Kirjoitukset
Sanan paikka
9624
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Painu nyt jo kahjo helvettiin! Pun intended.
Opiskele buddhalaisuutta niin opit olemaan kiroilematta, nimittelemättä ja olet tyyni aina ja kaikkialla. http://www.helsinki.fi/~papinnie/4jaloatotuutta.html
Ei kai se buddhalaisuus varsinaisesti ketään pakota olemaan kiroilematta, nimittelemättä tai olemaan aina tyyni vaan vain tiedostamaan että näillä asioilla on seurauksensa.
Nämä voi kääntää Buddhalaiseksi harjoitukseksi: Opettele olemaan hermostumatta, kun avaat viestin/linkin ja siellä onkin taas kerran sitä samaa raamattu höpinää. Voi myös tuntea kiitollisuutta siitä että on valinnut jatkuvan henkisen kehityksen, eikä ole jumittunut toistamaan loputtomasti samoja raamatun lauseita. Vaikka sekin on tavallansa meditoimista.
Mutta kannattaa kääntää se myös niin ettei vahingossakaan ylpeilisi omalla henkisellä kehityksellään vaan ottaa asian nimenomaan myös nöyryyden harjoituksena.
Olet oikeassa. Ylpeys käy lankeemuksen edellä sanonta on myös Buddhalaisuuteen sopiva. Kuitenkin olisi reilua laittaa viestin otsikkoon tieto siitä, onko viestissä muutakin kuin pelkkää käännytystyötä. Hämäävä aloitus aiheuttaa vain vastareaktion, ja silloin käännytys kääntyy tarkoitustaan vastaan. Ja monet Buddhalaiset ovat tutkineet useita uskontoja ja filosofioita, kunnes ovat päätyneet Buddhalaisuuteen. Niin minäkin olen tehnyt.
Tarkoittavat varmasti hyvää mutta heiltä puuttuu ymmärrystä ja muiden kunnioitusta. Toivottavaa olisi että edes hieman asiallisemmin käyttäytyisivät. Ja Buddhalaisuuteen on helppo päätyä monia uskontoja ja filosofioita tutkittuaan koska se antaa paljon ja on kauniin yksinkertainen periaatteiltaan, toisin kuin niin monet muut uskonnot.
Niinhän se on, että herra antaa ja herra ottaa.
uskonto loppuu siihen missä alkaa moraalin taju. Jos uskonto määritellään ihmisen suhteena jumalaan ei buddhalaisuudella ole mitään tekemistä sen kanssa.