Kertokaapas te ketkä olette napsineet D-vitamiinia saadaksenne iho-ongelmat kuriin, että minkälainen iho teillä on tarkemmin? paljon finnejä tai jopa akne vaiko enemmänkin mustapäitä ja ihonalaisia vaikos?
D-vitamiini & Iho
aurinkooon
61114
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Enemmän ja rasvoittuva... 125migroa päivässä menee ja kohta 4kk
ollenkaan jos syö 20 mikrogrammaa päivässä. Nimittäin meillä on apteekista DeviSol:ia ja yksi tabletti sisältää 10 mikrogrammaa D-vitamiinia. Olen ottanut kaksi tablettia päivässä...
Eikös suositus ole 7,5 mikrogrammaa päivässä? Tuleeko siitä mitään haittavaikutuksia jos ottaa esim. 50 mikrogrammaa päivässä?
50mg taitaa olla se suositeltu yläraja. Eli pitkäaikaisessa käytössä ei olisi haittaa. Sitten taas pitkiä aikoja syötynä vaikka tuon 125mg päivässä, ei ole suositeltavaa.
Mulle just kirurgi suositti tuota 125 migroa että sillein. Kannattaa perehtyä asiaan enenkuin puhuu Ei muodossa!
Varmaan on määrännyt kuuriluontoisena, eikä pitkäkestoisena?
"D-vitamiini
Rasvaliukoisuutensa vuoksi voi kertyä elimistöön, joten saantimääriin on kiinnitettävä huomiota. Aikuiselle suurin hyväksyttävä päiväsaanti on 50 mikrogrammaa. Liian suuret määrät voivat aiheuttaa hyperkalsemiaa, jolloin kalsiumia kiteytyy pehmytkudoksiin, kuten sydämeen. Lievän myrkytyksen oireita ovat muun muassa väsymys, ruokahaluttomuus, jano ja pahoinvointi. Vakavia oireita ovat munuaisten vajaatoiminta ja tajunnan häiriöt."
http://www.poliklinikka.fi/?page=5331684&id=0986714
Joskus aikoinaan d-vitamiinia syötettiin niin paljon, että se vaikutti jopa syöpää aiheuttavana.
Mutta omapa on ihmisten valinta. Syö paljon, jos uskaltaa, mutta pidempiaikaisena yliannostuksena voi kääntyä itseään vastaan.
Syitä D-vitamiinin puutoksen yleisyyteen on useita. Yksi merkittävä tekijä on se, että niin terveysviranomaiset, terveydenhuollon ammattilaiset ja muut tahot (lääketeollisuus) ovat pelotelleet kansakuntaamme D-vitamiinin yliannostuksella jo vuosikymmeniä ja edelleen pelotellaan. Ja näinollen suomalaiset pelkäävät tätä rasvaliukoista vitamiinia.
Vasta netin tuodessa vuosikymmeniä pimitetyn, oikean ja ajantasaisen tiedon saataville, ollaan havaittu, että todellinen saanti on oltava monikymmenkertainen nykysaantisuosituksiin nähden, jotta ihmisen keho toimii kuten sen on tarkoitettu toimivan. Viimeisen vuoden aikana ovat D-vitamiini -keskustelusäikeet suorastaan velloneet järkytystä vallitsevaa tilannetta kohtaan.
Johtavat D-vitamiinitutkijat alkavat asettua painokertoimen puolelle lasten ja aikuisten suhteen D-vitamiinin saannissa:
"The doses of sunshine or oral vitamin D3 used in healthy children should be designed to maintain 25(OH)D levels above 127 nmol/l. As a rule, in the absence of significant sun exposure, we believe that most healthy children need about 25µg of vitamin D3 daily per 11 kg of body weight to obtain levels greater than 127 nmol/l. Some will need more, and others less. In our opinion, children with chronic illnesses such as autism, diabetes, and/or frequent infections should be supplemented with higher doses of sunshine or vitamin D3, doses adequate to maintain their 25(OH)D levels in the mid-normal of the reference range (165 nmol/l) — and should be so supplemented year-round."
- Cannell JJ, Vieth R, Willett W, Zasloff M, Hathcock JN, White JH, Tanumihardjo SA, Larson-Meyer DE, Bischoff-Ferrari HA, Lamberg-Allardt CJ, Lappe JM, Norman AW, Zittermann A, Whiting SJ, Grant WB, Hollis BW, Giovannucci E. Cod liver oil, vitamin A toxicity, frequent respiratory infections, and the vitamin D deficiency epidemic. Ann Otol Rhinol Laryngol. 2008 Nov;117(11):864–70.
Eli 25µg per jokainen 11 painokiloa. Toisin sanoen 77-kiloinen ihminen tarvitsee 7 x 25 µg = 175 µg päivässä D-vitamiinia.