IP:n pysyvyys?

Luin jostakin ettei ADSL-yhteyden (256/256 nopeus) yhteydessä saa pysyvää IP:tä. (Tämä ei ole kiinteistöliittymä.)

No mitenkäs sitten kun kokeillessani osoitteessa

http://www.whatismyip.com/

että mikä se IP:ni on, oli sekä yöllä että nyt aamulla ihan sama IP-numero???

(En halua pysyvää numeroa, että vähän kyllä ihmetyttää ja harmittaa.)
7692
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

"(En halua pysyvää numeroa, että vähän kyllä ihmetyttää ja harmittaa.)"

Jotain vitun väliä?!

Äänestä
  • ...vielä maksan 10€/kk että saisin kiinteän IP :)

    Äänestä

Vaikka olisikin ns. dynaaminen ip, niin se ei välttämättä vaihdu buuttauksenkaan jälkeen.
Tietääkseni palvelimet voi säätää joko antamaan aina uusi ip tai sitten aina sama ip jos mahdollista.
Eli ip voi pysyä vaikkapa muutaman kuukauden samana ja sitten yllättäen vaihtua.

Äänestä
  • Kysyin tuosta soneralta. Riippuu kuulemma IP:n käyttöasteesta. Elikkä jos et käytä IP:tä pitkään aikaan, se vapautetaan jonkun muun käyttöön. Jos taas käytät lähes päivittäin, voi sama IP olla vaikka vuodenkin, tai maailman tappiin. Itselläni ollut jo puolivuotta sama.

    Äänestä

  • ripper kirjoitti:

    Kysyin tuosta soneralta. Riippuu kuulemma IP:n käyttöasteesta. Elikkä jos et käytä IP:tä pitkään aikaan, se vapautetaan jonkun muun käyttöön. Jos taas käytät lähes päivittäin, voi sama IP olla vaikka vuodenkin, tai maailman tappiin. Itselläni ollut jo puolivuotta sama.

    IP-osoitteet ovat kortilla vielä niinkauan kun NG IP otetaan käyttöön.

    Äänestä

Pidä kaikki piuhat irti viikon ja kokeile sitten onko sama. Äläkä kurki välillä.

Äänestä

Muutin, vaihdoin saman toimittajan sisällä ADSL:stä kaapeliliittymään. Apropoo sama IP uudessa kodissa!! Tulee melkein salaliittoteoriat mieleen, että josko IP:tä pidetään kauan samana ettei rekisterien ylläpito olis niin työlästä... mistä sen tietää vaikka tulee viranomaisilta tutkintapyyntöä. Mitä olette mieltä?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tyhmis kirjoitti:

Luin jostakin ettei ADSL-yhteyden (256/256 nopeus) yhteydessä saa pysyvää IP:tä. (Tämä ei ole kiinteistöliittymä.)

No mitenkäs sitten kun kokeillessani osoitteessa

http://www.whatismyip.com/

että mikä se IP:ni on, oli sekä yöllä että nyt aamulla ihan sama IP-numero???

(En halua pysyvää numeroa, että vähän kyllä ihmetyttää ja harmittaa.)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu