Saammeko lainaa?

ojapsjasjas

Olemme pariskunta, molemmat opiskelijoita, mutta itse valmistun kohta. Säästöjä meillä on n. 7000 e. Tulevan vuoden bruttotulot yht. reilu 20 000 e. Sen jälkeen yht. n. 40 000 e. Lainaa korkoa pystyisimme maksamaan kuukaudessa ensimmäisen vuoden aikana vähintään 500 e. Saammeko 200 000 e lainan? Ps. Tiedän, että pankki sen lainan myötää tai sitten ei eli kysyn nyt vain mielipidettänne ja kokemuksianne.

12

1530

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mw

      jos vain löydätte vakituiset työpaikat opiskelujenne jälkeen, eri asia on sitten kuinka paljon saisitte lainaa. Meidän nettotulot on n. 40t € ja sillä olisi saatu lainaa 160t €. Tämä siis nettotuloilla. Jos teidän bruttotulot on tuo n. 40t €, niin ei ihan ehkä kannattaisi 200t €:n lainasta haaveilla.

      • malttia...

        vakituinen työpaikka ainakin toisella pitäisi olla. Ja vuosi työttömyyskassan jäseneenä ennenkuin edes menee kysymään pankista laina. Laina pitää mitoittaa niin että ansiosidonnaisellakin pärjää. Mielipiteeni on kyllä että jos niinkin paljon lainaa kuin 200 tonnia meinaa pyytää niin pitäisi olla vähintään keskitulo molemmilla. Eli yhteisansiot noin 60,000/vuosi. Kun on niinkin suuresta lainasta niin aloittajan esittämällä 500/kk ei riitä alkuunkaan. Eikä edes lyhennysvapaaseen pelkkiin korkoihin ja vastikkeeseen.

        Lainan määrä 190.000 € 190.000 €
        Laina-aika 20 vuotta 20 vuotta
        Korko % 2.5% 4.5%
        Vuotuinen korkoprosentti 2,5% 4,6%
        Maksuerä 1.007 € 1.202 €
        Ensimmäinen maksuerä 1.007 € 1.202 €
        Ensimmäisen maksuerän korko 396 € 713 €
        Viimeisen maksuerän korko 0 € 1 €
        Ensimmäinen vakuutusmaksu Ei vakuutusta Ei vakuutusta


    • enpä oikein usko

      Jos olisin pankinjohtaja, niin en näillä tiedoilla myöntäisi teille 200.000€:n lainaa.

      Koskeeko tuo 500€/kk tätä vuotta jolloin tulonne ovat yhteensä 20.000€?

      200.000€:n lainan kuukausierän pitäisi olla vähintään 1000€/kk, mieluummin 1100 tai 1200 €/kk, jotta se riitätisi edes korkoihin sitten kun kokonaiskoro on taas joskus 6%.



      Minkälaisiin ammatteihin olette valmistumassa? Eli minkälaisia vuosiansioita on odotettavissa ja kuinka todennäköistä työllistyminen on?

      Jos olisitte valmistumassa vaikka lääkäreiksi ja odotettavissa olisi siis kummallekkin >3000€ bruttopalkka ja lähes 100% työllistymisvarmuus, niin saisitte varmasti sen 200.000€ lainaa ja maksaisitte pari ekaa vuotta pelkkiä korkoja.

      Silti pankki tulee vaatimaan lisävakuutta tai muuta järjestelyä lainan saamiseksi. Yleensä asunto itse riittää 70% vakuudeksi lainalle, ja valtion takauksen voi ostaa 15% osuudelle. Teillä oli 7000€ säästössä joten lisävakuutta tai takausta tarvitaan vielä yli 20.000€... voisi hoitua yhdellä tai kahdella nimitakaajalla.

      Oletan että pankissa kehoitetaan jatkamaan opiskelu loppuun, hankkimaan työpaikka ja palaamaan sitten asiaan.

