Kone on hidas kun mikä.

Apua kaivataan

Kone on aivan jumissa, kestää 5-10 min kun nettiselainta koittaa aukaista, ja sitten kun se vihdoin aukeaa, niin pysyy auki ehkä 5 min jonka jälkeen tulee teksti että firefox kohtasi odottamattoman ongelman ja se jouduttiin sulkemaan, sama on myös explorerilla.

Virustorjuntaohjelma löysi jonkun Backdoor nimisen viruksen ja kehottaa käynnistämään koneen uudestaan, näin teinkin kerran ja vähän aikaan kesti kunnes taas tuli sama valitus ja kehotus.

Itselläni on Norton virustorjuntaohjelmana, josta ei ole hajuakaan onko se hyvä vai huono kunhan joku tuli hankittua.

Jos on jotain millä tuon jatkuvan jumituksen saa pois, niin otetaan vastaan.
Vai onko ainoa mahdollisuus asentaa koko Windows uudestaan tai peräti joutuuko ostamaan uuden koneen, itse kun en näistä koneista niin tiedä.

2

634

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sillä nortonilla vielä kerran perusteellisesti ja jos/kun se löytää jotain, niin poista myös löydetyt virukset.
      malwarebytes antimalwarella kannattaa myös skannata.
      kokeile ja aja ccleanerilla kaikki tempit sun muut tyhjiksi napista puhdistaja ja rekisteristä turhat kohdasta rekisteri. voi ehkä auttaa.
      jossei mikään auta niin tiedostot talteen ja käyttis uusiksi.

    • *******

      ja tietysti jos koneella alkaa jo ikää olemaan nii kannattanee laittaa vaihtoon, mut ensin toki on suotavaa kokeilla käyttiksen uudelleenasennusta harrastelijakirurgin toimenpiteiden jälkeen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      40
      3460
    2. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      13
      2848
    3. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2524
    4. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      42
      1977
    5. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      16
      1891
    6. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      51
      1873
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      53
      1819
    8. Oletko uhriutuja?

      vaikka itse olet rääkännyt toista ja aiheuttanut ties mitä toiselle.
      Tunteet
      55
      1553
    9. KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!

      Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1488
    10. Kenet molemmat

      Sä haluat mies?
      Ikävä
      13
      1194
    Aihe