pyykinpesukone ongelma

pesukone ei päästä vesiä pois.kone ottaa vettä ja rumpu pyörii muutamia kierroksia ja sitten alkaa naks naks naks.kaikki sihtit on tutkittu ulkopuolelta.sisäpuolelta rumpu tarkistettu on tyhjä.yksi rikka löytyi rummun ja poistomoottorin välistä olevasta letkusta(ei pienemmästä päästä).etupaneeli poistettu niin etuluukun sähkölukon kytkin saanut kipeää jossain välissä.pientä palojälkeä/sulamista liitoksessä ja johdoissa.kk sitten pientä käsyä olikin ilmassa.hyvä ettei ole tullut tulipalo.
KYSYMYS : VOIKO TUO KYTKIN VAIKUTTAA VEDEN POISTOON
6768
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

onko elektroninen kone?

oli tai ei, niin pumpun kunnon voit mitata yleismittarilla sekä sen, tuleeko itse pumpulle sähköä ensinkään.

jos ei ole yleismittaria, niin koita kielellä, tuleeko jompaankumpaan piuhaan sähköä, kun punpun pitäisi olla käynnissä. toisella kädellä pidät kiinni samaan aikaan vesihanasta.

Äänestä
  • Hahhaahaaa... Olipa ohje, toivottavasti kaikki ymmärsi vitsin. Tällä foorumilla tulee aina noita "asiantuntija"lausuntoja. Elekää ottakao mitään vakavasti täällä! Pelkkää roskaa!

    Äänestä

Voi. Oletettavasti vika on ohjausyksikössä vai mikä sen nimi virallisesti lienee. Joko siihen luukkusydeemiin on tullut joku vika joka on rikkonut muutakin, tai hajonnut osa on sitten hajottanut sen luukkujutun siinä samalla.

Korjaamien voi muuten tulla yllättävän kalliiksi matkakorvauksineen ja töineen- Jos kone ei ole suht uusi ja erikoisen arvokas, kandee alkaa tutkailemaan pesukonetarjouksia mainoksista.

Älä nyt mene nuoleskelemaan sähköjohtoja, voi sentään.

Äänestä
  • eikös takuun loppuessa joku virhevastuu jatku ??? kun on melko uusi kone

    Äänestä

  • lissu ja pertsa kirjoitti:

    eikös takuun loppuessa joku virhevastuu jatku ??? kun on melko uusi kone

    Eikös kone halvaannu täysin jos ovikytkin ei tunnista olevansa kiinni? Eli voi hyvinkin johtua ovikytkimen vauriosta.

    Tuskin saat virhevastuuseen ihan ilman nurinoita, sillä tuohan on selkeä vikaantuminen, ei välttämättä koneessa alusta asti ollut virhe. Huolto väittää sinisin silmin että luukun välissä on täytyny olla jotain ja kytkin ei ole menny kunnolla kiinni ja vika johtuu siis käyttäjän aiheuttamasta huonosta kontaktista, eikä kytkin voi särkyä itsestään eikä siinä ole voinut olla vikaa.

    Äänestä

..ellet osaa. jätä ammattilaiselle tai osta uusi. naksutus voi tulla ohjelma kytkimestä jos mekaaninen koneisto. ovi kytkin ei muuten siedä vettä joka sinne joutuessa aiheuttaa palojälkiä ja pahimmillaan ovi kytkin päästää savut pihalle ja varsinkin elektroonisella ohjauksella poltta jotain kortista ja sieltä tulee myös savun hajua silloin. veden poistoon vaikutta enemmän poistopumppu ja sitä ohjaava kortti tai kytkin. pumppu vanhetessaan väljenee (varsinkin jos pesuaineessa on zeoliittia)ja aiheuttaa sen ettei joka kerta käynnisty vaan jää jurisemaan paikalleen ja siihen tehoaa pumpun vaihto.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lissu ja pertsa kirjoitti:

pesukone ei päästä vesiä pois.kone ottaa vettä ja rumpu pyörii muutamia kierroksia ja sitten alkaa naks naks naks.kaikki sihtit on tutkittu ulkopuolelta.sisäpuolelta rumpu tarkistettu on tyhjä.yksi rikka löytyi rummun ja poistomoottorin välistä olevasta letkusta(ei pienemmästä päästä).etupaneeli poistettu niin etuluukun sähkölukon kytkin saanut kipeää jossain välissä.pientä palojälkeä/sulamista liitoksessä ja johdoissa.kk sitten pientä käsyä olikin ilmassa.hyvä ettei ole tullut tulipalo.
KYSYMYS : VOIKO TUO KYTKIN VAIKUTTAA VEDEN POISTOON

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu