Eduskuntavaalit ovat reilun vuoden päästä. Puolueet valmistautuvat jo tuleviin eduskuntavaaleihin. Vasemmistoliitto on julkaissut jo ehdokkaitaan. Vaalipiiristä valitaan ensi vaaleissa 13 edustajaa 14 edustajan sijaan. Tapahtuuko teidän muiden mielestä puolueiden voimasuhteissa muutoksia ensivuonna ja luuletteko vaihtuuko porukka?
Eduskuntavaalit 2011
savolainen153
351625
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 35
Vanhimmat
KYllä siinä niin kääpi että pohjois-savon keskusta menettää kannatustaa ja roimasti. On tuo Kaavin keskustan touhu kiirinyt ympäri savon muan.
Kepun kannatus on sinällään menossa ihan terveeseen suuntaan, mutta taitaa kaavilaisia olla niin vähän, että vaikka kaikki vaihtavat leiriä, ei sillä ole juuri vaikutusta vaalin lopputulokseen. Yksi paikka on tarjolla väkemmän ja kepuhan siitä joutuu luopumaan.
Maaningalla tapahtui järkiliike, kun keskustan vasemmistosiipi erosi valtuustoryhmästä ja perusti oman ryhmän. Näin kun tapahtuisi muuallakin.
Ei kannatus romahda. Laskee vain lievästi, ehkä 3 %-yksikköä. Rauno Kettunen meni kunnallispoliitikkona ärsyttämään omat juankoskelaiset ja vielä kaavilaiset. Hänestä olisimme muuten saaneet Hanna Kaisalle jatkajan. Martti Pohjolainen rokottaa Kettusta ja Oinosta reilun 1000 äänen potillaan sen verran, ettei Koillis-Savosta menee eduskuntaan ketään. Aivan oikein tälle eripuraiselle kuntaryppäälle.
Ja työt ei kiinnosta m-järvellä. Mikähän lie vikana - suatampa tiettää tai sitte een?
"Lääkärin virkoihin ei hakijoita Kiuruvedellä"
Tulee suurella ehdokasmäärällään yllättämään kaikki ilman vaaliliittoa omilta listoiltaan.
Pohjavire tuntuu ympäri Pohjois-Savon tiivistynyt meininki tuottaa tulosta.
Ipu ja ikuinen kipu
http://www.facebook.com/profile.php?id=1384522543#!/group.php?gid=92347927866
Selväsanainen sovitteleva ja kannustava empaattinen.
Lauantaina olin Pielaveden torilla ja vaihdoimme kuulumisia.
Hanna-Kaisan taustat ja laajempikin osaaminen löytyy Kepun listoilta uusista kasvoista. Katsokaapa vaan, tulee yllätys läpimenijä. Mielenterveyden alalta.
Tuumaus on huomannut saman kuin minäkin. Kepulla on yllätysläpimenija listallaan- päihittää jopa Hanna-Kaisan. Jututin Iisalmen markkinoilla. Vakuuttaa perusteluillaan. Nuorten syrjäytymisen ehkäiseminen ja perheiden asiat tärkeitä.
http://www.facebook.com/profile.php?id=1490454949#!/pages/Perus-Pekka-Keto-eduskuntaan-2011/189270004416463
Siis ehdokasasettelu ratkaisee lopulta vaalien tuloksen, kuten myös muissa vaalipiireissä. Saa nähdä millaisia ehdokkaita puolueet saavat listoilleen. Luottaako puolueet vanhoihin luottopelaajiin vai tuleeko mustia hevosia kehiin.
Taitaa Kokoomusta odottaa oppositiopaikka. Ovat niin huonosti Suomen taloutta hoitaneet.
Toivoisin että tämänhetkinen hallituspohja jatkaisi mutta sillä erotuksella että Vihreät vaihtuisi Perussuomalaisiin. Tulisi aito porvarihallitus ja menot saataisiin kuriin.
