Huonekärpäset

nowg

Mulla pyörii kotona kukkamultien ympäristössä semmoisia mustia pieniä kärpäsiä. Sinänsä ovat ilmeisesti kasveille vaarattomia, mutta ärsyttävät minua kyllä. Millä noista pääsisi eroon?

3

563

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • O-mukulakiurunkannus

      Ne ovat harsosääskiä. Aikuista kasvia ne kai eivät pahemmin haittaa, ellei populaatio ole valtaisa. Niiden toukat elävät mullassa ja syövät kasvien juurenkärkiä, mikä tietysti kasviressukkaa harmittaa. Juurenkärjillähän kasvin on tarkoitus ottaa ravintoa mullasta.

      Pikkutaimille harsosääsken toukat ovat tappavia. Ensiksikin kasvivauvan on turha kuvitella saavansa mullasta mitään ravinteita, kun nekin vähäiset juurenkärjet syödään sitä mukaa, kun yrität kasvattaa. Lisäksi nämä ryökäleet syövät pienet taimet poikki ihan multapinnan alta, jolloin peli on yhtä laiilla menetetty.

      Harsosääskistä saattaa päästä eroon antamalla mullan kuivahtaa perusteellisesti. Se pitää tehdä muutaman peräkkäisen kastelukerran välillä. Kannattaa myös listiä jokainen aikuinen yksilö, jonka vaan kiinni saa.
      Myöskin viinietikka-astianpesuaine-vesi-ansoja voi viritellä kukkaruukkujen läheisyyteen. Seosta vähän lasin pohjalle, päälle muovi ja siihen reikiä. Sinne kuolevat, kun menevät etikanhajun perässä. Harsosääskiä voi myös myrkyttää ihan tavallisella kärpäsmyrkyllä. Kannattaa myrkyttää useana päivänä peräkkäin, jolloin kuolevat myös ne mullasta kuoriutuvat uudet aikuiset yksilöt.

      Kannattaa todellakin yrittää hankkiutua niistä eroon ennen kuin kaikki ikkunalaudat ovat täynnä idätyspurkkeja. ;-)

      • nowg

        no ei vaikuta hyvältä :( Kiitos kuitenkin sinulle vastauksesta.

        Täytyy käydä siis taistoon. Huokaus.


    • Appelsiinimehua pieneen kannelliseen astiaan, kanteen kannattaa tietysti tehdä pieniä reikiä, painamalla ne siten että syntyy alaspäin olevia reunuksia. Mehun sekaan muutama tippa astianpesunainetta, niin pintajännite häviää mehusta ja ne häiritsijät nopsaan hukkuu. Liikakastelua kannattaa välttää ja mullan laatuun satsata sekä sitten salaojittaa ruukku sopivasti leekasoralla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      486
      3822
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      15
      2876
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      279
      2168
    4. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      449
      2023
    5. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      84
      1364
    6. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      156
      1281
    7. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      63
      1148
    8. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      80
      1058
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      1029
    10. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      41
      1028
    Aihe