Varpunen

tee.

Lumisateessa kävelen
- metsän hiljaisuus.
silloin kuulen sen.
Se on tuttu, silti uus.

Sen vaatimattoman sävelen
olen kuullut monesti ennen.
Vaan olen melkein unohtanut
kiireisten vuosien mennen.

Se oli pikemmin kujerrus
kuin laulu tai laulun säe.
Tai kärsimyksen vaikerrus.
kivusta jota ei näe.

4

228

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minusta kipua aika etäisellä tavalla, siinä mielessä että lukijalle jää vähän epäselväksi mistä kaikki kärsimys aiheutuu, mutta runojen ei tarvitse olla tarkkoja, ne voivat olla suurpiirteisiä. Ehkä kyse voi olla kaipauksesta tai kiireestä, mitä tahansa vaikeita asioita voi tapahtua menneisyydessä.

      Minusta tämä oli ihan jännä, niminkin on vielä konkreettinen.

      • tee.

        Teen pienen tunnustuksen. Runo olisi vaatinut ehkä neljännen, selittävän säkeistön, jota pyörittelin mielessäni. Mutta kun se ei ottanut syntyäkseen mitallisena, jollaisena runon alku tuli, jätin sen kokonaan pois. Ehkäpä runo jäi avoimeksi, mutta sellaista tämä on, virheetöntä tulee harvoin, jos koskaan.
        Mukava että poikkesit ja kommentoit!


    • runosi on haikea kuvaus luonnosta,
      linnun äänen analysoinnista ja ihmisestäkin.
      Säkeissäsi kiertää kyllä sellainen herkkä
      väreily ja minusta lopulta siinä on kuitenkin
      osa omaa sisäistä yksinäisyyttäsi vaikka puetkin
      sen melko hyvin varpusen elämään.

      Eikä se mielestäni kaivannut mitään lisää,
      siinä oli ihan kaikki kohdallaan. Ehkä on vain
      hyvä, että jätät jotain ' ilmaan '

      • tee.

        Hyvä jos runo sinulle kelpasi vähän vajaanakin. Mitä tulee siihen, että runo kuvaa omia tuntoja, niin niinhän se on aina, kirjoittaapa melkein mistä tahansa. Mutta kyllä tässä runossa esiintyvä varpunen on ihan oikea lintu.
        Kun se on kovasti harvinaistunut, ainakin näiltä nurkilta ja tiettävästi koko Suomesta, sen tapaaminen suorastaan ilahduttaa ja yllättää . Kun muistaa takavuosien varpusparvia melkein joka talon pihalla, on jopa vaikea ymmärtää tätä nopea katoamista. Mystistä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      241
      7417
    2. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      139
      3851
    3. Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?

      Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas
      Maailman menoa
      117
      2168
    4. Olenko mies sinun mielestä outo?

      Saat vastata rehellisesti.
      Ikävä
      38
      1428
    5. Olen väsynyt tähän

      En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy
      Ikävä
      26
      1427
    6. Millasia unelmia sulla on?

      onko unelmia...?
      Ikävä
      33
      1362
    7. Minneapolisin tapauksesta hyvä video

      Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh
      Maailman menoa
      339
      1186
    8. Miksi et voi tutustua minuun irl?

      Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.
      Ikävä
      141
      992
    9. Milloin palaat

      Odotan niin kauan kun vaan jaksan toivoa. Tiedät että sua jäi joku ikävöimään. ❤️
      Ikävä
      23
      928
    10. Tiesitkö? Uusi Bachelor on raivannut tietään määrätietoisesti somessa, myös Böckermanin ex-rakas!

      Arttu Kilpeläinen tuli julkisuuteen Pernilla Böckermanin rakkaana. Pariskunta päätyi eroon v. 2024. Ex-poliisi Kilpelä
      Suomalaiset julkkikset
      7
      907
    Aihe