s/s sisukas

rakennettu 1921, muistaako joku? Makasi 60-luvulla ylös ensin Kotkassa ja sitten Helsingissä.
131253
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Sisukas oli sellaisen, konkurssiin menneen varustamon laiva. Jostain on minulle päätynyt akvarelli, Håkan Sjöströmin maalamana kyseisestä laivasta. Eräs sukulaismies oli siinä vikaeerauskipparina, vaki oli purjelaivamies
Werner Öjst.

Äänestä
  • vastauksista ja terveisiä kaikille Algotin Dalnyssa 1971 olleille.

    Äänestä

  • uffarikalle kirjoitti:

    vastauksista ja terveisiä kaikille Algotin Dalnyssa 1971 olleille.

    Kiitos terveisistä. Miten matka on sujunut. Poikkeile.
    Terveisin Parta Nakkilasta.

    Äänestä

  • että matruusi oli saanut juopottelun takia kenkää ja oli viimeisenä työpäivänä maalaamassa laivan nimeä
    ahteriin.Tuloksena oli "KUSISUKAS".Totta vai tarua?

    Huru-Ukko

    Äänestä

  • Hei, minkä näköinen on korsteeni merkki siinä taulussa.

    t. Bengt Engblom

    Äänestä

  • bebbe kirjoitti:

    Hei, minkä näköinen on korsteeni merkki siinä taulussa.

    t. Bengt Engblom

    Korsteenin mustalla pohjalla paksu sininen rengas, jossa ylhäällä ja alhaalla ohuet valkoiset viivat. Sinisellä pohjalla valkoinen ympyrä kummallakin puolella, jossa iso punainen S-kirjain.

    Äänestä

  • UPDATE_8210255 kirjoitti:

    Korsteenin mustalla pohjalla paksu sininen rengas, jossa ylhäällä ja alhaalla ohuet valkoiset viivat. Sinisellä pohjalla valkoinen ympyrä kummallakin puolella, jossa iso punainen S-kirjain.

    S/S Sisukas, kiitos vastauksesta, kesti ennekuin asia selvisi, mulla on kokardi joka on samanvärinen, että nyt se on tunnistettu, Suomalaiset rahtilaivat 1960-69 sanotaan että yhtiö olisi Varustamo Oy Sisukas Red Ab, mutta vois se olla Sisal yhtä hyvin. Kiitos kumminkin, oli 105:des suomalainen varustamokokardi.
    T.B.Engblom

    Äänestä

Oisko tosta kuvatusta?

Äänestä
  • Kuinka saisin sen kokardikuvan liitetty tähän, kun en ole niin ahkerasti käyttänyt näitä keskustelupalstoja. Jos saan Eposti niin asia olisi helpompi

    Äänestä

  • bebbe1 kirjoitti:

    Kuinka saisin sen kokardikuvan liitetty tähän, kun en ole niin ahkerasti käyttänyt näitä keskustelupalstoja. Jos saan Eposti niin asia olisi helpompi

    Kiitos tarjouksestasi.

    Tarkoitin tietty linkkiä.

    Äänestä

Hej! Jag seglade som jungman ombord på ss Sisukas 1956-1957. Kapten ombord var Werner Öjst, förste styrman Rurik Rautell från Vasa, andre styrman Jorma Korhonen från Raumo och tredje styrman Leo Tuuli. Telegrafist var Lars Forsström från Hangö. Vill minnas att fartyget var byggt i Norge 1912. Rederiet hette Oy Aura Shipping Ab, hemort Åbo och adressen Eriksgatan 12!

Äänestä
  • My father was second mate on SS Sisukas in the beginning of the 60s I think. Werner Öjst was his uncle. If I am not entirely incorrect it was built in Helsingör, Denmark and delivered in 1920 to A/S Dampskibsselskabet Primula as Rødfaxe . Then sold in 1948 to A/B Tankar Steamship Co. Ltd and I have a (lousy) picture of it with that name at port in Bremen. Varustamo O/Y Sisukas Reder bought it in the mid 50s and renamed it to SS Sisukas. It was later broken up in Bruges in 1964.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hullukalle kirjoitti:

rakennettu 1921, muistaako joku? Makasi 60-luvulla ylös ensin Kotkassa ja sitten Helsingissä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu