivallan voimalla, kokoomuksen ja RKP:n ollessa rähmällään keskustan edessä, hän kirjoitti.
Erityisesti Lipposta tuntuu ärsyttävän Keski-Pohjanmaan "ruhjominen" Oulusta käsin hallittavaksi. Keskustalaisen kunta- ja hallintoministeri Mari Kiviniemen esiintyminen asiassa on Lipposen mielestä ollut harvinaisen ylimielistä.
- Suur-Kepulandian ajatollien ideologiseksi keskustaksi varmaankin tulee Paavo Väyrysen Keminmaalle rakentama Väyryslandia, ylipappina Paavo itse, papittarenaan Kiviniemi, Lipponen sanoi.
STT
paavo mäiskii kepua mennen tullen
13
240
Vastaukset
- sonnimies.
kepussa tyhmyys tiivistyy
- kippislippis
En ole vielä pettynyt. Ei ole mitään oikein tapahtunutkaan. Lipposlandian murtaminen vie senverran aikaa, että ei sitä vielä tiedä, kuinka eläkeindeksi saadaan nousemaan tai laskemaan.
- 38
vieläkin, että Anneli ja kepu syrjäytti hänet pääministerin pallilta. Vain erneston kaltaiset punikit seuraavat, mitä katkeroitunut Putki-Paavo kiukuttelee
- Kallista on
näinpä' kirjoitti:
- hiihihiihihhhhhhhhii
köyhien kyykytyspäätökset on kumottu mitä lipponen 12 vuoden aikana rakensi.
kasvukeskustpolitiikka on kuopattu
yritysrahoituksen saa nyt koko maassa
....
Ei se ihme että Puska-Paavo tuskastuu ja katkeroituu entistä enemmän. Koko Lipposen elämäntyö on kaadettu roskakoriin. Lisäksi sille on alkettu hintakin. Lipponenkin varmasti kauhistelee sitä hintaa mutta kun ei voi myöstää asiaa niin silloinhan pitääkin alkaa kiukutella entistä enemmän. Sattuu etttä edes joku nostaisi uudelleen jalustalle vaikka säälistä, kun asiasta ei voi.
Noiden lasten kanssa on joskus vaikeaa uhmaiässä.
- sonnimies.
minäkin voin saada väyryslandiassa oman jalasmökin asunnokseni tämän maakuopan tilalle mikä toimii nyt asuntonani
- kili-kalle,
turpaansa
Onkohan tuo enää tervettä? Tietysti Paavon ikäkin tulee vastaan kun ei enää ymmärrä aluehallinnon uudistusta. Onneksi Lipposesta ei tullut Euroopan presidenttiä, saisimme hävetä silmät päästämme aivan kuin italialaiset Berlusconia.
- BobKokoomus
Paavo Lipponen on harvinaisen oikeassa tässäkin asiassa.
- LIsää tälläistä
Kun Kauna-Paavo Heinis johtavat SDP:n vaalikampanjaa, demarien tappio on varma.
- Sonnimies,
edes paskapussia, Väyryseltä sekin onnistuu. Paskapussiin tarvitaan Prisman tai Anttilan muovikassi ja puhtaita kotimaisia elintarvikkeita, varsinkin paskassa uinnut sika on hyvä perusväline. Torttu pussiin ja pussi kiinni, sillä passaa mäiskiä ympäriinsä. Kepun seuraavassa puoluekokouksessa kaikille jaetaan pussit.
Hoh,hoh,hoooooooo punikeilla ei ole edes paskapusseja! - on maan
paras poliitikko
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan2018864- 695825
- 245407
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni415291Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv385134Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h895050- 624553
- 434227
Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?
Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on543535- 493205