Alemra ujellus

almeristi

Tulipa tuossa nyt kiinnitettyy huomioon ajossa almeran outoon ujeltamis / vihellys ääneen kun ajelin iloman mankkaa vähän matkaa kun ennen tullu kuunneltuu musiikkia samalla- Eli tämä ujellus kuuluu etenkin 65 - siitä ylös päin olevilla nopeuksilla ei ole väliä onko 4 tai 5 vaihde. mutta 100 nopeudessa ja vähenee se ujeltaminen. Eli voiko olla syynä tässä joku vaihteisto laakeri vika vai voiko johtua renkaista. renkaat nokian hakkapelita 4 15" peltivanteilla.

Vaihteet pelloo aivan hyvin ja en osaa sanoo onko edellinen omistaja miten huoltana autoo mutta olen ainakin itse huoltana auton säännöllisesti ohjekirjan mukaisesti. Vaihteisto öljyjen osalta oli joku merkintä että 60 tkm kohilla oli vaihettu ja nyt toissa kesänä ite vaihoin huollon yhteydessä 120tkm kohilla lootaan myös öljyt.

Nyt olisi autolla mittarissa 145tkm ja koneena on 1.8 bensa mylly. almera 2003 vuosimallia.
Rohinasta on ollu täällä juttua että olisi sillon vaihteiston laakeri vika mutta itel ei rohinaa ole ollenkaan vain toi ujellus/vihellys.

Kiitoksia kaikille neuvon antajille. Ps. Jos on kyseess laakerivikaa niin olisi mukava tietää edes jotain hinta arviota remontista.

2

519

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • törppö kuutonen

      sama vika rahikaisella. ulisee kakkosvaihteella kunnolla ja kolmosella hieman. kävin kysymässä merkkiliikkeessä,epäilevät laakerivikaa. hinta 500-1500 euroa riippuen siitä mitä hajalla. ei oo rohinoita munkaan allussa.

      • Paskoja

        Nuo N16 koppaset Almerat. Kaikista niistä menee laatikot jossain vaiheessa jos niillä ajetaan !


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin ei suostu tulitaukoon nyt kun Kurskin taistelut ovat kesken

      ja venäjä on viimein päässyt niskan päälle, suuren ylivoiman turvin. Ukraina ilmeisesti suorittaakin taktista vetäytymi
      Maailman menoa
      199
      1835
    2. Martinan firma haastettiin käräjille

      Seiska: Martinan firma haastettiin käräjille, taustalla outo rahasotku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      262
      1783
    3. Toivotko vielä et

      Päätyisimme yhteen?
      Ikävä
      84
      1142
    4. Miksi haluat satuttaa

      Sillä tiedolla ettet välittäisi minusta vaikka se ei ole totta. Silti tiedän että rakastat minua edelleen. Niinkuin sano
      Ikävä
      28
      1141
    5. Miksi ette halua kaivattuanne

      Yksi syy tai tekosyy.
      Ikävä
      74
      1080
    6. Ketä sinä

      Odotat oikeasti. Miksen sulle totta olla saa.
      Ikävä
      117
      1030
    7. Oletko kaivattusi

      Mielestä hyvä sängyssä🤔
      Ikävä
      86
      1021
    8. Martina makkarankuori päällä

      Voi hyvää päivää minkä asun oli valinnut Emma gaalaan, ei jäänyt kenellekään epäselväksi, minkälaiset rinnat on naikkose
      Kotimaiset julkkisjuorut
      158
      976
    9. Millainen ihminen linda brandt-ahde on

      Hän on nyt julkisuudessa varsin eriskummallisen asian tiimoilta
      Lappeenranta
      39
      953
    10. Tykkäätkö kuinka

      Paljon kaivatustasi?
      Ikävä
      59
      897
    Aihe