Ehdokasnimiä on alkanut tulla jo julki. Tuntuu, että nuoria ei ole vielä lähtenyt paljoa mukaan. Uskotteko, että ehdokkaaksi tulee paljon uusia kasvoja. Vai ajaako puolueet tutuilla nimillä vuoden 2011 vaaleihin. Itsestäni tuntuu, että puolueiden ehdokaslistat tulenenevat olemaan vuoden 2007 pohjalta monessakin puoluessa, mutta toivottavasti uusia raikkaita nimiä tulee listalle.
kepun lista vaikuttaa hyvältä. sieltä löytyypi kokemusta ja uusia kasvoja. näin pittääkin olla. taitaa persut jäähä ilman edustajaa....ainakin toivon niin.......
tulee valtava äänimäärä Perus-Suomalaisille, ja onhan se selvää, että tälläinen meno mikä on ollut, ei saa jatkua, tätä on ihmetelty jo ulkomaita myöten. Vasemmistolaisten täytyis yhtyä, saadakseen voimaa ja sitä ei näy tapahtuvan. Sadon korjaa nyt Soinin porukka ja hyvä näin, kyllä kansa tietää mikä on oikein ja mikä väärin. On tätä kauan katsottukin 300.000 työtöntä ja 400.000 leipäjonossa ja rahaa työnnetään ulkomaille, 350 milj. latviaan, 345 milj. islantiin 1,7miljardia kreikkaan ja vielä 8miljardin piikki auki. Voi hyvä tavaton tätä tuhlausta ja itse otetaan uutta velkaa, nyt jo noin 15000.00 € per/kansalainen. Huh huh.... Kansa tekee töitä hikipäässä ja juoksujalkaa, tehoja, tehoja ja tulosta ja sitä tulee, mutta rahaa ei ole missään, joka kohassa pihistetään ja säästetään, vanhustenhoito retuperällä, terveydenhoito ontuu, ei lääkäreitä, ei henkilökuntaa, terveydenhuoltoa johtaa pajanjohtaja, putkimies, muut nauraa seläntakana. Missä on yläsavon isäntä. Nyt pitäs olla Kekkosen hengissä, hän sanos miten pittää rueta porukalla töitä tekemään, eikä toinen toistaa katehtimaan, niin kun näyttää nyt jopa puolueiden sisällä ja kuntajohdossa olevan.
Jokatapauksessa on tullut niin paljon epäonnistumisia, että hirvittää, katotaanhan mitä kansa päättää, nyt saattaa tulla se tilanne, että äänestysprosentti nousee kohisten, lähtee nekin liikkeelle, jotka ei viimeksi äänestäneet ja ovat nyt ärsyyntyneet.
Kaikille kaikea ja kaikki kuntoon kerralla. Näinköhän onnistuu hetkessä Perussuomalaisiltakaan? Jos on paljon velkaa,niin miten sitten te pidätte yhteiskunnan toiminnot pyörimässä, jos tahdotte hallita velkaantumista ja samaan aikaan pitäisi olla rahaa yhteiskunnan toimintojen pyörittämiseen?
Kyllä aikamoista tiedettä taas.
Kyllä asioiden ratkaisemiseen tarvitaan laajaa rintamaa, joka lähtee viemään asioita eteenpäin.
Paljon on tehtävää, mutta pystyykö yksi puolue hoitamaan asiat? EI PYSTY! Tarvitaan uudenlaista ajattelua ja uudenlaisia toimintapoja. On totta,että vanha meno ei voi jatkua. Velkaantuminen on saatava stoppiin, mutta miten? Siinäpä pähkinä purtavaksi. Olen hyvinvointiyhteiskunnan kannattaja, mutta kysymys on siitä,että miten eteenpäin.
En ole saanut selvää vastausta miltään puolueelta, mutta mielenkiinnolla odotan vastauksia ehdokkailta, kun satun torille menemään, jos menen.
On PS kannatus lähtenyt nousuun kun pääsivät eroon öykkäreistä.
Ovat olevinaan päättäjiä, paskat, valmisteluvaiheessa pitävät turpasa kiinni ja räkyttävät sitten valtuustossa ja valittavat päätöksen jälkeen kuin vanhat mummot.
Eivät uskalla ottaa vastuuta uudistuksista ja kehittämisestä, kaiken pitäisiä säilyä ennallaan, pelottaahan se poloisia jos se tuttu "tie" ei olekaan samassa kohden. Eivät ymmärrä nyky yhteiskunnan haasteista mitään.
VOI REPPANOITA
Ennustus: Pohjoloinen saa 66 ääntä.
Olen samaa mieltä PS15% prosentin kanssa samaa mieltä, että räkyttämisellä ei saa mitään aikaiseksi. Asioihin on syytä perehtyä hyvin ja vaikuttaa silloin, kun on sen paikka. Turha jarruttelu ei kuulu asiaan. Se ainoastaan sotkee.
Pohjolainen ei tule pääsemään läpi. Se on ilmiselvä fakta. Siihen tarvitaan vahva lista, jotta kasaan saataisiin yli 10 000 ääntä.
Odotan vaaleja mielenkiinnolla. Varmasti muutosta tulee, mutta toivottavasti oikeanlaista. Tarkoitan tällä sitä,että myös naamat vaihtuisivat jonkinverran. Persujen kannattaja en ole, enkä aio perussuomalaisia äänestää, koska SMP:n aikana nähtiin se todellinen tilanne. Ja jos PS voittaa vaaliit, niin se on pakotettava hallitukseen lunastamaan lupauksiaan,niin äänestäjät näkevät sitten. KYLLÄ KANSA TIETÄÄ.
http://eroakirkosta.fi/
Kepulla olisi ollut hyvä sauma kumota jätevesiasetus, mutta ei! Siinä se nähdään, ettei kepu aja enää maaseudun asukkaiden asioita. En äänestä kepua enää! Älkää muutkaan!
Kyllä Kepu heitti ekolaattorillisen sitä ihteään köyhän mökkiläisen silimille. Mutta: porvariporukka mikä porvariporukka.
Menossa on käsittääkseni kokonaan uuden puoluesukupolven esiinnnousu. Vanhat ovat sotkeutuneet nokkeluuteensa vaalirahaskandaalissa.
Kahtokeepa ja kunnelkeepa kaikessa raahaassa, kun telviisiossa puhhuu pitkästä aekaa järjeniänj.
Vaaliliitto Ylen aamutelevisiossa 25.10.10:
http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2010/10/suomalaisaktivismi_hakee_muotoaan_verkossa_2086045.html
Täättäkee ja laettakee kannattajakortteja reiluin mitoin tulemaan. Minnäin laetoin jo.
Tiältä alkuun --->http://vaaliliitto.fi/
Ensin oli Irak -vuoto Jäätteenmäki, sitten Vaaliraha Vanhanen ja nyt Jätevesi Lehtomäki. Eiköhän nähty oo...
Kunnanhallituksen puheenjohtaja (KESKUSTALAINEN) on Kaavilla johtanut kuntaansa toden teolla:
-Menetti yläasteen, ei oo kaavilla yläastetta
-Sössi terveyskeskuksen Juankoskelle
-Loppu lasketttelu keskus
-Vesimaksun nosti 19€/m2? suomen ennätys
-Nostaa varmaakin vielä verorosenttin pilviin
Lisataa voisi vielä jatkaa vaikka kuinka ,mutta ei oole vielä sen aika.
Laittakaapa poika linnaan tekemisistä. Vai onko se tyttö?
?????
Taidat olla Kaavilta kun vääristelet asioita!
Onko se kunnahallituksen pj menossa lapinlahdelle?
Kiuruvedellä ainakin keskusta tulee romahtamaan. Tämä maaseudun ihmisten asialla oleva keskusta lakkautti jälleen 2 kyläkoulu vaikka totuus on että ei olisi ollut mikään pakko vielä. Toiminta tuntuu olevan aika salaista jopa koulutoimen puolella. Toinen asia mikä syö on jätevesi asetus! Taas maksaa maalla asuvat turhasta jolla ei ole käytännössä mitään hyötyä. Kyllä nyt on korkea aika ihmisten herätä ja äänestää ihmisiä joilla on MUNAA sanoa totuus ja ajatella omilla aivoilla!! Maaseudun puolesta!
Oli siellä vielä onneksi niitä maaseutua ajatteleviakin kyseisestä puolueesta. Annetaan tuki tulevaisuudessa heille ja mahdollisuus vaikuttaa.
Joo minä menen läpi skp riveistä.
kepulaiset saa varmana 3 paikkaa, kokoomus 2 ja sdp 2
jälelle jääpi siis 2 paikkaa. toinen menee vasemmistolle ja siitä vikasta paikasta tappelee persut,kristilliset kepu ja (ehkä vihreet?)
nimispekulaatiota vois pikkasen pistää. rajamäki ja kääriäinen ovat varmoja läpimenijöitä. muut paikat voivat mennä kelle vain.
kokoomukselta ehket eestilä,raassina,haapala?
demareilta väätäinen, röppänen?
kepulla ei ole kääriäisen jälkeen ketään valovoimaista ehdokasta. rossi ja katainen rimmaa hipoen läpi? mutta kuka neljäs, jos kepu suapi riviinsä kasaan..... persuilta menee keto tai se pappi. vasureilta virtanen
näin siinä ehket kää on oikeilla jäljillä.
kepuvalta saataisiin nurin!
Tuolta listalta on helppo valita.
http://www.keskusta.fi/suomeksi/vaalit_2011/pohjois-savo