Työpöytää näkyy valtavasti taustalta? Avasin koneen niin tuo ikkuna on tuollainen pieni. Miten sen saa koko ruudun kokoiseksi? Kun käyn eri sivulla ja tulen takaisin niin taas se on pieni? Pitäisi saada pysyvästi isoksi ettei tarvitse koko ajan suurentaa tuolta ruksin vierestä. Kiitos auttajalle.
Ikkuna liian pieni?
kevättä rinnassa
14991
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Kun se on pieni niin "venytä" se reunoista koko ruutuun. Näin se meni itselläni.
kuin hetkellisesti kun tein senkin tai siis se ei pysy oikean kokoisena jos esimerkiksi käyn sonera plazalla ja tulen takaisin suomi24:lle.
Ihmeellistä?
Mitä minä oikein sekoilen tämän koneen kanssa tai mitä tämä kone kiusaa ihmisen lasta? Huh.....
Luulin että ongelmani on ohi,mutta kun avaan jostain keskustelusta linkin esimerkiksi täältä suomi24 niin se tulee pikkuikkunana ruudulle?
Mitä minä olen tehnyt tälle koneelle kun se noin tekee tai sitten poika tehnyt jotain kun lataili Aku Ankan sivuilta tiedostoja,piirustusohjeita? Eikö ne luulisi olevan turvallisia,sentään Aku Ankan virallinen sivu.
Pidä Gtrl pohjassa kun venytät hiirellä oikeaan kokoon.
Täytyy katsoa huomenna kun avaan koneen jos olisi normaali ikkunat taas?
Jos tilanne on sama kuin tänään niin palaan langoille ja vedän itkuvirren sydämmen pohjasta.
Kiitos kuitenkin sulle ja muille jotka vaivautuivat vastaamaan tietämättömälle.
Hei!
Ikkunan kokoa voit suurentaa ja pienentää etupaneelissa olevilla säätönamikoilla. Vähän vaikeaa nauvoa, kun ei tiedä, onko lähellekään samanlaisista koneista kysymys. Minulla on Compag ja käyttöohjeen mukaan toimien voi ruutua säätää monella tapaa(kuvan saa esim. melkein ylösalaisin). Siis käyttöohje esille, jos sellaista löytyy. Jos ei löydy, pitää odottaa, että Tosi Guru neuvoo ja kyyneleesi kuivuvat pois.
Kun avaat selaimen ikkunan, muotoile se sopivan kokoiseksi hiirellä: ensin vaakasuoraksi, sitten pystysuoraksi. Kunnes on sopiva. SITTEN: Paina VAIHTONÄPPÄIN alas (sama jolla isot/pienet kirjaimet) ja pidä sitä alaspainettuna samaan aikaan kun otat Tiedosto-Sulje. Nyt kun avaat selainikkunan uudestaan, se on haluamasi kokoinen.
Huomaa vain tämä, että älä vedä ikkunaa sopivankokoiseksi kulmasta, jolloin se kasvaa sekä pysty- että vaakasuunnassa, vaan muotoile erikseen pysty ja vaaka.
selaimen yläoikeassa kulmassa, jolla sen kyllä saa koko ruudun kokoiseksi, mutta ei pysyvästi. Siis hiirellä vedät sopivaksi.
CapsLock vai se alempi missä nuoli ylöspäin?
Se alempi!! Olisit voinut tietty kokeilla itsekin.
Pelottaa. Kiitos ja kokeillaan. :-)
Mikä p*rkele tässä nyt maksaa kun ikkunat ei tottele?
Päästelin Ad-awarella kiekan ja poistin jotain whenU-tiedostoja vai mitä ne nyt on. Sitten tein niinkuin tuo Hähää käski.
Nyt on ikkunat niinkuin pitää ja elämä taas loistaa! :-)