Sarjalippu BLUE1 varoitus

Sininen0 fuulaa

Varoitan sarjalipun ostavia. Nettisivuilla luvataan että paikkoja voi varata economy-luokasta. Todellisuudessa economy luokan sisällä on Blue1 neuvonnan mukaan useita eri hintaluokan paikkoja ja näitä sarjalipun paikkoja ei todellakaan ole kuin muutama. En ole vielä kertaakaan päässyt sille lennolle mille haluaisin vaikka Economy luokan paikkoja on ollut muuten koneessa mielin määrin ja matkoja olen varannut noin viikkoa aikaisemmin. Sarjalippuehdoissa ja nettisivuilla ei ole mitenkään mainittu että economy-luokan sisällä olisi vielä 8-9 eri luokkaa josta yksi on tarkoitettu ilmeisesti sarjalipuille

6

1465

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oululaine

      Kuinka paljon aikaisemmin paikkaa pitää varata? Kaksi viikkoa aikaisemmin? Kuukausi aikaisemmin? Millä välillä matkustat? Itse matkustan hki-oulu väliä n. kerran/kaksi kuussa ja matkan varaan yleensä n. kahta viikkoa aikaisemmin. Onko älytöntä yrittää sarjalipuilla?

      • lentokki

        Hel-Oul väli on lentoyhtiöiden rahasampo, näinköhän halpalipulla lähtee.


      • Hienoa
        lentokki kirjoitti:

        Hel-Oul väli on lentoyhtiöiden rahasampo, näinköhän halpalipulla lähtee.

        Olen juuri tehnyt Blue1.lle valituksen liittyen sarjalippuun. Ja aion viedä sen kuluttaja-asiamiehelle, jos en pysty varamaan lippuja ostohetken ehtojen mukaan tai eivät palauta käyttämättömien lippujen rahoja takaisin.

        Sarjalipun ostohetken jälkeen ehtoja on tiukennettu ja tilanne on juuri Sininen0 kertoman mukainen. Kun ostin sarjalipun varmistin vielä tarkkaan silloin annetuista ehdoista (joita osto hetken jälkeen tiukennettu) sekä lisäksi soitin asiakaspalveluun ja varmistin, että pystyn varaamaan lennon vaikka päivää ennen ja vaikka se netin mukaan maksaisi economy luokassa 500 euroa. Minulle sanottiin, että näin pystyn tekemään.

        Todellisuus on se, että lento pitää varata lähes kuukausi etukäteen ja silloinkin ei välttämättä iltalennolle enää pääse.


    • Goldman

      Kuulin sarjalipusta ihan vasta ja innoistuin heti. Blue1:n nettisivujen perusteella kuulostaa tosiaan todella hyvältä tarjoukselta. Mutta nettisivuilla on hyvin epämääräisesti vain mainittu, että paikkoja on rajoitetusti. Pystyyköhän sarjalipulla saatavilla olevien paikkojen tilannetta näkemään sivuilta, ennen kuin ostaa sarjalipun? Itse matkustan monta kertaa vuodessa samaa kotimaan reittiä ja ostan lipun yleensä pari kuukautta ennen matkaa, mutta en kyllä uskalla näiden kommenttien jälkeen sarjalippuun rahojani pistää...

    • LOPEN UUPUNUT

      SINUA HUIJATAAN TAI TYEITÄ KAIKKIA HUIJATAAN. EI NOITA LIPPUJA OLE OLEMASSAKAAN. NE MUUTAMA JOITA ON NIIN NE ON JO MYYTY ENNENKUIN EHDIT KONEELLESI.
      PYYTÄKÄÄ NIITTEN BLUE1:n HENKILÖKUNNAN OSTAMAAN NOI TEIDÄN LIPUT NIIN ÄLLISTYTTE. SANOKAA VAIKKA LIPPU KELPAA MILLE PÄIVÄLLE TAHANSA VAIKKA SYYSKUUSSA. EIVÄT PIRU PARAT LÖYDÄ YHTÄÄN LENTOA.
      OLEN KYSELLYT SIELTÄ NOITA SAMOJA ASIOITA KUUKAUSIA TULOKSETTA.

      KERTOKAA MUILLE MILLAINEN HUMPUUKI YHTIÖ SE ON

      • rehdtfhb

        Jaahas, sitä on jäänyt taas lääkkeet ottamatta...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      267
      17542
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      187
      12454
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      73
      6212
    4. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      35
      5118
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      75
      5029
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      54
      4162
    7. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      51
      3763
    8. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      100
      3692
    9. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      62
      3286
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      146
      3159
    Aihe