tässäpä oiva keino karttuttaa kaupungin tyhjääkassaa noitten valmiiden latujen käyttäjille vaikka 10 e maksu kaudelta maksaahan muutkin liikuntapaikkojen käyttäjät lapset tosin voi hiihtää ilmaiseksi.
hiihto
lämärilapa
35386
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 35
Vanhimmat
helppo toteuttaa???
Kuka maksaa palkan sille "latupoliisille" joka valvoo toimintaa,vai aiotko ryhtyä vapaaehtoiseksi? Samalla varmaan maksu myös kaikille luistelijoille.
onhan siellä se valmis latu polliisi eli tää haapala kun tuntuu sillä alvariisan hiihtelevän kaikeen se 1 mies kerkiikin muitten hommiensa lisäksi.
Hyvä juttu jos Haapala hiihtää. Pysyypähän koiran taluttajat sun muut asiattomat kulkijat pois laduilta! Ilman Haapalaa olisi ladut tallottu ja koiran paskaa muutaman metrin välein, kuten oli vielä muutama vuosi sitten.
Samalla, kun latujen käyttö pannaan maksulliseksi esimerkiksi esittämälläsi 10 €:n maksulla voidaan samalla laittaa maksulliseksi lenkkipolkujen, jalkakäytävien ja uimarantojen käyttö. Samoin tekojääradan maksuttomat yleisöluisteluvuorot pitäisi lopettaa. Näinhän kaupunki toimisi tasapuolisesti. Vai oletkos koskaan kuullut sellaisesta ihmeestä kuin verovaroilla kustannettavat kaikkien vapaassa käytössä olevat liikuntapaikat.
Ja sitä paitsi, tänä talvena, kun YIT aloitti latujen kunnossapidon, on niiden kunnossapito heikentynyt aikaisemmasta. Tämä ei missään tapauksessa ole suorittavan portaan - eli niiden kavereiden, jotka tammparilla ajavat - vika, vaan vika löytyy kaupungin puolelta, kun siellä sopimusta tehdessä ei ole tunnettu lainkaan mielenkiintoa lautverkoston hoitoon. Taisi sopijoina suunnittelijoina olla enemmän jääkkiekko- kuin hiihtomiehiä.
Varkauden liikuntapaikoista päättävät tahot voisivat lähteä tutustumismatkalle johonkin, jossa hiitourheilun mahdollisuudet on hoidettu esimerkillisesti. Toki tämä ei taida kiinnostaa, kun hyvät kohteet löytyisivät suhteellisen läheltä, kuten Joroisista (Urheilutalon ja Kanavan alueet) tai sitten jos kaukokohdetta haluasitte, niin sellaiseksi esittäisin Vieremää. Sekin voi olla liian lähellä :-) :-)
Satuitko arvoisa maksun esittäjä huomaamaan, että esim Vattuvuorella puuhasi tammikuussa ennen (pakkasen vuoksi siirrettyjä) kansallisia hiihtokisoja vapaaehtoisia talkoolaisia, jotka yrittiävät laittaa meidän kaikkien käytössä olevia hiihtolatuja parempaan hiihtokuntoon. Se työ olisi hyödyttänyt kilpailijoita, mutta erittäin paljon myös "sunnuntaihiihtäjiä". Toivotaan, että kyseiset kista voidaan nyt hiihtää 14.2.
Muuten, valaiskaa tietämätöntä: kun esim jäähallilla tai tekojäällä on peli, niin onko erätauolla jäänhoitokonetta ajava heppu A) järjestävän seuran, B) Kaupungin vai C) YIT:n palkkalistoilla?
Jos vastaus edelliseen kysymykseen on B tai C, niin maksaako järjestävä seura palveluntuottajalle erilliskorvauksen tästä työstä, joka tehdään normaalin työajan ulkopuolella.
Kyllä se on vaihtoehto B eli kaupungin listoilla. Samoin se sama mies on kesällä jäähallilla istumassa, siellähän on pirun kiire. Sitten jos yläkentällä olisi joku homma, niin ei se tykkää, kun pasianssi pitää keskeyttää sen ajaksi, että käy avaamassa oven tai jopa siirtää katettuja vaihtopenkkejä.
Tästä riemusta sitten maksetaan kymppi per vuoro ja peleistä aika paljon enemmän. Sen voisi seura hoitaa itsekin tehokkaammin ja halvemmalla.....
voisi sanoa panetteluksi. Tosin Varkauden henki on juuri tuollaista panettelua. Se on sitä oranssia Me:henkeä.
jo hiipumassa Varkaudessa Ukrainan vaalien tavoin.
persliirtu
b.,rpoti94btg
lastu
sääksi
kirva
unto
anttonen
pyllerön arkiviholine mikro
mutta mini näytti pyllejolle myös keskirormee
97
kun oli
mitähämn kävi henkalle
mutta täällä pyllerö vielä on ja tägää teidän mestat
ei oo samulikaan tullu käymään
king pyllerö
king pyllero painic one!
PYLLERO 4 EVER
näin sen henkan sillo 2003
wild style
mutta king pyllerö 4 ever
mennäään vuotta 2023
king panic one
king pyllerö
varkaudessa tägejä
graffiti king
henkalla oli stuntmanista tilatutu samanlaiset wu tangit
näytti kekkiii sori
pylleröllä oli samanlaiset
sit näin sen vuonna 2003 kun oli pyllerö ajamassa sitä
absin tunnelista eteenpäin nii tuli se huonossa kunnossa
kaupunkiin päi
polkupyöjällä pyllerö ajo
hankala mennä sanoo mitä sille henkalle sitte kävi
PYLLERÖ NÄKI HENKAN sillo 2003
ei voi pyllerö sanoo että mitä aikaa seoli ehkö henkka vaa
kuoli entiiä
alkuvuotta 2003 kun lumet oli vasta alkanu satamaan