ASUTOON TULEE TUPAKANSAVUA

milloin vaan ja kaikkiin huoneisiin ilmeisesti yläkerrasta, myös parvekkeelle kesällä. Saako näin olla? Eihän yleisissäkään tiloissa saa tupakoida. Eikös tupakkalaki puhu nimenomaan tupakansavun kulkeutumisesta. Muualla ei sinua saa savustaa, mutta omassa kotonasi kyllä, vai?
8362
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

savua vai hajua,toinen niistä on haitallisempaa kuin toinen.

Äänestä

Oletko TOLLO? Tuuleta perkeleen taateliaivo! Pitää nyt vikistä jostain pienestä hajusta, ziisus mitä valittajia!

Äänestä
  • se piippu perseesees

    Äänestä

tupakan savua sekä hajuja,asun yläkerrassa kolmekerrosta,epäilen että ovat säätäneet ilmastoinnin pienemmälle,ilmoitin huoltoon ,mitään ei tapahtunut,seuraavaksi laitan patterit kiinni ikkunat auki ja lähden matkoille kuukaudeksi,on nimittäin vuokra asunto

Äänestä

Ei saa tulla kotiin tupakansavua/hajua.
Ilmoita asiata kiinteistönhuoltoon ja isännöitsijälle. Jos ei auta, ota yhteyttä kuntasi terveystarkastajaan.
Nuo on tietysti tosi vaikeita korjata, mutta velvoite siihen on.
Minulle tulee myös ilmastoinnin kautta tupakanhajut, olen tosi tympääntynyt,olen valittanut, on yritetty korjatakin, ei mitään tulosta, hyvin on laiskanlaista tuo kiinnostus korjaamiseen.
Mutta kun velvoite on, ei kannata jättää asiaa sikseen.
Tosi ikävää ja oksettavaa asua tupakansavussa.

Äänestä

tulee yläkerrasta. Savua ja haju nousee ylöspäin tai tuulen mukana sivuille, Myöskin talon ilmanvaihto viee ylöspäin. Heh ettei vain olisi harhaluulo kyseessä mikäli tiedät että yläkerran naapuri polttelee. Muistan takavuosinani kun muutin erääseen taloon ja satuin vielä ensimmäiset 2 kk poltella välillä parvekkeella. Yläkerran naapuri tiesi sen ja provoili yskimällä ja paiskomalla ikkunaa kiinni ja auki vuoroperään. 9 kk myöhemmin tuli valituskirje asukkaalta tupakan poltosta jonka olin jo lopettanut 7 kk aikaisemmin. Otin yhteyttä isännöitsijään jaq kerroin tilantteen. He tutkivat asian ja ilmeni ettei kukaan enää siinä rapussa pólttanut mutta silti yl'äkerran asukas osoitti yskimällä mieltään aina kun kävin parvekkeella ja hänen kuvitellen että poltin.

Äänestä
  • Miksi ihmeessa AINA yritetään leimata mielisairaiksi ne ihmiset jotka kärsii tupakansavusta.
    Aloittajalla oli sama tilanne kuin minulla, ikkunat ja ovet kiinni, ilmastointi työntää tupakansavut sisälle.
    Tämä ei ole kuvittelua eikä ilkeämilistä panettelua, ei myöskään mielisairautta, vaan ihan totinen tosi.

    Äänestä

  • ei sillä ole väliä. Kaikkiin huoneisiin kun tunkee, myös olohuoneeseen jossa ei edes ole tuuletuskanavaa, niin ... Kaikki muutkin hajut sieltä tulee, ruoanhajut, pierunhajut, hienhajut, ja todella pahoja lemuja.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


§ kirjoitti:

milloin vaan ja kaikkiin huoneisiin ilmeisesti yläkerrasta, myös parvekkeelle kesällä. Saako näin olla? Eihän yleisissäkään tiloissa saa tupakoida. Eikös tupakkalaki puhu nimenomaan tupakansavun kulkeutumisesta. Muualla ei sinua saa savustaa, mutta omassa kotonasi kyllä, vai?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu