Kun sieltä googlen street viewistä saa sen haluamansa kuvan tähän näyttöruudulle, niin saako sen jotenkin tallennettua koneelle???
Kuvien tallennus - onnistuuko?
vänksy
31613
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
hiiren oikealla ja tulee valikko jolla voi kopioida.
Ne Googlen kuvat 360°-panoramakuvia jotka on toteuttettu Flash-pätkinä joten tallennus ei onnistu noin.
se ainakin on helppoa. Se taitaa olla Vistasta eteenpäin.
.
ainakin Vistasta taaksepäin
.
ja kokeilen.
Toki on myös kuvia, joita ei onnistu noin ploggaamaan.
Linkki on niiin pitkä että tämä palsta pätkii sen toimimattomaksi kun ei satu nyt olemaan käsilla mitään tinyurlia.
Homma on helppo kokeilla kun avaat sivun
http://maps.google.fi/
ja isonnat karttaa niin paljon että kadut on näkösällä ja raahaat hiirellä sen ukkelin siitä skaalaausviivottimen päältä sellaiselle kadulle mistä kuvia on tallessa.
Oleellisinta tässä on se miksi olit neuvomassa muita vaikka et ollut kokeillut itse? ;)
>...miksi olit neuvomassa muita vaikka...
Se neuvominen on NIIN kivaa ja auttaa neuvojaa. Neuvon tarvitsijasta ei ole niin väliä, täällä netissä varsinkaan. :(
ei sano juuri mitään, eli selostus puuttui.
Kutan myös sinun selitys mikä kaupunki, mikä katu jne.
Lisäksi aloitusviestissä ei ollut mainintaa kartasta tai linkistä.
kaikki suomet kadut (siis autotiet, ei mitään sivukujia tai polkuja, mutta kaikki sellaiset joita pitkin autolla on voitu kuvata). Kirjota hakuun vaan oma paikkakuntasi ja sen jälkeen haluamasi tien nimi. Sen jälkeen voit "pikku-ukon" avulla vaikka kävellä katua pitkin ja näet joka suuntaan 360 astetta.
maps.google.fi
kartalla, rullaa hiirellä lähemmäs niinkauan että kartta muuttuu kuvaksi.
>...mikä kaupunki, mikä katu jne.
Olet siis sitä mieltä että voit täällä jaella neuvoja vaikka itse olet ihan pihalla koko asiasta? ;)
.
joillekin jopa maksetaan palkkaa moisesta
.
Eipä onneksi näkynyt omaa paikkaa kuvana. Vain osoitteessa oleva tie ja kohta missä saattaisin asua.
>...jopa maksetaan palkkaa...
Reaalimaailmassa sitä tapahtuukin mutta täällä ei kukaan saa killinkiään siitä että yrittää tyrkyttää neuvojaan jotka on ihan puutaheinää.
>...jotenkin tallennettua koneelle?
Ruutukaapparilla haluamasi kohta talteen kuten mistä tahansa kuvasta.
http://www.kde.org/applications/graphics/ksnapshot/
Jonkunlaisia kaappareita löytyy myös Windowsille.
.
on mut meikäläiselle riittää hyvin kombinaatio Irfanview ohjelmisto ja alt prt screen, ctrl v näppäinkomennot
Irfanviewissä voi edelleen rajata ja copypastata uudelleen rajattu kuva
.
Täysin ilmainen & toimii!
http://www.ilmaisohjelmat.fi/lightscreen
Sitten asennat ohjelman koneelle ja käynnistät sen
Options & Hotkeys välilehdeltä laita rastit kohtaan: Capture a window ja Capture a screen area ja ok.
Sitten menen sinne nettisivulle mistä haluat kaapata kuvan ja painat joko:
Alt ja print screen näppäintä tai CTRL ja print screen näppäintä
(CTRL ja print screen yhdistelmällä voit rajata alueen/kuvan jonka haluat kopioida)
kuvat kopioituu sinne kansioon mikä lukee ohjelman General välilehdellä
.
vänksy onnistui kopioimaan kuvan leikepöydälle täydellisesti
http://img.photobucket.com/albums/v280/tomasutpen/album7/marilyn_monroe_beautiful-1.jpg
.
ja muillekin. Mä en nyt just kerkee keskittyyn noihin, mut heti kun ehdin, niin toimin ohjeidesi mukaisesti :)
Voi kopioida kuvia myös esim. Youtubesta.
Jotta kuvien kopsaus/rajaus onnistuu, ohjelman on oltava taustalla päällä
*hyvää yötä*
Kiitos vielä kerran ohjeistasi, noilla onnistuin saamaan kuvan tallennettua koneelleni! :) Ainoo vaan, että siihen screenshottiin tuli se windowsin ikkuna mukaan siihen kuvaan, se ikkuna siis, joka näytti mihin kansioon kyseinen screenshotti tallentuu ja jossa sai nimetä sen uudelleen. Se ikkuna peittää nyt 1/4 koko kuvasta :(
Oisko sulla jotain vinkkiä, miten sen saisi pois ruudusta ennenkuin tuo ohjelma alkaa tekemään sitä kuvakaappausta. Viimeksi se mun mielestä pahmahti näytölle ihan silmänräoäyksessä ja tosiaan tallentui myöskin siihen kuvaan.
Mä olin laittanut ruksin sellaseen kohtaan, jossa se erikseen joka kerta kysyy tota. Otin ruksin pois, eikä ilmaantunut sitä ikkunaa enää.:)
näppikseltä sitä PrintScreen-nappia. Tekee kuvakaappauksen, eli joudut hiukan leikkelemään valmista kuvaa.
Ei tapahdu mitään ko. nappia painaessa.
Mut mä kokeilen tota yllä olevaa, kunhan tähän nyt tulee sellanen sopiva väli..
tai ainakin pitäis tapahtua, mutta ton print screenin painalluksen jälkeen tarttis vielä avata joku kuvaohjelma ja pasteta se sinne. Vaikka sitten Winukan oma Paint.
mun koneella ainakaan tapahtunut mitään napin painalluksen jälkeen. Painoin sellaista nappia, jossa lukee Prt Scr SysRq.
>...tapahtunut mitään napin painalluksen jälkeen.
Mitään näkyvää ei tapahdukaan. Ruutu ainoastaan kopioituu leikepöydälle.
muttei sitä sinne ainakaan saa liitettyä.
.
on sellainen maaginen "F-lock" näppäin joka pitää olla joko päällä tai sitten ei jotta noi prtsk nappulat toimii
.
Annetaan kuvan olla näytöllä. Ommellaan ristipistona pikseli pikseliltä mallin mukaan esim. 1024x768 ruudukko. Lähetetään työ hyvälle ystävälle ystävänpäivälahjaksi ja pyydetään häntä ottamaan siitä digikameralla valokuva ja lähettämään se sähköpostina takaisin. Helpompiakin tapoja on, mutta tuosta tulee hyvää mieltä.
Musta tuntuu, et tosta parempaa ystävänpäivälahjaa en ehkä osais kellekään ees keksiä :)