Mikä kala?

nikiitta

Pistäydyin tänään Haaparannan eläinkaupassa. Näin siellä samassa altaassa keltakotiloahvenen (Lamprologus ocellatus) kanssa sellaisia herttaisia mustia/tummia valkopilkkuisia kaloja, kaiketi ahvenia nekin. Kooltaan tämä olivat parista sentistä kolmeen senttiin. Uteliaita, ei lainkaan arkoja fisuja. Mitähän nämä kalat saatto olla? En nähnyt missään niiden nimeä, hintaa tai muitakaan tietoja.

3

504

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fish KING

      Lähinnä tulee kuvauksesta mieleen täpläkoruahven Julidocromis transciptus tai laikkuviiriahven Neolambrologus buescheri

      VAATIMUKSET

      - kova vesi 12-15dGH
      - emäs vesi pH7,8-9

      - vaatiivat oman biotooppi akvaarionsa jossa jäljitellään ko. järven elin olosuhteita !!

      • nikiitta

        Ei ollut näistä ehdotuksistasi kumpikaan. Täytynee pistäytyä putiikissa uudestaan ja vääntää ruotsia myyjän kanssa, jos sitten saisi kalan lajin selville :-)


      • jepamoi
        nikiitta kirjoitti:

        Ei ollut näistä ehdotuksistasi kumpikaan. Täytynee pistäytyä putiikissa uudestaan ja vääntää ruotsia myyjän kanssa, jos sitten saisi kalan lajin selville :-)

        en tiedä yhtään onko se tämä kalalaji, mutta veikkaan marmolimollia tai mustamolleja, jotka ovat olleet viellä poikasia : ))


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      343
      2789
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      62
      2247
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      1939
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      65
      1581
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1522
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      61
      1078
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1019
    8. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      7
      918
    9. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      230
      875
    10. 39
      770
    Aihe