Oulun vankila

Hakuprosessi 2010

Onko Ouluun mahdollisuuskia päästä virkaan vartijaksi, vai onko hyvävelikerho koossa? Millaista työ on kyseisessä vankilassa?

6

760

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äl-negat

      on lukeneet tämän näköjään, mutta kukaan ei kehtaa edes sanoa miten ovat työpaikkansa saaneet, kun eihän se ihan rehtiä peliä ole ollut kun jotain ihmisryhmiä suositaan.

    • peleson pöljä

      sinne on heleppo päästä,paperit sissään,jos ei jo oo,ja se on siinä,laureasta tulloo tyttölöitä esimiehiks vai sannooko ne niitä naisiks,heleppoo ku mikä.työ on raskasta mutta palkitsevaa,parraat pääsöö pelsoon ja loput männöö kestilään,oulusta ei lähe kukkaan eläkkeelle.serekkupoika kerto,liekö totta?

      • BrownTong

        että ouluun pääsee nykyisin pelesosta ja saapi viran pittää itellään eli virka siirtyy mukana. Paska asema meilä jotka ollaan oltu täälä vuosia. Mullaki on hyvät suhteet on ja olen hyvin nuollut perseet ja vasikkanakin ollut ja vienyt toisilta paikkoja noka eestä mutta emmää oo virasa. Mutta heleppua hommaa. Ainuastaan tylsyyttä vastaan pittää osata taistellla. Tylsyyski voitetaan juoruilemalla ja olemalla utelias toisten asioihin. Päivä mennee kivasti ku seuraa mitä kolleeka tekkee väärin ja sitten ottaa luurin kätteen ja soittaa suhteille ja kertoo miten joku teki väärin. Silleen saa ite sellasen työtään kohtaan lojaalin henkilön maineen ja sitten saa jäähä tänne kulijailemaan.


    • johtajan (Hautamäen) poika pääsi ainakin yllättävän helposti kyseiseen vankilaan töihin,....
      ja onpa siellä ulkomaalaisvahvistustakin, kroaatti, ent.rovaniemen poliisivankilan vartija, hän tuskin pääsivan
      oulun vankilaan hyvävelikerhon kautta?

      • vais niin

        Kukas siellä on johtajana nykyisin? Onhan se selvä että omia siellä suositaan ja perseenlipojat muka uutterat kaksnaamat on aina olleet suosittuja palkkalistoilla. Se on niin, että jos sanot yhdenkin vastateloisen sanan, niin olet sen jälkeen huonossa valossa. Suhteilla on todella suuri merkitys ja sillä miten likaista peliä omaa etuaan ajaakseen osaa pelata. Työkaverin kavaltaminen on arkipäivää vankilamaailmassa. Toiselta viedään vaikka paita päältä.
        Ulkomaalaiset eivät mielestäni sovi millään tavalla virkamiehiksi nauttimaan suomalaisten luottamusta! Kulttuuri kun on eri.


    • Gylä lähtee

      Hauska katsoa kun lukijämäärät lisääntyvät, mutta kukaan ei kommentoi:) Kellään ei oo puhtaat jauhot pussissa ja jokaisella on oma luurankonsa kaapissa, eli ne suhteet, hih hih.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      223
      6965
    2. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      42
      1249
    3. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      27
      1042
    4. Yksi kysymys

      Yksi kysymys, minkä kysyisit kaivatultasi. Mikä se olisi?
      Ikävä
      75
      891
    5. Hävettää muuttaa Haapavedelle.

      Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal
      Haapavesi
      48
      845
    6. Katseestasi näin

      Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a
      Ikävä
      61
      837
    7. Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä

      Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.
      Maailman menoa
      93
      794
    8. Toinen kuva mikä susta on jäänyt on

      tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.
      Ikävä
      38
      791
    9. Tietenkin täällä

      Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.
      Suomussalmi
      14
      756
    10. Jäähalli myynnissä!

      Pitihän se arvata kun tuonne se piti rakentaa väkisin.
      Äänekoski
      43
      733
    Aihe