Nyt parin päivän aikana huomattu että kasveihin tullut ruskeita länttejä osaan lehtiä, nitraatti arvot ok. mikä tuohon auttaisi ? Akvassa vain platyja tällähetkellä.
Mikä tekee ruskeita läikkyjä kääpiökeihäslehteen ?
kiitos.
1
564
Vastaukset
- fish KING
- ruskolevää uskoisin
... miltä akva haisee ... mitä ravinteita .. kuinka usein annostusta .. saatko kuvaa tilanteesta
Mahdollinen aiheuttaja ..
• Vesijohtoveden korkea silikaattipitoisuus .. mittaa raanaveden NO3 ja pH sekä KH/GH .. mittaa samat myös akvan vedestä (tippatestereillä) .. kerro arvot tänne.. numeroina (pelkkä OK ei paljoa kerro)
• Riittämätön valaistus .. minkäkokoinen akva .. montako putkee .. mitä lukee putkissa .. kuinka vanhat putket
Koita pyyhkiä levät pois pinnoilta, lasten hammasharja (SOFT) toimii hyvin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 73893
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s104768- 48687
- 38653
- 49634
- 31619
- 42618
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?34577- 50560
- 37506