Olen 22v.nainen ja tapailen 35v. miestä.
Vieläkö tälleen 2000-luvulla paheksutaan isoja
ikäeroja,vai onko 13 vuoden ikäero edes mielestänne iso?Itse oon lähinnä sitä mieltä,ettei se ihastuminen/rakkaus/yhdessäolo ikää katso..Ois kiva silti kuulla naisten ja miesten mielipiteitä asiasta!
Vieläkö tälleen 2000-luvulla paheksutaan isoja
ikäeroja,vai onko 13 vuoden ikäero edes mielestänne iso?Itse oon lähinnä sitä mieltä,ettei se ihastuminen/rakkaus/yhdessäolo ikää katso..Ois kiva silti kuulla naisten ja miesten mielipiteitä asiasta!
Vastaukset 8
Vanhimmat
samaa mieltä oon sun kaa. ei ikä ero merkitse suhteesa mitään. pää asia on et rakastaa toista tosisaan eikä huvikseen oo toisen kaa.
on vain numeroita.Paljon tärkeämpi on henkinen ikä, ja että itse viihdytte yhdessä.Ystävä seurustelee itseään yhdeksän vuotta vanhemman miehen kanssa eikä sitä huomaa mitenkään. Jos jotkut katsovat kieroon ikäeron takia, niin he ovat tyhmiä, eikä heidän mielipiteellään ole mitään väliä.
näppiksen sormistani.
Se mikä sopii toiselle ei sovi välttämättä toiselle!
Yhteinen elämä ja seurustelu on niin monista asioista kiinni, ettei ulkopuoliset välttämättä voi ottaa kantaa asiaan.
Luulen, että ihmiset jotka ihastuvat ja rakastuvat toisiinsa sekä omaavat keskenään suuren ikäeron miettivät tavallista paremmin itsekin syitä moiseen.
Tämä tietysti siinä tapauksessa, että kyseessä ei ole lapsen ja iäkkään aikuisen välinen suhde.
Jos vastapuolena on lapsi on kyseessä hyväksikäyttö.
Ihminen kasvaa ja muuttuu iän myötä. Henkiset muutokset ja henkinen kypsyys ratkaisevat.
Pitkä ja onnellinen parisuhde perustuu eniten henkisiin asioihin kuin pelkään fyysiseen olotilaan!
Kannattaa tarttua hetkeen ja elää.
Miettiä mitä haluaa tulevaisuudelta ja tehdä asiat mieleisikseen.
Tuossa Jyrkin kommentissa on kaikki oleellinen taitavasti kiteytetty.Siitä ei puutu eikä siihen ole mitään lisättävää.
Juu ei mustakaan ikäero ole mikään suuri kompastus!Mutta silloin itse kyllä katson ikäeroa paheksuvasti jos 14 tyttö on yli 20 miehenalun kanssa!Sitten kun molemmat osapuolet alkavat olemaan aukuisiässä niin mikäs siinä sitten!Sitä paitsi vanhemmat miehet ovat paljo turvallisemman olosia ja seksikkäämpiä;)Itsekkin olen kiinnostunut minua paljonkin vanhemmasta miehestä..Mutta tässäpä vain minun komenttini!
12 vuotta on paljon. Mutta mitä sitten? Haluatko sä miehen, jotka kaikki muut hyväksyvät vai miehen, josta pidät. Mieti kuitenkin tarkkaan, kohtaako teidän arvot ja maailmat... Sä olet vielä oikeesti nuorehko aikuinen (viisi vuotta sitten olit vielä virallisesti nuorisoa) - sillä on jo suhteellisesti paljon enemmän kokemusta aikuisena olemisesta (melkein puolet elämästään). Äläkä missään nimessä perusta suhdetta ainoastaan sille, että ihannoit hänen kypsyyttään, koska se "valtti" katoaa ajan myötä. Toisaalta mä ymmärrän tosi hyvin, ettei samanikäiset "pojat" kiinnosta - olin itse sun ikäisenä vielä tosi kakara, kun katson 15 vuotta taaksepäin...
Olette molemmat aikuisia.
Mulla oli kaksikymppisenä kolmekymppinen naisystävä noin puoli vuotta eikä suhde kaatunut ikäeroon.
Kaikki riippuu ihmisistä ja niiden luonteista.
Ja sitä paitsi ikäero pienenee iän myötä. Mieti, jos olisit:
- itse 12 / mies 25 (=YÄK! Sairasta!)
- itse 18 / mies 31 (=on toi vähän liikaa...)
- itse 22 / mies 35 (=aika paljon...ei ehkä liikaa)
- itse 32 / mies 45 (=vain niin, mitä sitten?)
- itse 62 / mies 75 (=siis saman ikäiset?)
..siitä,ettei ikäero ole välttämättä haitaksi on mun sisko ja sen avomies.Mun sisko on 27 ja mies 43,eikä se näy missään!Ja siinä on jo sentään 16v.ikäeroa;)Siskon mies on tosi nuorekas,ja siskokin aina ollut ikäisiään edellä henkisesti..yhdessä hoitavat firmaa ja lapsia(yhteisiä ei vielä ole;))
Tuossa ikäluokassahan ikäero ei ole niin suuri ongelma,mutta kyllä jos 18v.ja 43v. seukkais,niin kyllä siinä on jo pakostikin aivan eri maailmat vaikka nainen olis kuinka "aikuinen"..18v.ei ole vielä kertynyt elämänkokemusta tarpeeksi..tulevaisuus vielä avoin,ja 43 vuotias yleensä on jo ammattiin lukenut,työssäkäyvä ja alkaa vähitellen haluamaan jo ehkä perhettäkin.Mutta kai sekin on ihan yksilökohtaista!