Täällä luulisi olevan asiantuntemusta tuon ongelman tiimoilta kun tuo vm. -96 Neon ns. tukehtuu kun painaa kaasua vähän reilummin.
Sillai "houkuttelemalla" saa kierrokset nousemaan tai sitten kun painaa kaasun pohjaan täysin mutta siinä välimaastossa kone tukehtuu täysin.
2.0L koneella on tuo kapistus ja automaattiloota mut ainakin tuntuisi näin maalaisjärjellä että vaiva on tuolla bensan ja ilman seossuhteessa.
Sillai "houkuttelemalla" saa kierrokset nousemaan tai sitten kun painaa kaasun pohjaan täysin mutta siinä välimaastossa kone tukehtuu täysin.
2.0L koneella on tuo kapistus ja automaattiloota mut ainakin tuntuisi näin maalaisjärjellä että vaiva on tuolla bensan ja ilman seossuhteessa.
Vastaukset 25
Vanhimmat
veikkaisin. Sopii hyvin tuohon kertomaasi.
Jotain tuollaista varmaan autossa on häikkänä. Onkos tietoa millainen systeemi on varmistaa se onko lambada -tunnistin rikki ja mitähän tuollainen kustantaa...
löytyy tietoa kyseisen anturi testauksesta http://autodb.fi/tietopankki.php?article=13
Hinta pyörii varmaankin 50e-100e välillä riippuen siitä ostatko alkuperäisen vai tarvikkeen.
Autostasi taitaa löytyä kaksi lambda-anturia, ennen ja jälkeen katalysaattorin.
paa litra tenua tankkiin
Bensapumppu tyyppivikoja ollut paljon noissa vehkeissä, onko jo vaihdettu?
Sieltäkin kannattaa etsiä vikaa, mistä autoa viimeksi korjattu.
Huomenna on aika vikakoodien lukuun joten jospa sieltä selviäis jotain.
Yksi mahdollinen vikakohde on kuulemma kaasuläpän asennontunnistin. (itselleni aivan tuntematon kapistus johon ei ole ikinä tarvinut kajota)
Bensapumpun vikaan en oikein jaksa uskoa sillä kuten jo sanoin niin kone kyllä herää henkiin kun kaasupolkimen junttaa pohjaan, eli bensaa kyllä tulee. (ja menee!)
Bensamittari laskee ihan silmissä ja kun matkavauhtiin on jotenkuten päästy niin moottori käy sillalailla vaivalloisesti tosi tukkoisen oloisesti hieman nykien.
Tohtori pisti neonin kiinni ekg -laitteeseen ja laite ilmoitti mahdolliset tautiepäilyt eli: sytytyspuolan A toimintahäiriö sekä nokka-akselin ja kampiakselin singaali, järjestys viallinen.
Erään "ammattilaisen" kanssa pähkäiltyämme päädyimme siihen että ensimmäisenä vaihtoon menee puola. (halvin noista vikakoodin aiheuttajista)
Ellei auto parane niin seuraavana vaihtolistalla on nokan asennontunnistin (samaa hintaluokkaa puolan kanssa)
Kallein (puolan ja nokan tunnistimen yhteishintainen) eli kampiakselin asennontunnistin jää vikalistalla viimeiseksi vaihtokohteeksi sillä ynnäilin että kun puola ja nokan tunnistin on helposti itse vaihdettavissa ja se kampiakselin tunnistinkin on pukkien päältä itse vaihdettavissa niin ei ole mitään mieltä viedä autoa korjaamoon jossa laskutustunti on 80 egen hujakoilla ja vaikka korjaamolla olisikin taito mitata mikä noista on sökönä niin osan kanssa helposti tulee maksamaan tuplahinnan siihen nähden kun laitan kaikki vikakoodien aiheuttajat itse uusiksi.
Tällaista se näkyy olevan vanhojen halpisautojen korjaus kun näissä nykyisissä halpisautoissakin on tuota "älyä" jonka vuoksi vikaa on mahdoton varmuudella itse löytää kun ei siihen pysty merkkikorjaamokaan..
Toisaalta pitää itselleen selitellen ajatella näin köyhänä että uuden auton "pakollisen" takuuhuollon hinnalla pitäisi saada tuo himmeli taas kukkumaan ;)
tulee pirssi kuntoon.
No jos hyviä puolia etsii niin nyt minulla on niitä kaksin kappalein!!
Eli reilu viiskymppiä meni nyt varapuolan hankkimiseen... ...kele!
Saa nähdä onko ens ma kaksin kappalein ehjiä nokka- ja kampiakselin asennontunnistimia..
Päällisin puolin kouran silmässä se nokan tunnistin oli ehjä mut ilmeisesti siinä on jokin inkkari joka tunnistaa nokan asennon.
Vastakappale moottorin päässä näytti kylläkin pelkältä metallilätkältä mut ilmeisesti siinä on jokin magneettinen tunnistuskohta/kohtia. (valaiskoon joku lisää tuon sydeemin sielunelämästä jos tietää)
Saas nähdä millainen se kampiakselin asennontunnistin on sisuskaluiltaan kun sitä ei oikein tuossa pihalla ollut saumaa alkaa irroitteleen ja tutkiin. (luulisi että vajaan satkun maksavassa kapistuksessa olisi vähän enemmän tavaraa kuin tuossa nokan tunnistimessa)
No, miten kävi korjausiko, mulla aikalailla sama vika enkä ole keksinyt ratkaisua, vois olla tuo tps tuossa kaasarin kupeessa mutta se on tuo kokeilu kallista, olis mukava jos joku jo kokeillut voisi kertoa onnistumisistaan, olen jo minäkin rahaa senverran käyttänyt että en luokittelisi itseäni siipeilijäksi.
