Kannattaako ostaa tontti vai vuokrata

tonttitane

Tontti maksaisi n. 25500 € ja Vuokra siitä ois n.1050 €. Eli perustelkaa kumpi järkevämpää.

5

1134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • apus apus

      jos ostat se on sun omaisuutta josta maksat kiinteistöveroa,mutta sen arvo myös nousee,mutta niin nousee verokin,toisaalta sitä vastaan saa pankista lainaa jos tarvii.Jos vuokraa,ei tarvitse huolehtia veroista,mikä kyllä on otettu huomioon vuokrassa,ja sitten pitää ottaa huomioon vuokrankorotukset,onko vuokra sidottu indeksiin,kuinkapitkä vuokra aika on.kuinka iso tontti on ja mitä sopimuksessa sanotaan vuokra ajan loppumisesta,lunastaako tontin omistaja tontilla olevat rakennukset jos ei uusi sopimusta.Tässä alku kommentteja.

      • "jos ostat se on sun omaisuutta josta maksat kiinteistöveroa,mutta sen arvo myös nousee,mutta niin nousee verokin,toisaalta sitä vastaan saa pankista lainaa jos tarvii."

        - Siirrettävä vuokraoikeus on samalla tavalla omistajansa omaisuutta kun oma kiinteistö
        - Kiinteistövero ei aja ketään konkurssiin
        - Siirrettävän vuokraoikeuden arvo nousee, ja laskee, markkinatilanteen mukaan, aivan kun kiinteistössä
        - Lainaa saa pankista aivan samalla tavalla, oli sitten siirrettävä vuokraoikeus, tai oma kiinteistö

        "ja sitten pitää ottaa huomioon vuokrankorotukset,onko vuokra sidottu indeksiin,kuinkapitkä vuokra aika on."

        - Aivan totta, vuokrankorotukset ovat sinänsä tärkeitä, mutta sopimuksen pituus on tärkeämpi, sanoisin että alle 50 vuotta voimassa olevaa sopimusta ei kannata hankkia (koskee siis rakentamatonta tonttia, vanhassa on sitten vuokra-aikaa tärkeämpää selvittää vuokrankorotuksen taso sopimuksen umpeutuessa)

        "mitä sopimuksessa sanotaan vuokra ajan loppumisesta,lunastaako tontin omistaja tontilla olevat rakennukset jos ei uusi sopimusta."

        - Asiasta on säädetty maanvuokralaissa, joten siitä ei kannatta liiemmin murehtia

        Ja sitten itse asiaan..

        7,5 %(!) korolla laskettuna lainan korot ja lyhennykset olisivat 20 vuoden laina-ajalla n. 2.000 € vuodessa, joten ostaisin omaksi. Huomioi että käytin korkona korkeinta Nordean lainalaskurin sallimaa korkoa, todellisuudessa kokonaiskulu on pienempi.


    • MyyräMatikainen

      koska sitä ei valmisteta enää.

    • thank you

      ostin osakkeen yksiön..itse en mene asumaan vaan vuokraan sen pojalleni. Nyt kysyisin mitä kannattaa ottaa huomioon? vuokran summa ? onko mitään erilaisia toimintoja kun oma lapsi tulee vuokralle?

      • good luck

        omaa poikaa ei kehtaa heittaa pihalle,kun sattuu vuokra 'unohtua' maksamatta..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      278
      26781
    2. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

      Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
      Ikävä
      47
      2265
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      199
      1586
    4. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      150
      1508
    5. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

      Mutta olet sinä tehnyt.
      Ikävä
      30
      1248
    6. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      30
      1060
    7. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      998
    8. Huomioon ottaminen

      Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin
      Ikävä
      30
      922
    9. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

      Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
      Sinkut
      84
      831
    10. Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit

      Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t
      Ikävä
      82
      786
    Aihe