Kaon nimeää ajastetut tallennukset väärin

Pluus-Rytymä

Tein eilen elämäni ensimmäiset ajastukset tälle päivälle. Kumpikin ohjelma sai sitä edeltäneen ohjelman nimen. Täytyy varmaan perustaa "tietokanta", joka sisältää tallennuksien aliakset.

5

224

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aloituksessa?

      Jos sinulla on pitkä ennakkoaika tallennuksen aloituksessa, niin sehän aloittaa tallennuksen edellisen ohjelman aikana ja boksi saattaa poimia EPG:stä väärän edellisen ohjelman nimen. Jos ohjelma on myöhässä, niin edelleen tulee edellisen ohjelman nimi tallenteelle. Kun tähän lisätään boksin oman kellon mahdollinen virhe, niin arpominen jatkuu. Mikään ei ole täydellistä, joten joudut näiden pienten virheiden kanssa elämään? Pääasia on, että ohjelma on tallessa ja ainakin Samsungin boksissa tuon tallenteen nimen voi päivittää (jos jaksaa;)

      • En laittanut ennakkoaikaa lainkaan. Oletin, että Kaon arvaisi, mitä yritän, ja saisi signaalin tallentamisen alkamisesta olipa kello väärin tai ohjelma myöhässä.


    • .............

      mun kaon on hoitanut tuon ok. vika voi olla missä vaan.

    • Digitelevisiotekniikan pahimpia puutteita on tuo ohjelmointisignaalin puuttuminen. Olisi varsin kätevää ajastella ohjelmia tallennukseen välittämättä siitä, mihin aikaan ohjelma lähetetään: Oli myöhässä tai venyisi pitkäksi, niin haluttu tallentuisi ja _vain_ se.

      Hollywood ja televisioyhtiöt vihaavat kotitallenteita ja esimerkiksi mainossuotimia, jotka myös olisi helppo ympätä signaaliin. Eipä tuollaisia signaaliin ympätä, jos se on ymppääjän etuja vastaan... ; )

    • mhjyyyiitff

      mun kaon ei tee tommosta koska aloitusaika on sama kuin ohjelman aloitusaika,lopussa 5 min ylimääräistä.vika ehkä käyttäjässä,tarkista tallennuksen lisä ja ennakko ajat,tainnu lipsahtaa ennakkoaikaa.Epg toiminut moitteetta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      594
      2084
    2. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      103
      1036
    3. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      18
      987
    4. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      4
      847
    5. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      845
    6. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      71
      760
    7. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      749
    8. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      715
    9. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      78
      700
    10. Moi, olen Lampunhenki

      Kerro toivomuksesi🏺
      Ikävä
      65
      563
    Aihe