Meostar R1 1.5-5...

kiikari

Millasia kokemuksia teillä on Meopta Meostar R1 1.5-5x20 kiikarista? Olen aikeissa ostaa kyseisen kiikarin, tulis pelkästäään hirven metsästykseen. Eli millaisa kokemuksia teillä on kyseisestä mallista, onko hyvä hirvikiikari? Ja onko valovoimainen?(etulinssin halkasija ei kovin suuri)

4

1055

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Devil's Rock

      Olen kuulut merkistä mutta kokemusta ei ole kyseisestä kiikarista... Mutta minua mietityttää toi 20 linssi että kuinka valovoimanen se sitten on kun on noin pieni tuo linssi? itse olen huomannut että mitä isompi on toi etulinssi niin hämärä näköisyys on parempi... Mutta jos tuntuu vaan omaan silmään hyvältä se kun näät sen niin osta pois vaan se :-D

    • kaukoputkihomo(sapie

      Jos käytetään kohtuullisen pientä suurennusta niin hiukan hämärässäkään ei tarvita isoa objektiivia. Matemaattisesti kohteen pintakirkkauden kannalta esim. 3 * 20 on vastaava kuin 12 * 80. Silmään ei vaan mahdu sen enempää valoa, joten pienellä suurennuksella iso objektiivi on ihan turha.

      Pitemmän matkan kyttäysjahteihin hämärässä tuollainen toki on liian pieni kiikari suurennukseltaan ja objektiiviltaan, mutta onko sellainen tyypillistä hirvenmetsästystä? Muistaakseni hirvi on iso eläin jota tyypillisesti pyritään ampumaan melko läheltä päivänvalossa, monasti liikkeessäkin olevaa. Pieni suurennus siis riittää ja kun suurennus on pieni niin objektiivin ei ole mitään järkeä olla iso.

      • ......

        Joo kiitosta vaan vastauksista. Taijan käydä hakemassa tänään ton.


      • kaukoputkihomo(sapie

        Nyt täytyy oikein miettiä. Kirjoitin tuohon että "... kohteen pintakirkkauden kannalta esim. 3 * 20 on vastaava kuin 12 * 80."

        Onkohan se oikeastaan _pinta_kirkkauden kannalta noin? Suurennushan on lineaarinen suurennus ja pinta-ala kasvaa pituuden neliössä. Jos kuva suurennetaan lineaarisesti esim. 4-kertaiseksi niin kuvan pinta-ala kasvaa 16-kertaiseksi. Tällöin valon määrä jakautuu 16 kertaa suuremmalle alalle. Tämän kuitenkin kompensoi 4 kertaa suurempi objektiivi joka kerää 16 kertaa enemmän valoa. Pintakirkkaus on siis jokseenkin sama kummassakin jos kummassakin sama määrä valoa pääsee silmän pupillista sisään ja näinhän se on koska näissä on saman suuruinen lähtöpupilli.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      393
      1038
    2. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      303
      984
    3. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      895
    4. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      78
      771
    5. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      78
      752
    6. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      82
      736
    7. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      665
    8. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      37
      656
    9. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      641
    10. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      39
      640
    Aihe