Olemme menossa syyskuussa Ateenaan. Tarkoitus on kirjautua hotellista ulos sunnuntaina n. klo 12, ja lähteä vasta illalla n. klo 22 lentökentälle. Matkatavaraa kummallakin on 1 pieni laukku. Kyselisinkin nyt, että olisiko kenelläkään mitään ehdotuksia tai ylipäätään tietoa siitä, mitä Ateenassa sunnuntaina voi tehdä? Onko kauppoja auki, futismatseja ym.? Vai pitäisikö vain mennä jonnekin puistoon viettämään aikaa?
Ateena sunnuntaina?
><
81657
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Matkalaukuthan kannattaa ensinnäkin jättää hotelliin säilytykseen päivän ajaksi, ellei hotelli satu sijaitsemaan erityisen huonolla paikalla kulkemista ajatellen.
Kuinka monta päivää olette tuossa vaiheessa jo ehtineet olla Ateenassa? Onko siis tärkeimmät nähtävyydet jo koluttu? Kyllähän siellä museotkin ovat auki myös sunnuntaina, eli ei tarvitse olla puistossa.
5. päivä Ateenassa tuo sunnuntai on, mutta tosiaan hyvä idea tuo museoissa kiertely. Ei olla paljoa vielä matkailtu, joten ei tuo matkalaukkujen hotelliin jättäminen tullut mielenkään... Kiitos hyvistä neuvoista!
Monastirakin metroasemalla on myös laukkujensäilytyslokerikkoja, jonne laukut voi jättää päiväksi, mikäli hotelli on jossain sivummalla.
Monastirakin kirpputori on avoinna sunnuntaisin, samoin vahdinvaihto parlamenttitalolla on sellaisia, joissa saa aikaa kulumaan...
Pireukseen, sunnuntaipäivän voi viettää siellä. On myös museo ja muutakin nähtävää.
Koska syyskuu on tavallisesti viela kuuma, voi olla tarpeen että haluat peseytyä ja vaihtaa puhtaan puseron ennen lentokentälle lähto. Matkustaminen paljon kivempaa raikkaana.
Itse aina pakkaan matkalaukun ulkotaskuun esim. deodoranttia, wet-towels, puhtaan teepaidan, meikkipussin (joka muuten sulaisi ulkona mukanani), ym tavaroita joita tarvitsen pikapesuun hotellin vessassa. Koko toimenpide vie vain kymmenisen minuuttia.
Sunnuntaille löytyy ihan varmasti kaikkea tekemistä. Aamulla kirkoissa on ortodoksisest messut, nähtävyys sinänsä ja komeaa kirkkolaulua, vahdinvaihto Syntagmalla Parlamenttitalon edessä on juuri sunnuntaina juhlallisempi, Monastirakin kirpputori on laajimmillaan silloin, Pireuksessa on kirpputori, museot ovat auki, esim uusi Akropoliin museo, jos ette ole ehtineet ennen sitä käymään.
Laitoin juuri uuteen viestiketjuun linkin matkapäiväkirjaani http://www.ateena.vuodatus.net, sieltä voit lukea, mitä me teimme sunnuntaina, joka oli meidän matkamme ensimmäinen päivä. Sisältöä päivässä oli paljon. Hyvää matkaa!
hei, olen myos matkustamassa ateenaan ja vietan sunnuntai paivan siella. tiedatko tarkalleen missa naita kirppareita on, mihin aikaa ovat auki jne? enta liikkuuko paikalliset ihan normaalisti sunnuntaisinkin, paaseeko esim, bussille johonkin lahikaupunkiin paivaretkelle jos alkaa ateena tympimaan? kiitos paljon!
Sunnuntaisin Ateenassa lähestulkoon kaikki kaupat kiinni. Sunnuntai on se päivä kun ihmisillä on vapaata ja kaikki ravintolat ja tavernat täyttyvät pulisevista kreikkalaisista. Kirpputoreja ja markkinoita järjestetään eri paikoissa ja sunnuntai päivä iha kokemuksenakin hieno. Minään muuna päivänä en nähnyt niin paljon ihmisiä esim. Monastirakin aukiolla kuin sunnuntaisin. Me olimme silloin Athens sightseenillä ja se oli mielestämme hyvä ratkaisu. Se voi kyllä olla huono tehdä viimeisenä päivänä.