kaksikieliselle lapselle

kolmas kieli?

meilla kaksikielinen perhe, jossa lapset myos kaksikielisia. vanhempi lapsi tarhassa, jossa opetetaan myos kolmannen kielen alkeita - tata kielta kotona ei kayteta.

voiko kolmatta kielta huoletta opettaa kotona molemmilla "aidinkielilla" vai tulisiko kolmatta kielta opettaa vain toisella kielella (silla milla opetetaan tarhassa)?!

2

525

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ghanafa

      hei, itse olen vähän samankaltaisen tilanteen äärellä. Olemme mieheni kanssa muuttamassa toiselle paikkakunnalle, jossa poikamme mahdollisesti menee kaksikieliseen päiväkotiin. Ko. päiväkodissa on siis kielikylpymahdollisuus, johon emme kuitenkaan poikaamme halua laittaa, sillä meillä kotona käytossä 3 kieltä.

      Itse en usko, että kolmatta (tai meidän tapauksessa neljättä) kieltä tarvitsee mitenkään opetella kotona. Se on päiväkodin asia. Jos lapsi kuitenkin kysyy kotona jotain kolmannen kielen sanaa ym. vastaavaa, niin minusta olisi hyvä selvittää asia sillä kielellä millä sitä opetetaan tarhassa. Lienee kaikkein yksinkertaisinta näin. Toisella kotikielellä tarhakielen opettaminen luultavasti vain hankaloittaisi oppimista - ainakin aluksi.

    • 8576565

      Toki opeteltu kieli on eri asia kuin äidinkielet, joita teidän tapauksessanne on kaksi, enkä näe estettä sille miksei tätä kolmatta kieltä voisi "opettaa" kummallakin äidinkielellä.

      Meillä näin käy automaattisesti, koska asumme ulkomailla ja paikallinen koulukieli on eri kuin kotikieli. Koska emme ehdottomasti puhu lapsille muuta kuin kotikieltä (suomea) kaikenlainen opettaminenkin tapahtuu suomeksi. Lapset opettelevat koulussa (koulukielellä) kolmatta kieltä, ja jos haluavat apua siihen kotona, apua on tarjolla vain suomeksi. (Meillä on aika natsisysteemi näitten kielten suhteen, koska tuttavapiirissämme on liikaa huonoja esimerkkejä kielten sekamelskasta ja puolikielisistä lapsista.)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      95
      4175
    2. 67
      3431
    3. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      72
      3064
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      81
      2539
    5. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2346
    6. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      203
      2126
    7. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      30
      2061
    8. Mies älä

      Odota enää vaan toimi. Pieni vinkkivitonen 🫰💥
      Ikävä
      41
      860
    9. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      73
      791
    10. Mä tiedän

      Että sä tiedät, että mä tiedän, että sä tiedät. Me molemmat tiedetään. Onko näin?
      Ikävä
      52
      756
    Aihe