Kannattako Karstulaan muuttaa takaisin perheineni? Pois olen lähtenyt 15 vuotta sitten. Mihin suuntaan kunta on muuttunut?
Kannattaako Karstulaan muuttaa?
pot. paluumuuttaja
17783
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Ei todellakaan, väki vähenee ja vanhenee, palvelut häviää. Etsi vaan uusi asuinpaikkasi suuremmista ja kehityskelpoisista keskuksista...
Ei tänne kannata tulla kun täältä ajetaan meidät yrittäjätkin jo pois keskittämällä kaikki hommat "tietyn mafian" piiriin. Päättäjät ei ymmärrä napaansa pidemmälle ja väki vaan vähenee. Iso mätäpaise puhkeamassa ihan lähiaikoina.
Minäkin jo pakkailen sekä omia että firman vehkehiä ja kattelen tulevaisuuteen.
Osuuspankki ja kehittämisyhtiökö?
Kehittämisyhtiö taitaapi olla vain välikädessä kun paikkakunnan ylin johto sanelee paikallisen "kiinteistösijoittajan" kanssa mitä tehdään ka kuka käskee. Valtuutetut on kumileimasimina kun eivät raukat ymmärrä muutako mullien päälle.
Entinen pankkiiri lähti lipettiin kun ei näpit enää pitäny, jolloin nykyinen pankkiiri "nousi" kiinteistövälittäjän pestistä kun sai junailtua kaikki tärpimmät kohteet tiskin alta. Katto esimerkkinä vaikka kunnan pöytäkirjoista mitä sähläystä tämä "kiinteistöalan ammattilainen" sai aikaan ns. Lossituvan kanssa. Piti saaha parempiin hommiin raha-arkun äärelle. Samalla hintakuplaa kasvattamalla saatiin persaukisten itsetunto oikialle kohralle niin ei tarttis tuntee itteesä köyhäks täälläkään.
Kunta myönsi nollakorkosena maksuaikaa tälle "sijoittajalle" kun ei löytynytkää määräaikaan mennessä kuppeilta. Se o heleppoa tää yrittäminen täällä kylässä ko Espanjan kullalla voitelee.
Onpa ikävä kuulla, että asiat ovat tuohon pisteeseen ajautuneet. Täytyy nyt vielä ajatella ja pohtia asiaa, mutta eikö paikan vetovoimalle ja elinkelpoisuudelle voisi tehdä jotain?
ihan turha yrittää, se on "piiri pieni pyörii"-meininki päättäjillä ja sitä rataa mennään ja "piiri pieni" pienenee edelleen kun kyllästyneet yrittäjät lähtee pois. Sama touhu kaikissa pienissä tuppukylissä, onneksi itse tein vajaa 10 v sitten ratkaisun ja lähdin, enkä ole katunut.
Joo sitä pittää istua vaan aktiivisesti Himmelissä ja sitten pittää muistaa nuo kahvi ja ruoka ajat sillä se jos mikä on tärkeä juttu sen Espanjan kullan lisäksi.
Mikähän tämä Espanjan kulta-juttu oikein on?
Turvemiesten taulukaupoista on kuultu, mutta tämä on uusi juttu.
Onkohan se sitä että ne kultarannikolla nuo veronkiertäjät jne. majailee ja sieltäkäsin rahoittaisivat näitä "yrittäjien" ja "sijoittajien" touhuja?!? mene ja tiedä.
Vaan eipä se meitä ottopuolella olevia haittaa, naatitaan vaan ja antaa toisten hikoilla yönsä.
Kateus
jonka ohitan kaasu pohjassa.
Jos hän on tehnyt jo päätöksensä muuttaa Karstulaan, niin rohkaistaan edes pikkasen häntä.
Ihan kiva paikka tää muuten on, mutta jos Pääjärven rannalle tulet asumaan kannattaa hänen löylyvesi tuoda tuoda mukanaan jos kylpeä aikoo. Turpeinen Pääjärven vesi on löylyvetenä kehnon puoleista. Muuten oikein kiva paikka asua, voin suositella.
silla karstulalainen lapsipolitiikka ja -suojelu tuntunee olevan retuperällä. Siellä sohitaan summamutikassa lapsia ja lapsiperheitä. Kierrä kaukaa, ainakin, jos sinulla on lapsia.
sen on vapon miehet,ja viisaat sellaiset todennut,että turvetta ei mene järveen.
ei muuta kuin lisää turvesoita,kyllä tästä hyvä tulee...
Näistä kannustavista kommenteista huolimatta aiomme palata takaisin synnyinseudulle. Työpaikkaa sieltä tuskin saa, mutta toisaalta eläminen ei enää ole kiinni millään tavoin ansiotyöstä. Kiitos Veikkauksen. Nähdään kesäkuussa!
Jos sinulla on lapsia niin en suosittele,täällä kuuluisa sosiaalitäti joka ne teiltä jossain vaiheessa vie pois.
Karstulan kunta tukee uudisasukkaita erityisellä asumistuella. Oliko se 250 euroa/hlö kun ostaa asunnon tai rakentaa uuden. Hyviä tonttejakin näkyy olevan rantamaisemissa Taka-Wetkassa ja Kolisevanrannalla. Kunnan nettisivuilla tarkemmin.