Tontti maksaisi n. 25500 € ja Vuokra siitä ois n.1050 €. Eli perustelkaa kumpi järkevämpää.
Kannattaako ostaa tontti vai vuokrata
5
1119
Vastaukset
- apus apus
jos ostat se on sun omaisuutta josta maksat kiinteistöveroa,mutta sen arvo myös nousee,mutta niin nousee verokin,toisaalta sitä vastaan saa pankista lainaa jos tarvii.Jos vuokraa,ei tarvitse huolehtia veroista,mikä kyllä on otettu huomioon vuokrassa,ja sitten pitää ottaa huomioon vuokrankorotukset,onko vuokra sidottu indeksiin,kuinkapitkä vuokra aika on.kuinka iso tontti on ja mitä sopimuksessa sanotaan vuokra ajan loppumisesta,lunastaako tontin omistaja tontilla olevat rakennukset jos ei uusi sopimusta.Tässä alku kommentteja.
"jos ostat se on sun omaisuutta josta maksat kiinteistöveroa,mutta sen arvo myös nousee,mutta niin nousee verokin,toisaalta sitä vastaan saa pankista lainaa jos tarvii."
- Siirrettävä vuokraoikeus on samalla tavalla omistajansa omaisuutta kun oma kiinteistö
- Kiinteistövero ei aja ketään konkurssiin
- Siirrettävän vuokraoikeuden arvo nousee, ja laskee, markkinatilanteen mukaan, aivan kun kiinteistössä
- Lainaa saa pankista aivan samalla tavalla, oli sitten siirrettävä vuokraoikeus, tai oma kiinteistö
"ja sitten pitää ottaa huomioon vuokrankorotukset,onko vuokra sidottu indeksiin,kuinkapitkä vuokra aika on."
- Aivan totta, vuokrankorotukset ovat sinänsä tärkeitä, mutta sopimuksen pituus on tärkeämpi, sanoisin että alle 50 vuotta voimassa olevaa sopimusta ei kannata hankkia (koskee siis rakentamatonta tonttia, vanhassa on sitten vuokra-aikaa tärkeämpää selvittää vuokrankorotuksen taso sopimuksen umpeutuessa)
"mitä sopimuksessa sanotaan vuokra ajan loppumisesta,lunastaako tontin omistaja tontilla olevat rakennukset jos ei uusi sopimusta."
- Asiasta on säädetty maanvuokralaissa, joten siitä ei kannatta liiemmin murehtia
Ja sitten itse asiaan..
7,5 %(!) korolla laskettuna lainan korot ja lyhennykset olisivat 20 vuoden laina-ajalla n. 2.000 € vuodessa, joten ostaisin omaksi. Huomioi että käytin korkona korkeinta Nordean lainalaskurin sallimaa korkoa, todellisuudessa kokonaiskulu on pienempi.
- MyyräMatikainen
koska sitä ei valmisteta enää.
- thank you
ostin osakkeen yksiön..itse en mene asumaan vaan vuokraan sen pojalleni. Nyt kysyisin mitä kannattaa ottaa huomioon? vuokran summa ? onko mitään erilaisia toimintoja kun oma lapsi tulee vuokralle?
- good luck
omaa poikaa ei kehtaa heittaa pihalle,kun sattuu vuokra 'unohtua' maksamatta..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1023606Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1142249Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso62123Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani81874Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai191672- 361556
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es581016Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t36950Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 71899Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä47850