    • ak

      Edellisen laman aikaa (1993) ostimme puolisoni kanssa talon. Puoliso oli ollut saman työnantajan palveluksessa vakituisena työntekijänä 9kk, itse olin kolmannen vuosikurssin tekn.yo.
      Lainaa saatiin noin puoli miljoonaa, laina-aika oli 10v ja kuukaudessa tililtä hävisi pankkiin yli 5000mk. Se oli sitä aikaa, kun pankinjohtaja itse sai myöntää lainoja, nythän suurin osa lainoista menee johtokunnan tms. kautta.
      Laina myönnettiin, koska pankinjohtaja laski, että tuleva DI on potentiaalinen hyvä lainanmaksaja ja jos laina jäisi hoitamatta, pankki saisi rahansa takaisin myymällä vakuutena olleen talon - sen alemmas ei asuntojen hinnat enää voineet mennä (eivätkä menneet).

      • malttia...

        tiedä meneekö minkään johtokunnan kautta "nythän suurin osa lainoista menee johtokunnan tms. kautta.

        Itse käytiin 2002 hakemassa 100% lainaa 165,000 eurolle ja esitimme asiat peruusteellisesti pankinjohtajalle 3 tuntia myöhemmin tulis soitto että laina myönnetty ilman takaajia ja muita vakuuksia kuin asunto vaikka vaimo vielä opiskeli. No minulla silloin 5,500-6300 kk-tulot ja vaimo vastavalmistuva juristi. Ennen joulua soitin pankille että tarvitaan 20,000 euron laina. puoli tuntia myöhemmin tuli soitto että tulkaa allekirjoittamaan paperit. Mutta totta tuo että myös opiskelevan ammatti huomioidaan lainanmyöntämisessä. Aloittajalla kun ei edes nyt ole maksykykyä suorittamaan minimi lyhennyksiä kuten meillä silloin oli niin en usko että laina irtoaa. 40,000 tuloilla ei 200,000 lainaa saa..Varsinkin kun tuloilla elää kaksi ihmistä....


    • ihan pimeetä

      Hullujahan te olette jos ilman työpaikkaa käytte asuntoja ostamaan.
      Ja vielä hullumpi on se pankki joka teille siihen rahaa myöntää.

    • kyllä hirvittää

      Lainaa saatiin justiinsa n. 185 000. Asunto vakuutena kattaa 70%, loppuihin pankin / valtion takaus ja omaa rahaa vajaa 6000.
      Olemme molemmat vakituisissa työsuhteissa, itse asiantuntijatehtävissä joissa odotettavissa maltillisesti nousujohteinen tulokehitys. Puoliso ns. matalapalkka-alalla esimiestehtävissä. Itse valmistuin 2v sitten, puoliso viime vuonna.
      kuluvan vuoden NETTOtulot meillä yhteensä n. 44 500. Lyhennämme lainaa korkoineen aluksi sen 1000€ /kk. Olemme laskeneet että kyllä tässä toimeen tullaan, mutta saa opetella säästäväisemmäksi kuin mihin on huolettomana opiskeluaikana ja vuokralla asuessa tottunut. On tässä eleltykin käsittämättömän leveästi kun tarkemmin ajattelee.
      Kommentteja?

    • ei voi muuta sanoa

      > Olemme pariskunta, molemmat opiskelijoita, mutta itse valmistun kohta

      Siis ei säännöllisiä tuloja.

      Huom. opiskelijastatus ei ole este, ei myöskään määräaikaiset työsuhteet, vaikka muuta yleisesti väitetään. Nimim. kokemusta on. Mutta näyttöjä säännöllisistä tuloista pitää olla eikä säästötkään ole haitaksi ... ja tässä lajissa 7 k€ on vielä aika vaatimaton summa. Ja niiden säännöllisten tulojenkin kanssa on turha haaveilla huippuhalvasta marginaalista, jos on em. rasitteita (ei vielä valmistunut tms.)

      > Tulevan vuoden bruttotulot yht. reilu 20 000 e

      Ja lainaa pitäisi ottaa 200 000 €? Olet vissiin laskeskellut, että nykyisellä 1 % korkotasolla laina lyhenee noillakin tuloilla...? Vaan kuis käy, kun palataan jonnekin 4-5 % tasolle reilu marginaali päälle? Tai se toinen puolisko ei saakaan töitä heti valmistuttuaan?

      Unohda koko juttu. 20 k€ BRUTTOtuloilla on 100 k€ lainakin on jo liikaa (menee yli 1/3-osa lyhennyksiin ja siihen vastikkeet yms. päälle ... vaikka pitäisi myös huonekalut hankkia yms.). Ja niillä 40 k€ bruttotuloillakin on parempi pysyä 150 k€ luokassa. Eli 200 k€ laina otetaan vasta sitten, kun NETTOtulot ovat 40 k€/vuosi.

    • asunnon ostaja

      Mulla viime vuoden tulot n. 25 000 € brutto, valmistumisen jälkeen (tänä vuonna) noussee päälle 3000 € kk = vajaaseen 40 000 € per vuosi (brutto), säästössä n. 15 000 €. Pankista kun kävin kysymässä niin 130 000 € olisin saanut lainaa. Eli en usko että saatte 200 000 € lainaa, ainakaan vielä.

      • strhtsh

        Riippuu mitä odotat palkka kehitykseltäsi. Otettiin laina heti kun pääsin töihin. silloin palkka oli n.2200 e /kk ja mamma äitiys lomalla 1200e/kk vuosi tuosta ja minulla oli palkka 2600 e/kk ja mamma takaisin töissä 2300 e/kk. Pankki nikotteli 160 000 lainasta mutta antoi kuitenkin. Nyt mun palkka on 3100 e/kk ja mammalla edelleen tuon 2300 e/kk. Nyt siis tuo 160 000 lainan lyhentäminen ei ole mikään ongelma. Ei edes kun olin jonkin aikaa ansiosidonnaisella.
        Jos siis olet valmistumassa hommiin, joissa harjoittelu ajan jälkeen palkka nousee kunnollisella vauhdilla ei ongelmaa. Jos olet menossa töihin alalle, jossa palkka katsotaan taulukosta eikä sitten mitään muuta niin 200k lainat voi kyllä unohtaa.
        Lainan lyhentämisen kannalta on myös HUOMATTAVAA merkitystä kuinka paljon ylitöitä, päivärahoja, kilometrikorvauksia yms. tulee vuoden aikana. Mulla 3100*12.5 = 38 000 e/vuosi mutta ylitöitä ja päivärahoja tulee kohtuullisesti, joten todelliset tuloni lienevät jossakin 38000 - 55000 e/ vuosi riippuen siitä kuinka paljon saa ylitöitä ja reisuja painaa.


    • kokemuksia löytyy

      Opiskelijoille myönnetään kyllä opintolainoja, mutta ei 200 000 euron lainoja. Noin suurta lainaa hakiessa vähintään toisella velallisella on oltava aina vakituinen työpaikka ja toisenkin on oltava töissä lainaa haettaessa, vaikka sitten määräaikaisessa tai tilapäisessäkin, kunhan on töissä. Pankkien laina- asioista päättävillä on tietyt säännöt. Lainaa ei siis kertakaikkiaan voi myöntää, mikäli tietyt ehdot eivät täyty, vaikka kuinka haluaisi. Pitää siis odottaa se valmistuminen ja ainakin toisen töihin pääseminen ennenkuin kannattaa edes lähteä yrittämään lainan saantia. Toisen epävarmat tulot voivat aiheuttaa myös henkilötakaajien tai muun turvaavan vakuuden tarpeen.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      82
      4404
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2958
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      26
      2815
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      114
      2557
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2499
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      112
      2238
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      101
      2190
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      638
      2068
    9. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      34
      2028
    10. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1995
    Aihe