Mistä johtuu, että Golfin farmareiden hinnat käytettynä (2007-) on dieseleissä ja bensakoneissa lähes samat? Dieseleitä näyttäisi saavan jopa keskimääri halvemmalla. Ja lisäksi ihmetyttää tuo runsas tarjonta. Palstat on pullollaan 30 000 - 60 000km ajettuja diesel farkkuja, vaikka niille luulisi olevan kova kysyntä. Onko autossa jotain vikaa, vai mistä johtuu runsas tarjonta käytetyissä vähän ajetuissa diesel Golffeissa?
Hankinnassa on pikku farmari ja Golf yksi vaihtoehto, mutta tuo tarjonnan runsaus on alkanut jopa vähän epäilyttämään :)
Golfin hinnat ja tarjonta
8
523
Vastaukset
- Automaasta
No ainakin Nettiautosta katsottuna tarjontaa "vääristää" Automaan käytettynä maahantuomat -08 TDI-farkku-Golfit, niitä taitaa olla useampi kymmenen autoa myynnissä.
- sopansekoittaja ###
ensinnäkin sinä NÄET hinnat vain omalla ajatusmaailmallasi, et pysty niitä keskimääräisesti arvioimaan.
et pysty arvioimaan,
paljonko on ajettuja,
montako edellistä omistajaa,
lisävarusteita, kolarointeja kolhittuja, likaisilla sisustuksilla,
sitä mitenkä myyjä on hinnoitellut,
sillä toisilla myyjillä on "ylihinnoiteltu" ja saa helpolta alennusta jos ei ole vaihtoautoa, tai saa omasta autostaan hyvän vaihtohyvityksen.
toisilla myyjillä on lähes nettohinta, eivät useinkaan ole kiinnostuneet vaihdosta, sillä hankkivat ajoneuvonsa yleensä suoraan ostaen, ostaen kaikkein halvimmat usein osan toisesta autoliekeistäkin autot jotka eivät ole kaupaksi menneet. eikä vaihtaen,
jos sinulla ei ole omaa autoa josta pitää päästä eroon, olet hienossa asemassa,
silloin kannattaa miettiä kauankin ja tinkiä 2-3 viikkoa aikana, usein tulee soitto viikon jälkeen jossa tarjoavat alennusta,
jos etsit 2007, on niissä todella suuria eroja, km, huoltojen, omistajien lukumäärä. kolhimisien, tupakoimisien,
ja sellaisenkin onko ollut kokeneella, joka vain ajaa rauhallisesti vai jollain joka vielä "on opetellut ajamaan",
myös auton käyttökunnalla on suuri merkitys.
Onko niitä markkinoilla paljon vai vähän on myös silmistäsi kiinni,
totta kai autotalli.com on paljon, kun koko suomea katsot, mutta jos alat katsomaan oman lähiseudun lukumäärää, voi olla että niitä onkin hyvin vähän, vai onko näin.
Ja mitä kauempaa ostat autosi, sitä enemmän sinua petetään, koska tiedetään että käyntisi oli eka ja viimeinen.
en ainakaan noin nuorta ostaisi muuta kuin suuresta, uusiakin autoja myyvästä liikkeestä,
sillä aina voi olla todella huonojakin yksilöitä- Golffari-Ari
Lähinnä pistää silmään tuo runsas tarjonta verrattuna muihin uudehkoihin farmari dieseleihin. Samoin hinnassa se, että Golfin bensat ja dieselit on hinnoiltaan lähempänä toisiaan kuin muilla merkeillä. Mutta tosiaan tuo Automaan tuontiautot vääristää tuota totuutta. Mutta kyllä ihan suomi-autojakin on tarjolla kiitettävästi.
- 19+6
Verouudistuksen jälken, ennen pieniä TSI-koneita, 1,9 TDI taisi olla halvin Golf, halvempi kuin 8-venttiilinen bensa. Huumassa varmaan moni osti dieselin, vaikka kilometrejä ei tule tarvittavaa n. 15 000 vuodessa.
- totta turiset
oli 1.9tdi farkusta joku edition malli (karvalakki ilmastointi tai jotakin) joka oli yhtä halpa kuin TSI, ellei peräti puolitoista tonnia halvempi
- ....
Ei niissä ole vikaa, mutta niitä on ollut firmojen leasing autoina aika paljon. Sopimus kun on loppunut niin niitä on nyt sitten myytävänä. Esim. Helsingin seudulla on aikamoinen määrä hopeanharmaita TDI golfeja joilla kaikilla on ajettu tosi vähän.
- varmasti
Aika moni omistaja on hankkiutunut vikapesästä eroon ennen kuin takuu loppuu. Vikojen runsaus selviää varmasti tätä palstaa ja UltimateVW tai Vagarenaa lukemalla. Suomalainenhan ei usko kuin itse kokemalla, että siitä vain tuulipuku kahisten VW kaupoille ja sen jälkee itkemään tänne, "miksi olin niin typerä".
- ....
varmasti kirjoitti:
Aika moni omistaja on hankkiutunut vikapesästä eroon ennen kuin takuu loppuu. Vikojen runsaus selviää varmasti tätä palstaa ja UltimateVW tai Vagarenaa lukemalla. Suomalainenhan ei usko kuin itse kokemalla, että siitä vain tuulipuku kahisten VW kaupoille ja sen jälkee itkemään tänne, "miksi olin niin typerä".
:D Eikö toyotat mene kaupaksi vai miksi itkettää??
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1621374
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä39956Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad38695- 14620
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä28602Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46597- 28588
Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver19580Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30557Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17543