Runsas vuoto

Olen viikolla 19 0 ja mulla on nyt parin viikon verran tullut todella runsasta vuotoa... Se ei haise miltään ja on ihan sellaista kirkasta ja "ohutta". Onko tämä nyt vaan sitä "runsasta valkovuotoa" mistä moni näyttäisi kärisvän raskausaikana? Oon huomannut, että yleensä se vuoto aina pissallakäynnin jälkeen. Ja sitä tulee paljon. Varmaan pari lusikallista tai jotain sinne päin. Mitään kipuja yms. ei ole. Eikä muitakaan vaivoja. Pientä kutinaa ehkä, mutta ei tämä hiivakaan voi olla vuodosta päätellen. Onko kellään kokemusta tälläisestä? Mulla seuraava neuvola viikon päästä ja ajattelin siellä kysyä asiasta. En kuitenkaan malttanut odottaa sinne asti joten kysyin nyt ensin täältä. Anteeksi:D
5177
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Valkovuoto lisääntyy tavallisesti raskauden aikana ja vaatii tehokkaampaa hygieniaa: alapesun useammin ja joskus tarvitaan pikkuhousunsuojaa. Kutiseva tai pistävän hajuinen vuoto on tutkittava, koska kysymyksessä voi olla myös tulehdus. Jos vuoto ei ole haittaavaa, muuta väriä esim. veriseksi, limakalvoilla ei ole kutinaa tai kirvelyä ei minun mielestäni ole syytä huoleen.

Kannattaa silti vielä varmistaa asia sitten seuraavalla neuvolakäynnillä.

Äänestä
  • Vuoto ei siis haise miltään ja luulen että se kutina mitä mulla on johtuu vaan karvojen kasvusta :D Mulla on kyllä yhdyntä kipuja, mutta niitä nyt on ollut jo pidemmän aikaa eikä niille ole mitään kummempaa syytä löydetty, muuta kun se limakalvojen herkkyys näin raskausaikana. Ja alapesun teen joka päivä, välillä muutamaankin otteeseen. Pikkuhuosunsuojia juu täytyy käyttää... Vuoto on ihan tavallisen valkovuodon väristä, ehkä hieman kellertävää, mutta niin mulla yleensä on ihan tavallinen valkovuotokin. Ei kai tässä sitten mitään huolta ole, täytyy kuitenkin vielä neuvolassa mainita. Kiitos vastauksesta.

    Äänestä

myös just tuos vkon 20 aikoihin tosi runsasta vuotoa. Ei sekään haissut erityisesti eikä kutissut, mutta se oli kuitenkin emätintulehdus ja vaiva hävisi antibioottikuurilla. Vuoto oli tosi runsasta ja häiritsevää. Nyt mulla on vkoja 31 ja vuoto alkaa lisääntymään, mitä lähemmäs synnytys tulee, mutta ei tämä vuoto oo läheskään yhtä runsasta, että kannattaa varmistaa asia. Kun nuo emätintulehduksetkin pitkittyesään voi olla vaarallisia sikiölle. Itse odottelin aika kauan vaivani kanssa, kun ajattelin, että vuoto on normaalia.

Äänestä
  • No hyvä tietää että noinkin voi olla. Otan puheeksi asian heti neuvolassa... Mulla ei ole koskaan ennen ollut mitään tulehduksia alapäässä, muutakuin hiiva ollut pari kertaa joten ei ole mitään mihin tätä voi nyt verrata. Noh se selviää selvittämällä asia :)

    Äänestä

  • ap kirjoitti:

    No hyvä tietää että noinkin voi olla. Otan puheeksi asian heti neuvolassa... Mulla ei ole koskaan ennen ollut mitään tulehduksia alapäässä, muutakuin hiiva ollut pari kertaa joten ei ole mitään mihin tätä voi nyt verrata. Noh se selviää selvittämällä asia :)

    Itsellä myös on runsasta valkovuotoa, lääkäri mainitsi asiasta viimeksi ja kävin antamassa näytteet ja tulehdushan siellä oli vaikka ei mtn muita oireita. Aloitan huomenna lääkekuurin kunhan yövuoroni on ohi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


............ kirjoitti:

Olen viikolla 19 0 ja mulla on nyt parin viikon verran tullut todella runsasta vuotoa... Se ei haise miltään ja on ihan sellaista kirkasta ja "ohutta". Onko tämä nyt vaan sitä "runsasta valkovuotoa" mistä moni näyttäisi kärisvän raskausaikana? Oon huomannut, että yleensä se vuoto aina pissallakäynnin jälkeen. Ja sitä tulee paljon. Varmaan pari lusikallista tai jotain sinne päin. Mitään kipuja yms. ei ole. Eikä muitakaan vaivoja. Pientä kutinaa ehkä, mutta ei tämä hiivakaan voi olla vuodosta päätellen. Onko kellään kokemusta tälläisestä? Mulla seuraava neuvola viikon päästä ja ajattelin siellä kysyä asiasta. En kuitenkaan malttanut odottaa sinne asti joten kysyin nyt ensin täältä. Anteeksi:D

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu