Onko kokemuksia ssb:n ja sailmailin käytöstä?
Onko laitteet kalliita, mahtaako suomesta löytyä käytettyinä?
Kulkeeko tuolla sailmaililla oikeasti sähköpostit ja säät?
Pitääkö tuohon ssb:hen olla lupa?
Onko laitteet kalliita, mahtaako suomesta löytyä käytettyinä?
Kulkeeko tuolla sailmaililla oikeasti sähköpostit ja säät?
Pitääkö tuohon ssb:hen olla lupa?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Lupa tarvitaan, mutta ei sitä kukaan kysele.
SSB-radion lisäksi tarvitaan TNC.
Merikäyttöön tehdyt radiot on kalliita, mutta radioamatöörikäyttöön tehdyt vastaavat on paljon edullisempia.
Mutta taitoa tarvitaan, että saa sieltä kohinan keskeltä kaivettua sen signaalin.
Meilit oikeesti kulkee, ja grippifilet saa alas. Mutta kuvia tai muuta "normaalia" liitetiedostoa on turha kuvitella laittavansa tuota kautta. Vain pieniä tekstitiedostoja voi siirtää.
Ei mahdoton juttu. Jos nollasta lähdet, niin kustannukset on luokkaa tuhannen euroa, mutta opiskelemista sitten tarvitaan taas kymmeniä tunteja.
Meillä on käytössä Icom 501 (Mf/HF). Pacnorin modeemi ja tuneri yhdistettynä läppäriin. Käytämme winlinkkiä jonka käyttöön tarvitset amatööritunnuksen. Kaupalliset yhdeyden tarjoajat ei kovin hyviä koska usein ruuhkaisia ja "ilmaaika" kovin lyhyt. Winlinkillä tulee wordin liitetitiedostot ja konvertoidut pienet kuvatkin. Jos yhteys sattuu olemaan hidas, saattaa tosin kestää. Gridfileiden lisäksi voit tilata tarkempia säätiedostoja liitetiedostoina (sääfaxit tulee toosalla myös, mutta kestää ja tarkkuus välillä huno)ja myös sellaisessa formaatissa että ne saa karttaohjelman "päälle". Myös position reporter-toiminto on hyvä. Vilkaise www.winlink.org Jos reissua heittä niin hyvä laite. Samat systeemit saa varmaan satelliittipuhelimellakin, mutta kyse oli tästä systeemistä...
onkos suomalaisia insinöörejä mukana WINMOR projektissa? Tuonne olisi hyvä saada muutama vaikka Nokia insinööri vapaa-ajallaan saamaan homma valmiiksi. http://www.winlink.org/WINMOR
On nimittäin erittäin lupaava hanke, hyödyttäisi suunnattomasti maailman pitkän matkan purjehtijoita koska sähköpostin saisi sitten maailman merille ilman kalliin modeemin ostamista - HF radio suoraan tietokoneen äänikorttiin kiinni - ja antaa tietokoneen hoitaa hommat. Säästyisi paljon rahaa, ja saattaisi lisätä emcom valmiuksia pitkin maailmaa maanjäristys, tulva, tsunamialueilla eli olisi yleishyödyllinen juttu.
Lähiviikkoina nousee ylös eka suomalainen WINMOR-serveri. Kerätään kokemuksia nyt alkuun, mutta lupaavalta vaikuttaa...
p.s. On tuota sailmailia ja muita voinut jo nyt käyttää ihan äänikortilla. Se vaan vaatii sitä osaamista..
Muistin sen Icomini väärin. Se on tietenkin icom M802...
yhteyksia kaupallisesti tarjoavat ainakain sailmail, mailasail, hamburg radio, globewireless ym. Winlink amatooriyhteytena on ilmainen, mutta kaupallisia viesteja ei saa lahettaa. Pactor modeemi on edelleen valttamaton, mutta ehka kehitysta tapahtuu. Saafaxin saa aanikortin kautta, kunhan hankkii ohjelman. Tosin Pactorillakin saa faxit, mutta aanikortin kautta laatu on parempi. ICOM tekee hyvia meriradioita ja ne saa muutettua HAM taajuuksillekin. Sama patee toisin painkin.
kahviloilla on ssb:n lisaksi bluetooth -jakoa, ja kahviloitten kuuntelu on ihan selva juttu. keraajat on loydettavissa mittareissa, ja lappari-istujia nakee kokoamassa tavaraa keraajista. he seuraavat lobbareitten liikkeita ja joukossa on myos kirjailijoita. kaannoksen tapahtuminen on viela hiukan arvoitus - cb -rinki on liian yhtenainen. arvuutellaan, etta alla olisi arabian- tai kiinankielinen base. basen saattaisi ostaa joku irlantilainen yritys. itse liikun seurassa missa odotellaan ja toivotaan perustuloa.
josé saramago -crew on nahty alueella, lisaksi kaksi nobel -navigaattoria, joilla on molemmilla nobelistin sukunimi, ilmeisesti taiteilijanimena tai puolisen (vaimon) kautta. ketka muuten nobel - tai muilla kulttuuripalkinnoilla lopulta tienaavat?