automerkeissä eli Citroen ja Toyota. Toisen maine perustuu ulkokullaisiin ominaisuuksiin eli persoonallisuuteen ja erikoisiin rakenneratkaisuihin kun taas toisen tekniseen luotettavuuteen eli mahdollisimman vähän vikoja. Ilmankos toinen on mennyt konkurssiin ja toinen on maailman suurin autonvalmistaja.
Kaksi ääripäätä
kaksi ääripäätä
8224
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
toyota miehet ne jaksaa täällä roikkua, säälittäviä pellejä, ja se toyota on kyl ruma ja surkee auto, muista huollattaa se 2 kertaa useammin että kestää, vai joko ruoste on puhkaissut epävakaasti ajettavan kipon, hah haa.Jos haet luotettavaa autoa on se paras valinta silloin joku perus nissani sunny, mutta ite ainakin nautin ajamisesta, joten pitäkää ne toyotat tallissa etteivät pääse ruostuun, ja eläkää täällä netissä ja haaveilkaa, jospa tekin hankkisitte elämän ja naisen että ois muutakin tekemistä.
myöntää totuutta vai mistä kiikastaa kun pitää sortua alatyyliin?
iloa on mahdollisimman vähistä vioista kun autolla pitää ajaakkin ja mitä mukavammin, sen parempi. Mieluummin vaikka joskus kerran useammin korjaamolla kun vaan on alla mukava auto hyvillä ajo-ominaisuuksilla. Niitähän ei Toyotaan saa lisävarusteenakaan.
Teknistä luotettavuutta, tosiaan...
Toisessa mainitsemistasi merkeistä toimii niin kaasu- kuin jarrupoljinkin, toisessa taas saattaa jompikumpi juuttua. Tiedätkö kummassa toimii ja kummassa ei?
jumittaako? Aloittaja kertoo raakaa totuutta, ei sen kummempaa. Ei pelkästään Citroen, vaan koko ranskan autotuotanto ja myös italian kuuluu omaan kastiin, siis peränpitäjiin. Skoda oli ennen täys pas##, niin vaan luikerteli VW:n avulla luottoautojen joukkoon.
kun verrataan tuoreissa Suomen katsastusvikatilastoissa (3 vuotta vanhat autot) sitikan eri malleja niin Toyotan valmistama "Citroen" C1 on sijalla 4., kun taas sitikan valmistamat Xsara 29., C4 66., C3 71. ja C5 91. (automalleja oli 110). Ei mitään laatueroja havaittavissa? Varsinkin C5 on aivan häntäpäässä. Että se siitä "laadusta"... ei paljon kannata Toyotaa haukkua ;) Toiset vaan osaa autonteon vaikka joku paska (eurooppalainen) alihankkija tekeekin sutta ja sekundaa....
Eikä sitikka loista vanhemmissakaan autoissa. Kaikkein vanhimmissa 11 vuotiasssa Tojota on aivan ylivoimainen, 5 parasta sijaa menee sille. Vanhemmiten laadun ja kestävyyden merkitys korostuu. Ai mutta onko yli 10 vuotiaat sitikat enää liikenteessäkään?
http://www.a-katsastus.fi/Autolija-info/Documents/A-Katsastus_vikatilasto_2009.pdf
Samanlaisia tilastoja tälläkin hetkellä palstalla pyörii. Ehkä tilastojen esittäjien kannattaisi miettiä seuraavaa: Miksi monet (Euroopanlaajuisesti) ostavt Citikan, vaikka ovat varsin tietoisia näistä tilastoista?
Voisiko Citroenilla olla sellaisia ominaisuuksia, jotka houkuttelevat ostajia, mutta eivät näy erilaisissa katsastus yms. tilastoissa?
kiinnitin itsekin huomiota. Toyotan valmistama C1 kärjessä ja Citroenin valmistamat peräpäässä.