Carina E -97 vai Avensis -98?

Toyota mies

Kumpi laadukkaampi? Carinat tehtiin Englannissa noina vuosina. Avensis taas mallisarjan ensimmäisiä joissa yleensä lastentauteja. Onko lastentauteja 200tkm ajetussa -98 1.6 Avessa? Onko jakopää ketjulla jo vai hihnalla ja vaihtoväli? Ongelmakohtia muita? Onko varaosien hinnoissa paljon eroa? Kumpaakin mallia saa 4000e:lla.

Kiitos jo etukäteen!

3

482

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • og

      on nuin vanhat riisikupit jo kaatistavaraa.

    • jgilgo

      Sama jakohihnallinen 4A-FE siellä on pellin alla samalla vaihteistolla molemmissa autoissa, joten tekniikan puolesta ei lastentauteja. Toyotan lujimmaksi bensakoneeksi tiedetty "500 tkm -kerholainen". Ulkokuortaan lukuunottamatta lähes identtisiä autoja, oikeastaan Ave on vain Faceliftattu Carina. Tuskin on eroja vioissakaan, vaikkakin Ave taitaa taistella ruostetta vastaan paremmin kuin englannissa pilattu Carina. Ketjukoneet tuli Aveen 2000-luvulla, jolloin aluksi esiintyi öljynkulutusta.

    • jtyn

      Kaikki omat Toyotat täs vuosien saatossa on ollu hyviä menopelejä. Tosin ruoste vei yhden Carinan, Aven kolaroin ja Corolla varastettiin. Et jos ei noita kohdalle satu niin eihän Toyotaa ajamalla loppuun saa.

      Tosiaan halvalla saa Avea ja Carinaa. Toki kun ikää on jo ysikaseissakin niin yksilöerot tulee pintaan. E-mallin Carinaa en enää ostaisi, kun tosiaan ekaa Avea saa samoihin euromääriin ja niissä enemmän varaa jopa valita.

      Ave on uudempi, laadukkaampi ja turvavarustelukin on tätä päivää sillä kehtaa vielä ajella. Ei häpeä itseään tuolla liikenteen seassa. Avea on maailma täys, eli varaosaa ja huoltopalveluita saa hyvin ja sopuhintaan pitkälle tulevaisuuteen. E-mallin Carinalla olet tässäkin mielessä heikommilla jäillä. Osta siis Ave. Ellei kohdalle satu "papan helmi-Carinaa" jota perikunta myy kaljakorin hinnalla!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      278
      10429
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      332
      7352
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      86
      1977
    4. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      123
      1731
    5. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      77
      1586
    6. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1531
    7. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1191
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      48
      979
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      26
      838
    10. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      312
      762
    Aihe