Oletko käyttänyt jossain pajalla? Kyllä ihan perus autokorjaamo osaa kaasuläppäkotelon puhdistaa/huoltaa.
Meilläkin neon temppuilee samalla tavalla huono lähtemään käymään, välillä saa startata pari kolme krt kun sammuu. Lambdat vaihdettu, eikä vaikutusta. Löytyikö sulla vika?
Ei ole vielä selvinnyt, minun vikanihan oli semmonen että hetken lämmettyään ei ota kunnolla kierroksia, vaan röplöttääja niinkuin tukehtuu ja ajaissa nykii koko ajan, paitsi jos kaasua painaa sievästi, olen nyt vaihtanut puolan, tulppienjohdot, tulpat, tps-sensorin ja olen mitannut puristukset, jotka oli huiput, puolan vaihdon jälkeen en ole vielä ehtinyt käydä koikalla, mahd. huomenna, sitten tiedän taas enemmän, sitte käyn tankilla ja laitan sekaan polttoaine systeemin puhdistusaineen, laitampa sitte viestiä kun homma etenee. : ) Olen laittanut aikaisemmin viestiä neonjone nimimerkillä, muistaakseni.
Kyllä se puola oli, pääsin viimein koikalle ja hyvin toimi. Kyllä se mullakin viittas tuonne virtapuolelle kun käytin skannerissa, remonttimies sano että vaikuttas niinku kolmospytty sairastas, no empä heti uskonu vaan vaihdoin ensin sen stp:n, kun ei parantunut niin sitte tulpanjohdot ja sitte puola ja tulpat, välillä mittasin puristukset varmistaakseni mekaanisen vian mahdollisuuden, sattuhan tuo vika justiin kun olin vaihtanut kannen tiivisteen, ja vika ilmeni kun olin koikalla, harmillinen yhteensattuma, mutta ny pelittää ja eiku kassastukselle: )
Mulla kans samaa vikaa eli nykii jos kierrokset nousee yli 2000 kier/min ja käyntiinlähtö ongelmia lämpösellä koneella...crysler huollossa käytetty jo monta kertaa ja vikakoodi ilmottaa kampiakselinanturia joka vaihdettiin ja nokka-akselin antturia mitä ei ole vaihdettu vielä,lisäksi tulpat ja johdot vaihdettu jo kahteen kertaan eikä nykiminen ota loppuakseen...asiaa pohdittuani huoltomiehen kanssa tultiin siihen tulokseen että puolan vaihto vois olla se juttu?? Täytyy kattoo auttaako???
Puola tai tulpanjohdot on monesti tuon ongelman takana. Yksivaihtoehto on vielä rikkonainen PCV(kampikammion tuuletus venttiili), jos sieltä menee öljyä imusarjaan ja sitäkautta palotiloihin niin töksyttelyä voi esiintyä.
Onko tietoo mitä uus PCV maksaa ja onko vaikee vaihtaa? Uus puola näytti maksavan 45e ja kohta pääsen kokeilemaan sitä...toivottavasti ei mene enää kauheesti rahaa korjauksiin???
Muistaakseni hinta oli 7,5€ mutta en muista oliko kyseessä merkkiliike. Se on siinä venttiilikopassa oleva palikka josta lähtee muoviputki imusarjaan. Vaihtaminen on yhtä helppoa kuin pultin irroitus ja takaisin laitto.
Kannattaa kuitenkin eka se puola vaihtaa koska melkovarmasti se johtuu siitä.
Nyt olis uus puola kiinni ja eka koelenkki tehty eikä mitään nykimistä havaittavissa...toivotaan että ei rupee nykiin enään??
Meen pelaan CS
Kyllä se oli se PUOLA...pitkä ja veemäinen nykiminen on OHI! eli mitä tästä opimme...kannattaa pyöriä täälä keskustelupalstoilla ja hakee vikaa itte...ei ne tuola merkkikorjaamoilla välttämättä tiedä yhtään sen enempää ja on niin pirun kallistakin vielä.Eli jos jollain ilmenee samanlaista vikaa niin kannattaa vaihtaa ensin tulpat ja johdot...jos se ei auta niin seuraavaks PUOLA...eikä välttämättä rupee vaihteleen antureita ekaks vaikka kone ilmottaiskin vikakoodiks kampiakselin anturia tai nokka-akselin anturia,säästää rahaa ja aikaa.
Ni, ja se puola ei niin kauhian kallis ole, näyttäs olevan vähä tyyppijuttu näissä rysseleissä tuo sähkönjakopuoli : )
Tuossa 2.0 OHC koneessa se on aika tyypillinen vika mutta ei juurikaan muissa. Tarvikkeena sen saa johonkin 50€ hintaan, tiedä sitten laadusta, mutta alkuperäinen maksaa jotain yli 300€.
Mulla makso puola 45e...tarvike osa ja kiinalainen,että saa nähdä kuinka toimii,mutta alku ainakin näyttää lupaavalta? Ei paha hinta ja itte helppo vaihtaa.Jos alkuperäinen maksaa noin mansikoita niin saan 6 kiinalaista sillä rahalla...:)