viimmeset menkat alko 21 tai 22 tammikuuta.. kuukautiskierto 28.
ny on ollu pari päivää tälläsiä oireita.
-väsymys
-mielialan vaihtelu
-huimaus
-outo olo mahassa
-pissalla olen ravannut usein
-alamaha on kovan tuntunen
-oksettanut
-vilunväreet
luulenko vaan et olen raskaana.. ? voiko tää olla mahdollista.. ? yli vuoden olen yrittänyt kaikkeni nytkö tärppää? :)
koska raskaustesti kannattais tehdä?
ny on ollu pari päivää tälläsiä oireita.
-väsymys
-mielialan vaihtelu
-huimaus
-outo olo mahassa
-pissalla olen ravannut usein
-alamaha on kovan tuntunen
-oksettanut
-vilunväreet
luulenko vaan et olen raskaana.. ? voiko tää olla mahdollista.. ? yli vuoden olen yrittänyt kaikkeni nytkö tärppää? :)
koska raskaustesti kannattais tehdä?
Vastaukset 7
Vanhimmat
kannattaa tehdä sinä päivänä kun kuukautisten pitäisi alkaa ja mielellään aamuvirtsasta. jos näyttää negaa niin sitten vaan odottelee kuukautisia. jos sitten vielläkään ei kuulu niin uusi testi parin kolmen päivän päästä uudestaan. toivottavasti on tärpännyt!
raskaustesti kannattaa tehdä mielummin viikko tai pari viikkoa siitä, kun menkat ovat myöhässä.
mulla oli menkat viimeks 24 tammikuuta ja nyt on ollut muutaman päivän aamupäiväl ja pitkin päivää tosi huono öklötys olo ja mahaan on ajoittain koskenut..ei oo normisti ennen menkkoja tämmösiä olotiloja..
toivottavasti ois molemmilla tärpännyt,nyt vaan ei malttais oottaan että pääsis testaamaan..
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8804945
oireet vaan lisääntyy.. vieläku malttais odottaa et sais tehtyä testin.. :)
-ummetus
-lämmöt on noussu kun mitaan kuumeen..
-heikotus
19.2-23.2 aikana ajattelin tehdä testin :)
joko testasit,miten kävi?
kroppa voi huijata :) Minulla ainakin oli jos jonkin laista oiretta, slloin kun haaveiltiin vauvasta. Oli menkat myöhässä, heikotti, rinnat arat, huimasi, mieliala vaihteli jne. mutta negatiivisia testejä vain tuli. Sitten kun tärppäsi, ei ollut minkäänlaisia tuntemuksia, että olisin edes epäillyt mitään. Toivotaan että plussaat. Äläkä hätäile testin kanssa, kyllä se odotus palkitaan jos palkitaan. Ymmärrän kyllä, että odottavan aika on niiiiiiin pitkä. Mulla menkat piti alkaa maanantaina, tein nega testin perjantaina ja plussasin sitten seuraavana maanantaina.