Säätyvä kiertovesipumppu

Suuniittelin laittaa äänekkään kiertovesipumpun tilalle Grundfos Alphan 2, joka on automaatisesti tehoaan säätävä. Millaisella keskiteholla se mahtaisi pyöriä omakotitalokäytössä, jossa on 70 luvun tapaan tehty meno-paluu putkilinja. Tehtaan sivut antavat mielestäni liian suuria energiansäästölukuja; esin 120 neliön talossa yli 400kWh vuosisäästö. Sehän tarkoittaisi lähes 50W tehoeroa vanhaan pumppuun nähden. http://net.grundfos.com/doc/webnet/poweredby/gsf/calculate_savings.html Säästääköhän automaattipuppu vähemmän 1-putkijärjestelmässä, kun siinä on termostaateista riippumatta kiertoa putkistossa koko ajan. Onko käyttökokemuksia vastaavasta Wilon säätöpumpusta, jossa ei ole tehonäyttöä kuten Alphassa. Saako noiden pumppujen maksimitehon aseteltua mille tasoille?

6

2052

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wilo top-e-25-1/7

      joka vastaa tehoiltaan Grunfossin 25-100 Magnaa ja ainakin siinä saa säädettyä esim nostokorkeuden . Grunfossissa lienee autoadapt-toiminto ,mikä mukauttaa pumpun järjestelmän tarpeita vastaavaksi automaattisesti. Ja kyllä sitä energiaa säästyy kun patteriventtiilien mennessä kiinni kierrokset putoavat automaattisesti jäykän pumpun jauhaessa venttiiliä vasten samalla teholla.

    • Vanhallakin pärjää

      Menee suurimmaksi osaksi lämmitykseen. Todellinen säästö ei ole noin suuri. Säästö riippuu toki lämmönlähteestä, mutta jos lämpö tehdään öljyllä tai sähköllä, niin pumpusta säästetty energia täytyy tuottaa öljyllä tai sähköllä.

      • aina oikeassa

        oli sen kierrosäätöisen pumpun takaisinmaksuaika n. 3 vuotta. Ei meidän talon hallitus ymmärtänyt, että mitä se sellainen on.


      • Onkohan äänekkyydessä eroa tavalliseen pumppun verrattuna. Se tulisi rautaputkilinjaan, joka johtaa äänet hyvin. Tosiaan sähkö- ja öljylämmitystalossa kokonaisenegian säästö on olemattoman pieni. Puilla kyllä itse lämmittelen.


      • putkariakin323
        hei57 kirjoitti:

        Onkohan äänekkyydessä eroa tavalliseen pumppun verrattuna. Se tulisi rautaputkilinjaan, joka johtaa äänet hyvin. Tosiaan sähkö- ja öljylämmitystalossa kokonaisenegian säästö on olemattoman pieni. Puilla kyllä itse lämmittelen.

        sitä arvailemaan, pumppu maksaa noin 100€ wilo vielä halvempi, eli ei siinä konkurssiin joudu, vaikka kokeilee..


    • MM

      Piti vaihtaa lattiakierron pumppu kun vuoti liittimestä vettä alkuperäisen päälle ja se meni rikki.
      Kun tuon grundfossin laitoin päälle, se otti 22w (näytön mukaan) kierrot suunnilleen täysillä kun talo oli ollut kylmä 1,5 vrk. Kun lämpöä oli tullut torppaan riittävästi asettui teholukema 10w kohdalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      59
      7474
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2906
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1746
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1639
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1448
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1384
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      129
      1116
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      73
      817
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      51
      707
    Aihe