Välittäjä

Outoa1

Soitin välittäjälle kiinnostuksestani erästä hänen välittämäänsä asuntoa kohtaan. Välittäjä sanoi, ettei suostu esittelemään asuntoa, koska tarjous 'on tulossa' toiselta ostajalta ?? Otin sitten itse yhteyttä myyjään, joka välttäjän käytöstä ihmetellen esitteli itse myytävän asuntonsa. Päätin tarjota täyden hinnan ja otin yhteyttä välittäjään. Välittäjä ilmoitti, että hänellä on jo tämä toinen tarjous tulossa, eikä suostunut ottamaan minun täyttä tarjoushintaa vastaan, löi jopa luurin korvaan !!?? Voiko näin toimia, minähän olin tarjoamassa täyttä hintaa ja tätä toista tarjousta välittäjä vasta odotteli ?? Oliko välittäjä 'luvannut' tälle toiselle tämän myytävän asunnon ja kenties saanut tämän toisen oman asunnon välitettäväkseen ?? Miten pitäisi toimia, eikös se ole myyjä joka päättää, kenelle myy eikä suinkaan välittäjä ?????????????

2

596

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ostaja2

      Me ollaan vastaavasti siinä tilanteessa että ollaan tarjous tehty, saatu vastatarjous ja tehty vielä viimeinen tarjous. Samassa puhelussa välittäjä ilmoittaa, että joku muukin on tehnyt tarjouksen samasta asunnosta, vaikka välittäjä meille mainosti, että heillä on tapana käydä yksi kauppa kerrallaan. Nyt se kuitenkin viittasi lainsäädäntöihin puollustaessaan tätä kuvioo. Ja ymmärrän kyllä että välittäjän kuuluu välittää kaikki tarjoukset myyjälle, mutta tuntuu että tässä jo välittäjä pyörittää meitä kuin kuoriämpäriä. Tämä mielenkiintoinen tilanne kyllä varmasti ratkeaa hyvin pian. Harmittaa vaan itse olla mukana.

      Oisko suomi24:sen asiantuntijoilla kommentteja näihin? Missä menee laki ja hyvä tapa?

      • 13+8

        Laki sallii vain yhden käsirahallisen tarjouksen kerrallaan. Siksi välittäjät eivät yleensä suostu edes ottamaan käsirahaa vastaan tarjousvaiheessa (hyväksytyn tarjouksen jälkeen kyllä). Muuten tarjouksia voi ottaa vastaan vaikka kuinka paljon. Yleensä välittäjät pyrkivät vedättämään hintaa kilpailuttamalla eri tarjoajia, ottamalla sisään hyvän tarjouksen ja etsimällä vielä parempaa yms. yms.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      133
      10589
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5090
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      43
      2291
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2098
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      28
      1996
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1631
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1452
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      29
      1124
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      33
      1081
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      997
    Aihe