Juon joka päivä arkena 1-5 purkkia olutta ja sitten viikonloppuna joko perjantaina tai lauantaina persekännit, siis n. 15 annosta illassa. Olenko siis alkoholisti ?
Olenko alkkis ?
gdfgsdg drg
6484
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kyllä olet.
Ole viikko ilman.
Jos kivestää niin maar pirusti ja et kykene edes siihen viikkoon, olet alkoholiriippuvainen.
Jatkuva käyttö kylläkin viittaa siihen muutenkin, sillä esim. 5 purkkia illassa vastaa vajaata puolta pulloa kossua, ja viikonloppuiset persekännit tapiksi. Takuuvarma konsti pitkäaikaisena juoppoutua.
Kokeile, läytyykö rotia?
koko sunnuntain ja joko perjantain tai lauantain? Ei olisi uskonut; hallitset elämääsi ja alkon käyttöäsi miten tahdot!
Mielestäni et ole alkoholisti, et ainakaan pahemmasta päästä. En sitten tiedä missä menee raja, että voi määrittää itsensä alkoholistiksi, mutta omat kokemukset tätä elämää eläessäni niin en pidä sinua alkoholistina. Tiedän ihmisen joka juo joka päivä olutta muutaman ja yleensä lauantaisin juo itsensä kunnon humalaan. Hänen juo rentoutuakseen. Koskaan ei viinaa juo!
Mutta jos verrataan sukulaiseeni joka on alkoholisoitunut, juo väkeviä aina kun juo, niin siinä vasta juoppo on! Tuntee kaikki kylän juopotkin ja viettää aikaansa niiden seurassa. Aivot on kyllä pehminnyt kun puhuu aina niin typeriä juttuja, sillon joskus kun harvoin sen sattumalta näkee. Sitten hänen kroppansa on tärissyt joskus kun olen nähnyt hänet selvin päin.
.."Tippa ei tapa,mutta tipasta voi tulla tapa"..
Itse olen "viikonloppujuoppo" niin kuin moni muukin suomalainen, mutta en minä silti juo itseäni joka viikonloppu humalaan (tarkoittanee etten juo alkoholia, mutta jos juon niin 1-2 pulloa olutta). Elämässäni on ollut aika jolloin itsekin join MELKEIN joka päivä, asuin sillon vieraalla paikkakunnalla, en tuntenut ketään, olin yksin, en tutustunut uusiin ihmisiin, join tylsyyteen ja rentoutuakseni! Ja olin jotenkin ahdistunut ajatuksesta tutustumaan uusiin ihmisiin (En enää ole sellainen). Asuin n. 5kk vieraalla paikkakunnalla ja muutin takaisin kotikulmille. Mutta vaikka silloin joinkin, niin join enemmän tai vähemmän, en aina humalaan asti. Ja oli hetkiä jolloin oli 1-14 päivää välissä etten juonut ollenkaan. Se oli silloin se!
vielä, mutta älä huoli jonain päivänä varmaankin olet.
Et ole jos myönnät ongelmasi, vasta kun kiellät sen olet oikea alkkis