Suurtalouskokki vai palveluvastaava

2 + 12

Kummalle mahtaa löytyä enemmän töitä? Myöhemmin tänä vuonna pitäisi valinta catering-alan suuntaus. Suurtalouskokista ihmiset ainakin tietävät mitä ihminen on opiskellut, kun eräällä siivousfirmallakin on kai palveluvastaavia... Tietääkseni palveluvastaava suuntautuu enemmän salityöskentelyyn ja suurtalouskokki ruoanlaittoon. Suurin osa luokastani haluaa palveluvastaaviksi, kun taas tulevalle kokkiluokalle ei ole tunkua.

Tarjoilijaksi en kyllä koskaan haluaisi varsinkin kun olen melko ujo ja muutenkin työnkuva ei innosta, mutta kassalla olo ei haittaisi. Koen myös olevani melko surkea ruoanlaittaja tällä hetkellä (ajoitus ja etukäteen suunnittelu kusee), mutta toisaalta olen kohta menossa vasta työssäoppimaan... Suurten ruokamäärien tekeminen kiinnostaa minua eniten, ei juurikaan pieni näpertely.

Suurkeittiöt ovat tietysti suurtalouskokeille ominaisia työpaikkoja, mutta olisiko mahdoton ajatus suurtalouskokkina siirtyä halutessaan vaikka pitopalveluun tai kahvilan tiskin taakse? Suurtalousalan työtilanne mietityttää kun jatkuvasti tulee puolivalmisteita ja muita työntekijöiden tarvetta vähentäviä keksintöjä.

3

718

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pro since 1976

      "Koen myös olevani melko surkea ruoanlaittaja tällä hetkellä (ajoitus ja etukäteen suunnittelu kusee), mutta toisaalta olen kohta menossa vasta työssäoppimaan... "

      Kaikki olemme olleet aloittelijoita ja meihin kuhunkin on potkittu vauhtia (sitä koskaan unohtamatta). Mene työssäoppimisjaksoon, kokeile eri hommia ja ota siitä harjoittelusta kaikki irti. Mieti miltä mikäkin työ itsestäsi tuntuu. Sen jälkeen valintasi helpottuu.

      Nuo ajoitukset ja etukäteen suunnittelut ovat sitä arkipäivän töiden jäsentämistä. Sitä ei opi kuin tekemällä. Apuna kannattaa käyttää kynää ja paperia. Niitä käyttävät kokeneetkin.

      "Suurten ruokamäärien tekeminen kiinnostaa minua eniten, ei juurikaan pieni näpertely."

      Olet osin jo selvittänyt tulevan työsi: Ison talon kokki, suurkeittiö tai kokeile lisäksi isompaa henkilöstöravintolaa. Mikä hyvälle tuntuu, niin sinne. Ja siihen työn vaatima koulutus. Myöhemmin voit hakeutua jatko- tai täydennyskoulutuksiin tai laajentaa töitäsi muihin toimialan ammatteihin.

      Nykyaikaiset puolivalmisteet ovat varsin laadukkaita. Toisin kuin menneiden aikojen einekset, joiden perintönä on jäänyt huono maine.

      Puolivalmisteilla (raakapakasteet, käsitellyt kasvikset, lihat, kalat ja pitkän kypsytyksen vaativat raaka-aineet) helpotetaan ammattilaisten arkea vähentämällä toisarvoisten ja aikaa vaativien töiden määrää. Lisäksi niillä parannetaan asiakasturvallisuutta. Pitkät kypsytykset tapahtuvat ekologisemmilla ja turvallisemmilla menetelmillä kuin entisaikojen itsevalmistukset.

      Hyvät puolivalmisteet ovat kokeneiden ammattilaisten kehittämiä ja siksi usein korkealaatuisia. Huonoja ei kannata edes kokeilla.

      Rohkeasti vaan. Työ tekijäänsä opettaa!

    • n_

      Heippa! Oli pakko tulla kommentoimaan. Saanko udella missä päin opiskelet jos teillä saa valita suuntauksen? Olen itse valmistumassa keväällä palveluvastaavaksi ja siis opiskellut kolme vuotta :) Etkö voisi sitten kokeilla palveluvastaavaa? en osaa nyt sanoa kummalle enemmän töitä löytyy,mutta kyllä se tutkinto on kuitenkin se mikä nyt ratkaisee.

    • urana

      että suurtalouskokkina työskenteleminen on ruumiillisesti rankkaa (vaikka olis käytössä viimeisimmät egonomisesti -oiken padat ja kattilat jne)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2540
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2377
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1062
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      891
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      829
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      717
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      717
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      700
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      680
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      658
    Aihe