Varoitan sarjalipun ostavia. Nettisivuilla luvataan että paikkoja voi varata economy-luokasta. Todellisuudessa economy luokan sisällä on Blue1 neuvonnan mukaan useita eri hintaluokan paikkoja ja näitä sarjalipun paikkoja ei todellakaan ole kuin muutama. En ole vielä kertaakaan päässyt sille lennolle mille haluaisin vaikka Economy luokan paikkoja on ollut muuten koneessa mielin määrin ja matkoja olen varannut noin viikkoa aikaisemmin. Sarjalippuehdoissa ja nettisivuilla ei ole mitenkään mainittu että economy-luokan sisällä olisi vielä 8-9 eri luokkaa josta yksi on tarkoitettu ilmeisesti sarjalipuille
Sarjalippu BLUE1 varoitus
6
1501
Vastaukset
- oululaine
Kuinka paljon aikaisemmin paikkaa pitää varata? Kaksi viikkoa aikaisemmin? Kuukausi aikaisemmin? Millä välillä matkustat? Itse matkustan hki-oulu väliä n. kerran/kaksi kuussa ja matkan varaan yleensä n. kahta viikkoa aikaisemmin. Onko älytöntä yrittää sarjalipuilla?
- lentokki
Hel-Oul väli on lentoyhtiöiden rahasampo, näinköhän halpalipulla lähtee.
- Hienoa
lentokki kirjoitti:
Hel-Oul väli on lentoyhtiöiden rahasampo, näinköhän halpalipulla lähtee.
Olen juuri tehnyt Blue1.lle valituksen liittyen sarjalippuun. Ja aion viedä sen kuluttaja-asiamiehelle, jos en pysty varamaan lippuja ostohetken ehtojen mukaan tai eivät palauta käyttämättömien lippujen rahoja takaisin.
Sarjalipun ostohetken jälkeen ehtoja on tiukennettu ja tilanne on juuri Sininen0 kertoman mukainen. Kun ostin sarjalipun varmistin vielä tarkkaan silloin annetuista ehdoista (joita osto hetken jälkeen tiukennettu) sekä lisäksi soitin asiakaspalveluun ja varmistin, että pystyn varaamaan lennon vaikka päivää ennen ja vaikka se netin mukaan maksaisi economy luokassa 500 euroa. Minulle sanottiin, että näin pystyn tekemään.
Todellisuus on se, että lento pitää varata lähes kuukausi etukäteen ja silloinkin ei välttämättä iltalennolle enää pääse.
- Goldman
Kuulin sarjalipusta ihan vasta ja innoistuin heti. Blue1:n nettisivujen perusteella kuulostaa tosiaan todella hyvältä tarjoukselta. Mutta nettisivuilla on hyvin epämääräisesti vain mainittu, että paikkoja on rajoitetusti. Pystyyköhän sarjalipulla saatavilla olevien paikkojen tilannetta näkemään sivuilta, ennen kuin ostaa sarjalipun? Itse matkustan monta kertaa vuodessa samaa kotimaan reittiä ja ostan lipun yleensä pari kuukautta ennen matkaa, mutta en kyllä uskalla näiden kommenttien jälkeen sarjalippuun rahojani pistää...
- LOPEN UUPUNUT
SINUA HUIJATAAN TAI TYEITÄ KAIKKIA HUIJATAAN. EI NOITA LIPPUJA OLE OLEMASSAKAAN. NE MUUTAMA JOITA ON NIIN NE ON JO MYYTY ENNENKUIN EHDIT KONEELLESI.
PYYTÄKÄÄ NIITTEN BLUE1:n HENKILÖKUNNAN OSTAMAAN NOI TEIDÄN LIPUT NIIN ÄLLISTYTTE. SANOKAA VAIKKA LIPPU KELPAA MILLE PÄIVÄLLE TAHANSA VAIKKA SYYSKUUSSA. EIVÄT PIRU PARAT LÖYDÄ YHTÄÄN LENTOA.
OLEN KYSELLYT SIELTÄ NOITA SAMOJA ASIOITA KUUKAUSIA TULOKSETTA.
KERTOKAA MUILLE MILLAINEN HUMPUUKI YHTIÖ SE ON- rehdtfhb
Jaahas, sitä on jäänyt taas lääkkeet ottamatta...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad621198- 42891
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että334678- 51651
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän116636- 51628
- 93610
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38605- 76582
- 56564