Poikkeuksellinen kirja laihdutuksesta

Nyt silmät ristissä

Kulinaristi on kouliintumaton syöppö, väittää uusi laihduttamisesta kertova Christer Sundqvistin romaani "Sietämätön leveys". Sain kirjan eilen postista ja ahmin sen läpi eilen illan ja yön aikana. Kirjan takakannessa kerrotaan romaanin olevan poikkeuksellinen kirja laihduttamisesta maallikolle, tiedemiehille, terveysvalistjille, lääkäreille, laihduttajille, ravitsemusterapeuteille jne... Kirjan päähenkilö insinööri Jussi Tervonen laihduttaa päinvastoin kuin koululääketiede neuvoo. Sekoilu internetissä vie epötasapainoon ja sairaslomalle.
Kirjan takakansi varoittaa tekstin olevan paikoin rankka lukukokemus.
Sitä kyllä olikin,mutta eipä malttanut laskea välillä kädestä pois.
Lukekaan ken uskaltaa. Ainakin antaa ajattelemisen aihetta.

3

695

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • leveä

      En ole kuulltkaan ko. kirjasta.
      Mistä hankit sen?

      • Nyt silmät ristissä

        Ainakin netistä voi tilata.
        En tiedä onko vielä kirjakaupoissa, koska on aivan uusi.
        www.sietamatonleveys.fi


    • Sietämätönleveys

      Posti toi minullekin kirjan Sietämätön leveys. Luin kirjaa yhtä soittoa. Viimeinen luku on nyt luettu. Olen itkenyt! Se on rankka lukukokemus. Kirja satuttaa mutta sillai oikealla tavalla. Jos ei tästä kirjasta tule menestysromaania, niin ei sitten mistään. Kirjailija on nimeltään Christer Sundqvist, biologi. Aika tunnettu internetistä. Kannattaa hankkia!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      191
      7272
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      128
      3295
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      116
      1942
    4. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      55
      1885
    5. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      61
      1847
    6. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1809
    7. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      81
      1786
    8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      6
      1675
    9. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      17
      1561
    10. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      69
      1393
    Aihe