Kaasujousista penkkeihin?

Ajatus laittaa kaasujouset laatikkopenkkien kansiin.
Millaiset hyvät, lähinnä tuo newton arvo kiinnostaisi että toimisi hyvin.
Vai onko muita ratkaisuja??
14586
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

käytetään ribeissä, katso googlesta, löytyy ainakin mainoksia. Eiköhän jonkun crossipyärän jäykkyys toimisi aika hyvin?

Äänestä
  • Just asensin JYSKIN kaasujousitetun/säädettävän Baarijakkaran veneeseen olikohan 30 ekuu tarjouksesta ^^

    Äänestä

Mä piereskelen ihan pirusti, mutta en tajua miten se auttaisi jousituksessa?

Äänestä

Penkin kannet ovat varsin kevyitä joten aika pienellä pärjää kunhan liikerata on sopiva. Sitä paitsi ei kai sen jousen tarvitse sitä kantta ponnauttaa auki vaan riittää, että se avustaa nostossa ja pitää luukun auki tarvittaessa.

Äänestä
  • Juuri näin,
    mutta onko tarkempia tietoja malleista/ostopaikoista (pk-seutu/postimyynti)

    Äänestä

  • jousikaasu kirjoitti:

    Juuri näin,
    mutta onko tarkempia tietoja malleista/ostopaikoista (pk-seutu/postimyynti)

    Ei ole, mutta Motonet ja Biltema ja veneliikkeet noita myy. Ei muuta kuin tutkimaan niiden webbisivuja ja luetteloita.

    Tuotteita löytyy eri voimalla ja eri pituuksilla.

    Äänestä

Ne on kaikki melko vahvoja, joten kannattaa hakea mahdollisimman heikkoa.
Pituuden puolesta pistät niin pitkät, kun sinne mahtuu. Näin saat kiinnitysten rasitukset minimoitua. Mitta käteen vaan. Toisaalta jos hyllyssä ei ole riittävän heikkoa pitkää, niin pistä sitten lyhyempi, mutta rasitukset saranoille ja kiinnityksille on sitten suuremmat.
Tämä nyt on ihan tämmöistä normaali vipuvarsi fysiikkaa.
Vahvoja ne on kaikki... Paras kun pääset kaupassa ite kokeilemaan niitä jäykkyyksiä. Motonetissa ne on hyllytavaraa, joten sielä ainakin pääsee.
Kiinikkeitä ei ole paketissa. Osta malli, johon sopii joku pulttiviritys.

Äänestä
  • Niinpä tietysti kun ne ovat yleensä nostamassa farmariauton peräluukkua, joka painaa varmaan 10 kertaa sen mitä joku veneen penkin kansi.

    Ilmeisesti löysempiäkin jossakin on kun niitä veneissäkin käytetään, hakua vaan jousikaasu.

    Äänestä

  • Kalliiksi tulee tuolta tilata pari jousta.
    Muita liikkeitä mielessä?
    Ei ole löytynyt sinnikkäästä hausta huolimatta.

    Äänestä

  • Jousikaasu kirjoitti:

    Kalliiksi tulee tuolta tilata pari jousta.
    Muita liikkeitä mielessä?
    Ei ole löytynyt sinnikkäästä hausta huolimatta.

    Motonetista ja muista autonvaraosaliikkeistä. Tarjoaa on vaikka kuinka paljon.

    Äänestä

  • Biltemasta, kirjoitti:

    Motonetista ja muista autonvaraosaliikkeistä. Tarjoaa on vaikka kuinka paljon.

    Biltemassa pumput ovat hyvin esillä, pääsee hypistelemään. Ainakin bilteman pumput reagoivat magneettiin, eli ovat mustaa rautaa.

    Äänestä

  • remonttimake kirjoitti:

    Biltemassa pumput ovat hyvin esillä, pääsee hypistelemään. Ainakin bilteman pumput reagoivat magneettiin, eli ovat mustaa rautaa.

    Motonet, puuilo, biltema jouset liian jäykiä ko. tarkoitukseen, oliko 250N "heikoin" mitä löytyi.

    Äänestä

www.venetarvikemakasiini.fi

kohtuuhintaisia ja toimituskulut 5 e

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jousikaasu kirjoitti:

Ajatus laittaa kaasujouset laatikkopenkkien kansiin.
Millaiset hyvät, lähinnä tuo newton arvo kiinnostaisi että toimisi hyvin.
Vai onko muita ratkaisuja??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu