Säätyvä kiertovesipumppu

Suuniittelin laittaa äänekkään kiertovesipumpun tilalle Grundfos Alphan 2, joka on automaatisesti tehoaan säätävä. Millaisella keskiteholla se mahtaisi pyöriä omakotitalokäytössä, jossa on 70 luvun tapaan tehty meno-paluu putkilinja. Tehtaan sivut antavat mielestäni liian suuria energiansäästölukuja; esin 120 neliön talossa yli 400kWh vuosisäästö. Sehän tarkoittaisi lähes 50W tehoeroa vanhaan pumppuun nähden. http://net.grundfos.com/doc/webnet/poweredby/gsf/calculate_savings.html Säästääköhän automaattipuppu vähemmän 1-putkijärjestelmässä, kun siinä on termostaateista riippumatta kiertoa putkistossa koko ajan. Onko käyttökokemuksia vastaavasta Wilon säätöpumpusta, jossa ei ole tehonäyttöä kuten Alphassa. Saako noiden pumppujen maksimitehon aseteltua mille tasoille?

6

2091

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wilo top-e-25-1/7

      joka vastaa tehoiltaan Grunfossin 25-100 Magnaa ja ainakin siinä saa säädettyä esim nostokorkeuden . Grunfossissa lienee autoadapt-toiminto ,mikä mukauttaa pumpun järjestelmän tarpeita vastaavaksi automaattisesti. Ja kyllä sitä energiaa säästyy kun patteriventtiilien mennessä kiinni kierrokset putoavat automaattisesti jäykän pumpun jauhaessa venttiiliä vasten samalla teholla.

    • Vanhallakin pärjää

      Menee suurimmaksi osaksi lämmitykseen. Todellinen säästö ei ole noin suuri. Säästö riippuu toki lämmönlähteestä, mutta jos lämpö tehdään öljyllä tai sähköllä, niin pumpusta säästetty energia täytyy tuottaa öljyllä tai sähköllä.

      • aina oikeassa

        oli sen kierrosäätöisen pumpun takaisinmaksuaika n. 3 vuotta. Ei meidän talon hallitus ymmärtänyt, että mitä se sellainen on.


      • Onkohan äänekkyydessä eroa tavalliseen pumppun verrattuna. Se tulisi rautaputkilinjaan, joka johtaa äänet hyvin. Tosiaan sähkö- ja öljylämmitystalossa kokonaisenegian säästö on olemattoman pieni. Puilla kyllä itse lämmittelen.


      • putkariakin323
        hei57 kirjoitti:

        Onkohan äänekkyydessä eroa tavalliseen pumppun verrattuna. Se tulisi rautaputkilinjaan, joka johtaa äänet hyvin. Tosiaan sähkö- ja öljylämmitystalossa kokonaisenegian säästö on olemattoman pieni. Puilla kyllä itse lämmittelen.

        sitä arvailemaan, pumppu maksaa noin 100€ wilo vielä halvempi, eli ei siinä konkurssiin joudu, vaikka kokeilee..


    • MM

      Piti vaihtaa lattiakierron pumppu kun vuoti liittimestä vettä alkuperäisen päälle ja se meni rikki.
      Kun tuon grundfossin laitoin päälle, se otti 22w (näytön mukaan) kierrot suunnilleen täysillä kun talo oli ollut kylmä 1,5 vrk. Kun lämpöä oli tullut torppaan riittävästi asettui teholukema 10w kohdalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      31
      2903
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      43
      1501
    3. Kun kohtaat jotain ainutlaatuista

      ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö
      Ikävä
      19
      951
    4. Mua ahdistaa

      Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi
      Ikävä
      32
      919
    5. Ei tämä enää tervettä oo

      Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.
      Ikävä
      22
      894
    6. Minkälaisessa asunnossa

      haluaisit kaivattusi kanssa asua?
      Ikävä
      51
      868
    7. Tuli vain mieleen

      että etkös sä yritäkin muiden miehiä? Se sun tuttava kertoi. En arvosta tuollaista naista, ihmekös kun oot sinkku. m -
      Ikävä
      37
      820
    8. Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista

      Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä
      Savonlinna
      36
      783
    9. Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!

      Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os
      Maailman menoa
      172
      772
    10. Mikä siinä on että sinkku yrittää varattua?

      Siis ihan aina yrittävät muiden puolisoita.
      Sinkut
      48
      689
    Aihe