Seat Cordoba -00?

Sirpsa

Onko kellään kokemuksia, että kyseinen auto sammuisi vauhtia hiljentäessä ja sytyttää akku-valon. Tästä seuraa pelkkä käynnistyksen yritys ja yritykseksi se jääkin! Mikä avuksi?
Toinen probleemos, että kovilla pakkasilla varsinkin saattaa vilkuttaa hetkellisesti (n.10sek) öljyvaloa. Öljyä on ja muutenkin vasta vaihdettu. Anturan vaihto on edessä.
Mutta jos kokemuksia on jaettavaksi niin rohkeesti vaan kertomaan!
Muutakin yleistä saa toki kertoa vastaisuuden varalle.

4

1299

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • P.olonen

      Jos 1.4 kone, vika todennäköisesti kiertokangenlaakereissa tuolle öljynpaineenvalon vilkuttelulle. Oli nimittäin itellä 1.4 Polo (Polossa ja Seatissa sama kone). Kone tyyppi oli mulla apq... Kiertokangenlaakeri ja öljypumpun vaihdoin, kun ei anturin vaihto auttanut...ongelmat loppui...

    • seattitytsy

      -99 seatti cordoba toimii muuten ku junan vessa, talvella vaan ne lukot temppuilee (niin kettumainen vika, että vaihdan pelkästään tästä syystä merkkiä) muuten ihan ykkös biili.

    • Taumo

      itellä ei tommosia ongelmia oo ollu, mutta käynnistymisen kanssa kylläkin. Tunti sitten viimeksi tappelin käynnistymisen kanssa semmosen 20 minuuttia. Ongelmia on ollu satunnaisesti auton omistamisesta alkaen. Käytetty jopa huoltoliikkeessä mutta ei ne mitään vikailmotusta/vastaavaa löytäny.

      Avain virtalukkoon ja virrat päälle. Hehkuvalo ei vilkahdakkaan, siitä tiedän että auto ei oo käynnistymässä. Starttimoottori kyllä pyörii nätisti, siinä ei mitään ongelmaa. Avainta kun remppaa virtalukkoon ja ulos, samalla käynnistystä koittaen, välillä saattaa hehkuvalo jopa vilkahtaa jollin toivonkipinä herää.. siltikään ei tulosta. Vasta noin 20 minuutin odottelun jälkeen auto starttaa.

      Ei siinä mitään jos ongelma olisi vaan pihalta lähdettäessä. Kerran sammunut motarille 100 vauhdissa ja kolmesti Turun keskustassa, keskellä risteystä.. nice.

      Kyseessä on ilmeisesti jonkinlainen tyyppivika, mutta kukaan ei osaa sanoa missä vika on. Jos joku pystyy edes vähän auttamaan asiassa, niin olisin erittäin onnellinen.

      Btw, tohon ovienavaamis -ongelmaan. Kyseessä on tyyppivika, siitä pääsee eroon kun vaihtaa avausmekanismin jousen jäykempään. Tässä linkki: http://seatclubfinland.com/filet/matti_t-cordoba-lukko-korjausopas.pdf

    • poohi

      että talvella öljysihti jäätyy ja aiheuttaa laakerivaurion jos ei säilytä lämpöisessä tallissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      466
      6624
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      195
      3952
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2543
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      26
      2060
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      139
      1476
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      79
      1356
    7. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      68
      1186
    8. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      82
      1148
    9. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      63
      1105
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      47
      1075
    Aihe