Kuviin ilmestyy harmaa maski

Ongelma:

Keväällä kuvattuja digikuvia on alkanut vaivata omituinen ongelma, joka on toistaiseksi pilannut kuvien käytön. Kun kuvakansion aukaiseen levyltä, kuvat ilmestyvät hakemistoon pikkukuvina. Kun kansio on latautunut loppuun saakka, niin osaan kuvista ilmestyy harmaa maski. Joissakin kuvissa se peittää vain osan, joissakin se peittää koko kuvan.

Alkuperäisäisesti kaikki kuvat olivat kunnossa, eli ongelma on ilmennyt jälkeen päin. Ilmeisesti kuviin tulee jonkun tietyn taajuusalueen maskaus, mutta mitenkähän sen saa sieltä pois?!
5344
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kortti on korruptoitunut. Ihan yleinen ilmiö jos kortilta poistellaan kuvia ja kuvataan uutta, mutta ei koskaan formatoida sitä. Ilmiö korostuu halvoilla tusinakorteilla, mutta sitä saattaa pidemmän päälle ilmetä myös kalliilla merkkikorteilla.

Äänestä
  • Muistikortissa kuvat olivat ok. Sitten kun siirrettiin kovalevylle, ne olivat ok. Ilmiö tuli vasta tämän jälkeen. Ehkäpä kovalevyäkin pitäisi formatoida useammin, mutta ongelma on onneksi vain pienessä määrässä kuvia.

    Äänestä

  • Asahi P kirjoitti:

    Muistikortissa kuvat olivat ok. Sitten kun siirrettiin kovalevylle, ne olivat ok. Ilmiö tuli vasta tämän jälkeen. Ehkäpä kovalevyäkin pitäisi formatoida useammin, mutta ongelma on onneksi vain pienessä määrässä kuvia.

    Sitten se tarkoittaa sitä että kiintolevy on hukannut osan kuvasta, ja se viittaa yleensä siihen että se saattaa heittää lusikan nurkkaan milloin tahansa. Saattaa johtua myös epäonnistuneesta kiintolevyn eheytyksestä tai haittaohjelmasta koneessa. Minulla ei ole kiintolevy koskaan tehnyt tuollaista, mutta yksi halpa muistikortti on tehnyt parikin kertaa.

    Äänestä

suvussa,
mutta asiaan, meillä kuvien siirrossa langallisessa lähiverkossa tuli sekä harmaata maskia,
että niin että osa kuvista tuli harmaaksi.

Lähiverkko oli huippunopea ja ok, mutta aina kun siirsit kymmeniä kuvia sisältävän kansion, tuli ongelmaa.
Muuta voi heittää vaikka kymmeniä Gigoja, kuvia ei satojakaan megoja.

Tietokone kyllä ilmoitti oikeassa alanurkassa ko. kuvan numeron ja epäonnistumisen, siihen saakka oli ilmoitus, kun tuli seuraava epäonnistunut kuva.
Kun siirto oli ohi, ei olut mitään virheilmoituksia.

Olen nykyään siirrellyt vain samalla koneella, on vanhoja kovalevyjä kiinni, nytkin kuusi sillä laattakaapelilla,
laitan vain virtajohdon ennen käynnistystä, kun varmuuskopioin.

(joo, kaikki alaa opiskelleet sanovat että ei saa olla laattajohtojakaan kiinni,
kone hidastuu, "kun etsii eikä löydä"
vaan ei pidä paikkansa, on kokeiltu, eivät ole pystyneet todistamaan sitä kun koulussa on luettu
ja
on ollut jo 10 v kiinni vanhoja kovalevyjä, parhaimmillaan yli 10, ei mitään ongelmia.
.

Äänestä

http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/8905148/43009026

tuonne, minulla tulee vähän samaa, mutta huomaan sen vasta yli 5- vuotta vanhoissa kuvissa.

olen varmuuskopioinut usein eri levyille ja ehkä siinä on levyt joskus vaihtuneetkin,
että ehkä käytössä onkin jokin varmuuskopiolevy,
mutta yleisesti väittävät että tieto ei muutu.

kun korjaan Jasc Paint Shop Pro> Automatic Contrast Enhancement -toiminolla, kuvista tulee hyviä,
mutta olen jo kahdesti korjannut yli kymmenentuhatta kuvaa enkä enää aio korjata kuin tarvittaessa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Asahi P kirjoitti:

Ongelma:

Keväällä kuvattuja digikuvia on alkanut vaivata omituinen ongelma, joka on toistaiseksi pilannut kuvien käytön. Kun kuvakansion aukaiseen levyltä, kuvat ilmestyvät hakemistoon pikkukuvina. Kun kansio on latautunut loppuun saakka, niin osaan kuvista ilmestyy harmaa maski. Joissakin kuvissa se peittää vain osan, joissakin se peittää koko kuvan.

Alkuperäisäisesti kaikki kuvat olivat kunnossa, eli ongelma on ilmennyt jälkeen päin. Ilmeisesti kuviin tulee jonkun tietyn taajuusalueen maskaus, mutta mitenkähän sen saa sieltä pois?!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu