Mondeo -94 etupää

missä vikaa -94:ssa mondeossa 2.0l , kun alkaa hiljentämään vauhtia niin etupää alkaa tärisemään. puslat ollaan vaihdettu eikä jaruissakaan mitään viikaa ole...
7259
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Onko jarrulevyt varmasti täysin kunnossa? Useimmissa tapauksissa tärinän aiheuttavat kierot jarrulevyt. Jarruosien jumittuminen on myös yksi yleisistä syistä.

Äänestä
  • kyllä on kunnossa levyt ja palat on niitä jo niin moni katsonu että kunnossa ovat...

    Äänestä

  • kuski88 kirjoitti:

    kyllä on kunnossa levyt ja palat on niitä jo niin moni katsonu että kunnossa ovat...

    Ovat kierot vielä jos huolimaton paja on vaihtanut pyöränlaakerit pyörännavasta vetämällä eikä koko hässäkkää irtiottamalla ja prässillä tehden.

    Napojen laippojen kierous tekee aina uudestakin jarrulevystä kieron koska laippa on levyn tukena.

    Mulla lähti Ford juuri tuon takia kiertoon ei viitsinyt uusia laakereita ruveta kierojen napojen takia ruveta uusimaan ostaja tiesi myös asian.

    Max 2000km matkalla on jo uudetkin levyt kierot jos et niitä napoja vaihda nimittäin kahdet levyt tuhonneenna ennen kuin uskottiin moista vikaa.

    Myydään niitä ihan motönetissä ja samalla menee laakeritkin uusiksi osat sen 300 ja työt päälle

    Äänestä

Jarrulevyt on jäähdytetty ts. niissä onse ilmasola välissä. Tämä levy menee kieroon noin kahdessa vuodessa. Ajat lammikkoon ja jarrulevy on kuuma ja vot - levy tempaisee itsenäs kieroksi. Tämä tuntuu auton ratissa ja etupäässä tärinänä kun painat jarrua.

Tätä saa vaikka kuinka monta torveloa katsoa: jarrupalat on kunnossa ja levy on kunnossa. Kierous paljastuu vasta jos nostat etupään ilmaan ja pyörität rengasta. Ja katsot sitä pientä rakoa jarrupalan ja levyn välissä.

Levyt ja palat on kulutusosia vaan eikä maksa paljon. Eikun vaihtoon. Se jarrulevysaatana voi olla lujassa. Viimeksi jouduin ottamaan sen irti rälläkällä.

Äänestä
  • Vai kahteen vuoteen kieroksi.8 vuotta ja ei ole vielä ruvennut levy vipottamaan.

    Äänestä

  • kestää kirjoitti:

    Vai kahteen vuoteen kieroksi.8 vuotta ja ei ole vielä ruvennut levy vipottamaan.

    Sierrassa niitä meni kerran kahdessa vuodessa. Mondeo -97 olen kerran vaihtanut, Mondeo 07 en vielä. Luulisin tuota tietävän kun kaksi Mondeota on nyt pihalla ja niitä ennen Sierra. Heh nyt itsellesi.

    Äänestä

Kesällä 2009 vaihdoin jos jotakin osa mm. levyt ja palat eteen, taakse rummut ja liinat n. kuukausi siitä rupes täristään jarruttaessa eikä vikaa missään nyt juuri vaihdoin taas rummut taakse ja täristys loppui
saapi nähdä kestääkö, vanhat rummut menevät liikkeeseen lupasivat tutkia onko vikaa ja ehkä tulee palautusta. Minäkin luulin ensin että varmasti on levyt kierot mutta sitten kerran ihan pir..ttani koitin jarruttaa vetämällä käsijarru kahvasta ja siinä huomasin että takapäässä vika.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuski88 kirjoitti:

missä vikaa -94:ssa mondeossa 2.0l , kun alkaa hiljentämään vauhtia niin etupää alkaa tärisemään. puslat ollaan vaihdettu eikä jaruissakaan mitään viikaa ole...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu