APUA APUA, vinkkejä partioon

epätoivoinen vj

Oisko kellään mitään hyvää, yksinkertasta nikkarointi-ideaa poikavartiolle? Joku aivan yksinkertanen johon ei varvita erikoisia työvälineitä, kiitos !

4

2108

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kolkkapoika

      NIIN ETTÄ MENET SINNE PAIKALLISEEN RAUTA-KAUPPAAN JA OSTAT 4" NAULOJA 10 kg.sitten ostat 5"LAUTAA y METRIÄ.sITTEN SAHAAT LAUDASTA 40 JA 20 SM. PÄTKIÄ.RUPEET TEKEEN LINNUILLE Asuntoja....sitten vasaralla lyöt niitä nauloja...ja veisaatte....

      • hyöty ja huvi

        on kiva ja hyödyllinen nikkarointi kohde, eräkontista saa piirustuksen kyseiselle loukulle.


    • expartiojohtaja

      Rippuu mitä työkaluja teillä on käytössä? Minkä ikäisiä ja ovatko tehneet aikaisemmin jotain. Opettelette vaikka alussa sahan, vasaran, vintilän käyttöä ja sitten myöhemmin vaikka puukon käyttöä. Tuon käden ja aivojen välinen yhteistyö paranee vain niitä harjoittamalla.
      Ainakin puukon käsittely on kovin hyödyllinen taito opetella alusta pitäen, täytyy varmistaa että työkalut on riittävän teräviä ja käytetään vain puukkoja ei linkkareita, monitoimiveitsiä ovat ergonomisesti hankalia.
      Ohjaajan on ensin opeteltava itse niiden turvallinen käyttö.
      Teette vaikka paistin lastan nuotiolle? Siihen ei tarvita kuin 22x100 lautaa tai halkoja joista halkaiset sopivan kokoisia paloja kirveellä sen jälkeen jaat palat ja varaat tilaa vuolijoiden ympärille riittävästi. Valmistelet kotona aihetta, niin hyvä tulee. Tuossa linkki josta voi olla apua http://vuolukoulu.com/
      Tämä edellyttää tietenkin että on riittävästi tilaa ja työvälineitä ja taitoa ohjata. Kannattaa ottaa aluksi tietenkin helpompia harjoitus töitä siis vaikka naulakko jossa on puutapit. Toivottavasti oli jotain apua?

    • luonnonkihara91

      Meidän poikavartio/lauma innostu ideasta tehä Laudast, Nauloista, Langasta ja Taikataikinasta "kalaverkon seinälle"

      Se on helpo tehä hommaat vaan kaikille samankokoset laudanpalat mieluiten 25cm x 15cm paksuudesta ei oo sileen mitään väliin kunhan naula ei vaan tuu läpi siittä laudasta. Kannataa maalata lauta jollain kivan sinisellä maalilla et se näyttäs vedeltä. Sit kun väri on kuivunut, siihen lautaan laitetaan 5 naulaa pitkille sivuille ja lyhyille sivuille 2 naulaa. Naulat kannataa yritää saada tasasille välimatkoille toisistaan ja naulaa ei tarvi naulata kovin syvälle puuhun, kuhan se vauin pysyy siinä kiini eikä heilu kauheesti. Sitten teen taikataikinaa sen verran mik luulis riitävän neljän kalan tekemiseen per naama. Kun saate kalat valmiiks antakaa taikataikinan kuivuu rauhassa kovaks ja sit maalatkaa kalat ihan minkäväriseks vaan haluatte. Sitten Liimaatte kalat lautaan kiini ja alatte kieputaan narua verkoks kalojen päälle, kiertäen narua ristiin rastiin nauloja avuksikäyttäen. Ei kannata tehä kauheen tiheetä verkoo muuten kalat ei näy. Jos kiinostaa enemmän niin voin lähetää kuvan sähköpostiin. Pitäkää hauskaa askarellessa :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1338
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      697
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      649
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      608
    5. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      47
      582
    6. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      569
    7. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      76
      566
    8. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      548
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      512
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      183
      504
    Aihe