General motorssin euroopan johtaja Nick Reillyniä naurattaa suomenkiertueella. Suomen opel kantaa koostuu niinkin vanhasta kalustosta.
Reillynin mukaan viimeinen hyvää ooppeli oli kadett C 1977. Tämän jälkeen käynnistettiin salainen projekti OPEL (Olis Perkele Ees Lada). Projekti suunniteltiin kestävyyden heikentämiseen sillä pelolla, että Neuvostoliitto olisi hyödyntänyt mahdollisia varastettuja tai turisteilta hajoneita opelin koneistoa.
Projektiin sisällytettiin mm. vuotavia kannen tiivisteitä, nopeaa hapettumista ja kyvyttömyys lähteä käyntiin pakkasilla.
Opelista tuli fiatin tärkein kilpailija vioista.
Kun Neuvostoliitto hajosi, alkoi lama ja sitä jatkunut halpojen materiaalin käyttö. Esimerkiksi sylinterien katkeaminen ja etenkin v8 malleissa kampiakselien katkeileminen on yhä opelin arkipäivää.
Reillyn ei lupaa laman myötä uusia tuulia Opelille. Nyt mm. Insigniassa on sähkövikoja vähintään yhtä paljon, kuin on pahimmilla kilpailijoilla fiat, kia, hyundai.
Opelien viallisuus historia on korjaamoilla nähtävillä. Ja uuden opelin ostajia Reillyn kiittää typerästä ostoksesta. Mutta muistuttaa samalla työllistämis vaikutuksista.
Ennätysmäärä romuksi
5
439
Vastaukset
- Mjauri
Kylläpä sinulla aikaa riittää mokomiin runoiluihin.Kerroppa yksikin nyky auto missä ei ole sähkövikoja.On kokemuksia monista merkeistä ja kerron sinulle.Opel on tähän astisista paras.
- opelista
Täältä löytyy kokemusta opelista jo n. 20v. 9 kpl aj. n. 600 tkm .Ascona c. vectra A . Vectra B. Autoista .Kaikki nämä ovat toimineet luotettavasti. Pikku vikoja on toki ollut.Joihinka olen käyttänyt rahaa yht. n. tuhat €.Itse en voi kuin ihmetellä näitä tietäjiä opelin vikasuudesta.Muista kuinka -90 luvulla kun opel oli myydyimpiä autoja Suomessa .Tojota mainosti itseään viattomuudellaan vertaamalla itseään opeliin .Tojota 3,8 vikaa aj.100tkm opel 4,1 vikaa aj.100tkm.Ei se ero sen suurempi ole tähän "maailman luotettavimpaan" verrattuna.Nythän noita vikoja tuntuu tuolla tojo puolella olevan ,että eiköhän vois siirtyä sinne "tietoineen"
- ihmetellä täytyy
Heh =) Kyllä varmaan joo. Olet päästäsi vialla jos et ole älynnyt vaihtaa tota roskamerkkiä parempaan.
Oli yksi Ooppeli ja se oli 1000%:n varmuudella viimeinen. Ihan tuurilla olen enää hengissä. Kaikkien mahdollisten vikojen lisäksi (siis kaikki mahdollinen mitä autossa voi olla) oli vähemmän hauskaa kun ko. paskakasassa käväisi takajarrut yhtäkkiä lukossa talvella jäisellä tiellä 80:n vauhdissa. Ruumisauton tilaus oli enemmän kuin lähellä.
- hoitoon.....
"Reillynin mukaan viimeinen hyvää ooppeli oli kadett C 1977"
ainakin meidän 1992 ja 1996 malliset Asconat olevat hyviä, ajettiin yli 200 000 km itsehuolten ja
vieläkin on museoajoneuvoina molemmat ja jälkimmäisestä sain vielä vuoden kuluttua kehut, "kukaan ei ole nähnyt ennen niin ruosteetonta ja muutenkin hyvää autoa, oli mm alkuperäiset jarrulevyt ja palatkin.
Samoin meidän 2001 Astrassa yli 200 000 km ja ajetaan ja annetaan monen tuttavankin ajaa kun siinä on vielä suuri käyttöarvo, vaikka jälleenmyyntiarvo onkin tonnin luokaa.
minkähän laisia hyviä autoja on aloittajalla,
meillä on varsinaiset ajoautot vielä heikommin arvostettuja kuin nuo maisnitsemani,
vai mitä samot kun on kolme Primera farkkua, ei kai ne Opelia parempia ole, silmissäsi.- ompas outo malli
Mielestäni -88 oli viimeisiä Asconoita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sä et pääse yli, mä en pääse yli
Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V1281478- 371401
- 671215
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa541139- 69984
Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?
Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi254944Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei193924- 73911
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää15823Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta
Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps106818